157 Yaşındaki Zaro Ağa, İnanılmaz Bir Hayat

157 Yaşındaki Zaro Ağa, İnanılmaz Bir Hayat
Tam 157 yıl yaşayan Zaro Ağanın gerçek hikayesi 

1977 yılında Bitlisin Mutki ilçesinde dünyaya gözlerini açan Bitlisli Şemsi Ağa’nın oğlu olan Zaro Ağanın  hikayesi inanılmaz,

Zaro Ağa’nın hayatı gerçekten şaşırtıyor: Yaşamı boyunca tam 10 padişah bir cumhurbaşkanı gören, 6 savaşa katılan ve bazı kaynaklara göre 29, bazı kaynaklara görede 16 veya 17 kez evlenen Zaro Ağa’nın çocuklarının ve torunlarının sayısı tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklara göre yaşadığı zamanda en uzun yaşayan insan olarak bilinmektedir.

Zaro Ağanın ömrünün son birkaç yılı dışında ciddi bir hastalığa yakalanmaması ve uzun süre yaşamasının arkasındaki sırrın ne olduğu herkes tarafından merak edilmektedir. Kimisine göre bu uzun ömrün sırrının tek bir yiyecekte saklı olduğu kimilerine görede bunun herhangi bir sırrının olmadığı yönündedir.

Hamal olarak yıllarca gümrükte çalışmaya başlayan ve belli bir süre sonra oradaki hamalların kahyası olan Zaro Ağa yaklaşık 20 yıllık bir süre hamallık yaptıktan sonra Hamallar Teşkilatı’nı kurar.

Askerlik vazifesini sarayda yapan Zaro Ağa, Rus muharebesi sırasında memleketine döndükten sonra katıldığı bir savaşta bacağından yaralanır.

Zamanında birçok tarihi mimarinin inşaatında emeği bulunan Zaro ağa medyanın ilgi odağı olduktan sonra Amerikalı iki kişi ona farklı vaatlerde bulunarak Amerika’ya götürmeye ikna ederler ve en sonunda Amerika’ya götürülen Zaro Ağa, New York’ta törenle karşılanır.

Zaro ağayı Amerika’ya götüren kişiler ona özel bir kostüm giydirdikten sonra dünyanın en yaşlı insanı diye sirklerde para kazanmak için dolaştırırlar onunla fotoğraf çektirmek için 10,  onu öpmek içinde 15 dolar para talep ederler.

Yıllarca sapasağlam olan ve doktora gitmeyen Ağa ömrünün son yılında ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde ise büyüme ortaya çıkar. 150 yaşındaki Ağa’yı, eyalet eyalet Sirklerde dolaştıran kişiler onunla hedeflerine ulaştıktan sonra, beş parasız getirip İstanbul’a bırakırlar.

Bu durumdan rahatsız olan Ağa, 29 Haziran 1934’te Şişli Etfal’de vefat eder

Gerçek Hikayeler içerisinde bulunan bu güzel hikayeyi okuduğunuz süre zarfında güzel bir vakit geçirdiğinizi umarız, diğer güzel  hikayeler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İki Şehrin Hikayesi
Yaşanmış Gerçek Hikayeler
Hikaye Oku

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir