Yavru Deve

Ailesiyle beraber mutlu bir yaşam sürmekte olan minik ve yaramaz bir deve varmış, Annesi her nereye giderse gitsin, onu kendisiyle götürür hiçbir zaman yalnız bırakmazdı.

Ailesinin en büyük gayesi minik yavrularının tecrübe kazanarak ileride karşılaşacağı problemleri kolaylıkla aşabilmesiydi.

Annesi tecrübelerini sürekli yavrusuna anlatır, anlatmaktan hiçbir şekilde üşenmezdi ama yavru deve ise dinliyor gibi yapar fakat hiç dinlemezdi, aklı fikri yalnızca oyun oynamaktı.

Günlerden bir gün seyahat etmeleri gerekmiş ve hazırlanarak erkenden yola koyulmuşlar epey bir yol aldıktan sonra karşılarına bir çöl çıkmış, gitmek istedikleri yere varmaları için çölü kısa sürede aşmaları gerekiyormuş, çölde hava çok sıcak olduğundan zorlukla ilerleyebiliyorlardı.

Yavru deve ise hiçbir şeyi umursamıyor bir o tarafa bir bu tarafa koşuyor zıplıyor ve oyun oynuyordu.

Annesi

-Yavrum sen ne yapıyorsun, yolumuz uzun çölü geçebilmemiz için enerjini çok fazla harcamamalısın.

Yavru Deve ise yine kulak asmıyor hoplayıp zıplamaya devam ediyor annesinin yanından ayrılıyordu.

Biraz daha yol aldıktan sonra kum fırtınası çıkmış, Yavru Deve daha önce bir kum fırtınası ile karşılaşmadığından ne yapacağını bilemiyor annesinin nerede olduğunu göremiyordu çok korkan yavru deve olduğu yerde oturup gözlerini kapatmış annesinin kendisini bulmasını beklemeye başlamıştı.

Kum fırtınası bittikten sonra anne deve yavrusunu aramaya başlamış, biraz ilerde gözlerini kapatmış bir şekilde gören anne, sevinerek hemen onun yanına gitmiş.

-Yavrum ben sana o kadar tenbih ettiğim halde beni dinlemedin ve yanımdan ayrıldın, bu kum fırtınası gördüğüm en kısa süren kum fırtınasıydı eğer uzun sürmüş olsaydı şuan beraber olamayabilirdik.

Yavru Deve,

-Annecim ben senden özür dilerim, sen bana o kadar anlatıyordun ben ise seni hiç dinlemiyordum, o fırtına zamanında çok korktum bir daha senin sözünden çıkmayacağım demiş,

Biraz yol aldıktan sonra yavru deve bu sefer o kadar çok yorulmuş ki, bir adım dahi atacak hali kalmamıştı, yavru deve annesine sormuş

-Anneciğim, ne olur biraz daha yavaş yürüyemez misin? Çok yoruldum.

Annesi gülümseyerek,

Gördün mü büyük sözü dinlememenin sonucunda neler oluyor.

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir