Zinciriye Medresesi -Mardin

1385 tarihinde Artuklu Hükümdarlığının son dönemlerinde Mardin’de inşa edilen Zinciriye Medresesi(diğer adı Sultan İsa Medresesi)  Mardinde bulunan en görkemli yapıların başında gelmekte olup, dilimli kubbeleri ve anıtsal giriş kapısı yapıya muhteşem bir görünüm katmaktadır.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde hapishane olarak kullanılan ve Selçuklu mimarisinin,  süslemelerini ve izlerini günümüzde  hala doğallığını korumakta olan ve dışarıdan  bakıldığında adeta bir kale görünümü sergileyen yapı Mardin il merkezinde bulunmaktadır.

Zinciriye Medresesine Nasıl Gidilir,

İnşa edildiği dönemlerde bulunan önemli eğitim kurumlarından biri olan Zinciriye Medresesi, Artukluların tüm mimari özelliklerini taşımaktadır.

 Zinciriye Medresesi,

Şar Mahallesindeki Kuyumcular Çarşısı’na varmadan kaleye çıkan yol üzerinde yer almaktadır,

Moğol ordusunun şehri kuşatması dolayısıyla  Sultan İsa’nın bu medresede hapsedilmesi üzerine sultan İsa medresesi olarakta anılmakta olup, zamanında rasathane olarak kullanılmış Diktörgen şeklinde olan ve geniş bir alanı kaplayan mimari yapı, iki katlı olup,  avlu, cami, ve çeşitli mekanlardan oluşmakta olup,  yapının içerisinde Sultan İsa’nın türbesi ve birçok eski kitabe yer almaktadır.

Türkiye’nin hemen her şehrinden Mardin’e ulaşım imkanı bulunmaktadır, Mardin iline Karada, Havadan ve Demir yolu ile ulaşmak mümkün

Şehir merkezi içerisinde bulunan yapılar arasında mesafeler çok uzak olmadığı için yürüyerek dahi olsa rahatlıkla merkez ilçede yer alan medreseye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir