Vücudumuz Isısını Nasıl Ayarlıyor?

Vücudumuz Isısını Nasıl Ayarlıyor

Bazı çevre faktörleri dolayısıyla insan vücudu ihtiyaç duyduğu ısıyı korumak için dışardan destek almak gerekir örnek vermek gerekirse özellikle de kış aylarında üzerimize kalın giysiler giyerek vücudun gerekli ısıyı korumasına yardımcı oluyoruz.

Ama o sıcak yaz aylarının belli günlerinde üzerimizden çıkaracak bir şey kalmayınca vücudumuz ihtiyaç duyduğu ısıyı nasıl ayarlıyor?

Sıcak yaz günlerinde vücudumuz ihtiyaç duyduğu belli ısı seviyesini terleme yolu ile ayarlayarak korumaktadır.

İnsan beynin de terleme olayını düzenleyen özel bir bez bulunmaktadır onun tıptaki adı da ‘hipotalamus’ dur.

Onun haricinde derimizin alt kısmında yumak görünümlü olan 2 milyon’a yakın ter bezi ve bu ter bezlerin her santimetrekaresinde ise 400 adet ince kanal bulunmaktadır.

Çevredeki ısı faktörünün artmasıyla birlikte beyin, ciltte bulunan ter bezlerini uyararak harekete geçirir, bu ter bezleri ise ince kanallar vasıtasıyla, deri yüzeyine gözle görülmesi çok zor olan miktarlarda az bir sıvı salgılarlar.

Cilt yüzeyine çıkan bu sıvı buharlaşırken vücudun temel ısısını da alarak ihtiyaç duyduğu ısıyı dengeler. Aynen geceleyin esen bir rüzgarın ardından, serinletici bir fanın önündeyken duyulan serinlik hissi gibi cilt soğumaya başlar.

Gözle görülebilen ve gözle görülemeyen olmak üzere iki çeşit terleme bulunmaktadır. aslında çoğu zaman nefes verirken bile terleriz. Bu anda ağızdan çıkan su buharı gözle görülemez.

Diğer terleme türü ise yüzümüzde, ensemizde ve özellikle koltuk altlarında yaygın olarak görülen ter bezlerinin salgıları dolayısıyla oluşan bir terlemelerdir. Bu şekilde vücudumuzun soğuması sağlanmış olur.

Çoğu zaman aynı çevre ısısına maruz kalan kişilerden bazılarının rahatsız olurcasına aşırı derece terlerken, bazılarının ise herhangi bir rahatsızlık belirtisi göstermeyerek, ısıdan memnun bir şekilde otururlar.

Yine çoğu zaman karşılaştığımız kişilerden kimileri sıcak yaz günlerini çok severken, kimileri ise kapalı, puslu kış günlerini çok sever. Peki, bu iki zıt durumun tıbbi bir açıklaması mevcut mu?

Aslında bu durumun tıbbi olmasa da basit bir açıklaması bulunmaktadır. Her bireyin vücut ısısı, daha doğrusu önceden ayarlanmış ortalama vücut ısısı aynı değildir. Vücudu 36 dereceye ayarlanmış olan bir kişi, 38 dereceye ayarlanmış bir kişiye göre, çevresinde bulunan sıcaklık dalgalanmalarında daha hassastır.

Terleme ve dolaşım sistemleri daha düşük dereceye sahip olan insanlar, düşük çevre sıcaklıklarında her zaman kendilerini daha rahat hissederler. Yüksek dereceye sahip olan kişilerde de yüksek çevre sıcaklıklarında kendilerini daha rahat hissederler.

Ayrıca kontrol et

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Niçin Gıdıklanıyoruz

Niçin Gıdıklanıyoruz?

Herkesin merak ettiği bir konu olan gıdıklanma çoğu zaman gıdıklanan kişiyi rahatsız edici olduğu kadar …

2 Yorumlar

  1. Çok beğendim

  2. Çok beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir