Yağmurda Koşan Niçin Daha Çok Islanıyor

Yağmurda Koşan Niçin Daha Çok Islanıyor

Çoğu zaman duymuşsunuzdur yağmur yağarken koşan birinin daha çok ıslanacağı sözünü peki gerçekten de, yağmurda koşan kişi daha çok ıslanır mı?

Bu nedenle belki de çoğu kişi yağmur yağarken sallana sallana yolda yürümeye devam eder, onun aksini söyleyen farklı görüş ile birlikte, yağmur altındayken koşmanın ve yürümenin pek bir fark yaratmayacağını düşünen farklı bir görüş daha da bulunmaktadır.

“Yağmur yağarken koşmak ve yürümek arasında pek bir fark yoktur” görüşüne göre vücudunuzun bir dikdörtgen şeklinde olduğunu ve yağmur damlalarının genellikle yere dik olarak düştüğünü farz edin.

İster hızlı bir şekilde koşun, ister sallana sallana yürüyerek gidin pek bir şey fark etmez.  Çünkü Hıza bağlı olmadığından vücuda düşen yağmur tanesi aynı kalır.

Koşan bireyin ön tarafınıza bir saniye içerisinde daha fazla yağmur tanesi isabet edeceğinden ne kadar süre kısalsa da toplam sayı ve sonuç değişmeyeceği şeklindedir.

“Yağmur yağarken yürüyünüz” diyenler iddia etme sebepleri koşan kişinin yağmur damlalarının aynı sürede daha çok fazla birikeceğini ve buharlaşmaları için daha kısa süre gerekeceğinden koşan kişinin daha ıslak olacağını,

Yürürken üzerimize düşmeyecek olan yatay vaziyetteki damlaların, koşan kişiye direk temas edeceklerinden, yürürken kişinin başına düşen damla sayısı, koşulan esnada düşenden fazla olamayacağını tezini ileri sürerek özellikle “ahmak ıslatan yağmur” diye de tabir edilmekte olan hafif ve ince yağışlarda her zaman yürümeyi öneriyorlar.

“Yağmur yağarken koşunuz!” görüşüne göre ise,

Yağmurda koşan kişi ile yürüyen kişi arasında, kişinin vücuduna düşen yağmur tanesinden bir fark olmayabilir ama önemli olan nokta o başımıza düşen yağmur tanesi miktardır.

O yüzden yağmur yağarken koşarsak eğer yağmurda kalma süresi kısalır o nedenler başımıza düşen yağmur miktarı azalır.

Bunla ilgili yapılmış olan bir deneyde, yağmur karşıdan yaklaşık 45 derece açıyla yağıyorken, deneklerden biri eline aldığı defter kağıdıyla aynı mesafeye koşarak 7 saniyede gidildiğinde defterin üzerinde 131 damla,  bulunduğu saptanmış ama aynı mesafe ikinci denek ile yürüyerek 20 saniyede alınmıştır. İkinci deneğin elinde bulunan sayfada 216 damla olduğu anlaşılmıştır.

Bu son iddiaya göre yağmur yağarken yürümek, yağmurda koşmaya göre neredeyse iki misli ıslanmak anlamına gelmektedir.

Unutmamanız gerek asıl nokta bu önermelerde, rüzgarın yönü ve hızı hesaba katılmamış, değerlendirmeler kısa mesafeler üzerinde yapılmıştır.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir