Zekâ ve Sınırları

Zekâ ve Sınırları

Zeka’nın kısaca tanımını yaparsak zeka, zihinsel ve bilişsel yetenekler olarak adlandırılmaktadır.

Zekayı tam olarak tanımlayabilmek oldukça güçtür o nedenle birbirinden farklı olgular çoğu zaman öne sürülmektedir, büyük bir çoğunluk tarafından zekanın zihinsel yeteneğe karşılık geldiği düşünülmektedir Ancak hangi tür yeteneklerin genel zekanın bilişenleri arasında olduğu yönünde ise bazı farklı görüş ayrılıkları bulunmaktadır.

Günümüzde zihinsel yetenekleri meydana getiren bu karmaşık süreçleri araştırabilmenin yolu, kişilerin bu tür yetenekleri kullanmasına sebep olan durumları gözlemek ve incelemek olacaktır, zeka testleri bireyin genel zihinsel yeteneklerini ölçebilmek için geliştirilmiştir.

Zekâ ve Sınırları

Zeka Geriliği

Çeşitli alanlara yayılmış olan farklı zihinsel noksanlık veyahut yetersizliği belirtmek için kullanılmış olan  bir kavramdır. Yani zeka geriliği, genel olarak zihinsel işlevleri yürütürken büyük ölçüde ortalamanın gerisinde ve  ona bağlı olarak uyumsal işlevlerde önemli ölçüde engellemelerin bulunma durumudur.

Zeka geriliği, basit bir şekilde ele alınamayacak kadar karmaşık olan bir konudur, birey üzerinde yapılan zeka testleri sanat yeteneği gibi bazı becerileri ölçememekte olup, onun haricinde  zeka geriliği sınıflandırması içerisinde yer alan kişiler de bazen genel yetenek alanları dışında bulunan alanlarda olağanüstü bir başarı gösterebilmektedir.

Zeka geriliği bulunan ya da zihinsel özürlü veyahut beyin hasarı olan bazı kişiler bazı özel alanlarda olağanının dışında üstün yetenekler gösterebilirler. Bu alanlara örnek vermek gerekirse aritmetik hesaplama, bellekte tutma ve olağandışı hesaplama yeteneği, sanat ya da müzik gibi konular olabilmektedir.

Dahi kişinin performansı, büyük sayılarla herhangi bir yere not etmeden akıldan işlem yapma, herhangi bir tarihin hangi güne denk geldiğini kolay bir şekilde zihinde bulabilme ya da yalnızca bir kez dinlenen müzik parçalarının aynen tekrar edebilme kabiliyeti gibi davranışlar içerebilir. Kaynağı her ne olursa olsun dahi olan bir kişinin performansı, zeka geriliğinin çözülemeyen ilginç bir parçası olarak da devam etmektedir.

Zeka Geriliği Nedenleri

Çoğu zaman zeka geriliğinin asıl nedeni bilinmemekle birlikte, zeka geriliği yaşayan bireyin yaklaşık %90’ını oluşturan hafif gerilik durumunun nedeni de halen bilinmemektedir. Nedenlerin belirlenemediği durumlarda ise çoğunlukla sebep olarak biyolojik olmayan nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunlar arasında sosyal, çevresel, beslenme ya da diğer türdeki faktörlerin değişken oranlarda zeka geriliğine yol açtığı görülebilmektedir.

Üstün Zeka

Zeka tasvirinin diğer ucunda üstün zekalı olanlar (yetenekliler) bulunmaktadır. Zeka geriliğinin nedeninin bilinmediği gibi üstün zekalı olan kişilerde de bu zekanın oluşma nedenleri büyük ölçüde bilinmemektedir. Üstün zekalı olan bireyin taşıması gerekli olan nitelikler şunlardır.

Genel bir zihinsel yetenek

Özel olan akademik yetenek

Yaratıcı ya da üretken olan düşünce

Liderlik yapabilme yeteneği

Güzel sanatlarda üstün kabiliyet

Üstün zekalı olan çocuklar nasıl anlaşılır?

Çoğu zaman özellikle okuldayken çocuğun üstün zekalı biri olarak etiketlemeden önce zeka testleri, başarı testleri, öğretmen önerileri tarzında çeşitli çalışmaların değerlendirilmesi gibi birçok ölçüt kullanılmaktadır. Böyle değerlendirmeler sonucunca genellikle bir çocuğun müzik resim yada matematik gibi belli alanlardaki yeteneği ortaya çıkarılmaktadır.

Dilerseniz Kabus Neden Görülür yazımızı okuyabilir Dilerseniz de diğer yazılarımız için Yaşam sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir