Yavuz Sultan Selim Bir Kese Altın Hikayesi

Yavuz Sultan Selim Bir Kese Altın Hikayesi

Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Han zamanında yaşayan çok fakir olan bir adam borçları epey birikip ödeyemeyince çok zora düşmüştü ve bir gece durmadan Allah’a:

– Ey Yüce Rabbım ben derdimi senden başkasına söyleyemedim, derdimin çaresini sende bilirim deyip yatmış,  o gece rüyasına Peygamber Efendimiz (sav) girince sabah kalkar kalkmaz soluğu Yavuz Sultan Selim Hazretlerinin yanında almış ve ona demiş ki:

– Sultanım bana bir kese altın vereceğiniz söylendi.

Sultan;

-Vermesine vereyim lakin bana bir neden söyleyecek misiniz?

Fakir adam:

– Dün gece Peygamber Efendimiz rüyama girdi ve bana dedi ki; “Yarın sabah bizim Selimin yanına git ve ona söyleki her gece okuyup, bana hediye etmiş olduğu Salavat-ı Şerifeleri dün gece okuyup, hediye etmeyi unuttu, ona karşılık sana bir kese altın versin.”

Yavuz Sultan Selim Han, hemen vezire emir buyurarak bir kese altını o fakir adama vermiş ve ona demiş ki;

– Ne olur Peygamber Efendimizin söylediklerini tekrardan söyleyebilir misin?

Fakir adam tekrar etmiş Yavuz Sultan Selim bir kese altın daha vermiş bu şekilde tekrar ettirerek on kese altın verince vezir usulünce adamın kulağına eğilerek

-Eğer siz daha devam ederseniz padişah bütün servetini size verir deyince, fakir adam on kese altını alarak müsaade isteyip padişahın huzurundan ayrılmış.

Yavuz Sultan Selim Han Vezire duydun mu? Fahri Kainat Efendimiz bizim için, bizim Selim demiş, Rabbime binlerce defa hamd ve şükrolsun ki bizi bu şerefe nail etti. Eğer o yaşlı adamı göndermemiş olsaydın o sözleri tekrar duymak için bütün her şeyimi ona verirdim demiş.

Önerilen İçerik: Somuncu Baba ve Emir Sultan’ın Tanışma Hikayesi

Ayrıca kontrol et

Felsefi Aşk Sözleri Birbirinden Güzel Anlamlı Sözler

Felsefi Aşk Sözleri Birbirinden Güzel Anlamlı Sözler

Aşk üzerine söylenmiş olan birbirinden güzel okuyanı derinden etkileyen, felsefi sözleri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Philip …

Şifa-Hatun-ve-Suheyf-Aşkı

Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı

Aşk Hikayeleri serisinden Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı Şifa Hatun ve Sahabi Suheyfin Aşkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir