Uyumak İstemeyen Zürafa

Uyumak İstemeyen Zürafa

Çocuklar için özenle derlemiş olduğumuz bu harika masalı okuyarak eğlenmek ve güzel bir vakit geçirmeniz dileğiyle…

Uyumak İstemeyen Zürafa

Evvel zaman içinde uyumak istemeyen bir zürafa varmış, zürafanın boyu çok uzun olduğundan ağaçların en üst noktasındaki yapraklara rahatlıkla ulaşabilmekte,  acıktığı zamanlarda uzun boylu olmanın avantajıyla karnını rahatlıkla doyurabilmekteydi.

Bir gün sabah olduğunda karnı acıkan zürafa en sevdiği ağacın yanına hemen giderek ağacın en tepesindeki yaprakları hızlıca şapurtada  şapurtada  yemeye başlamıştı ki birden  bir ses duydu.

-Heey, sen ne yapıyorsun! Uzak dur o ağaçtan uzun boylu canavar! Evimin neden talan ediyorsun?

Uyumak İstemeyen Zürafa başını çevirmiş etrafa bakmış ortada kimsecikler yokmuş,  tekrar yaprakları yemeye devam etmiş,  yine bir ses

-Duymadın mı beni uzaklaşsana oradan.

Uyumak İstemeyen Zürafa tekrar bakmış, ağacın dalına konmuş minicik bir kuş,

-Sen bana canavar diye hitap ediyorsun ama ben canavar değilim ki! Daha yavru bir zürafayım,  hemde evine zarar vermiyorum ki,  yalnızca karnımı doyuruyorum.

Kuş,

-Tamam, da şuan yapraklarını yediğin ağaçta benim yuvam var neredeyse o kocaman ağzınla yuvamı bir çırpıda yutacaksın.

Zürafa,

-Senin yuvanın burada olduğunu bilmiyordum kusura bakma, ben de başka bir ağacın yapraklarıyla karnımı doyururum ama o ağaçta başka bir kuşun yuvası varsa o zaman ne yapacağım.

Kuş,

-İstersen seninle arkadaş olabiliriz, ben önden uçup ağacın yaprakları arasında gizlenmiş bir yuva olup, olmadığına bakarım eğer ağaçta bir yuva yoksa sana haber veririm, sen o zaman ağacın yapraklarıyla rahatlıkla karnını duyurabilirsin.

Kuş ve zürafa artık arkadaş olmuşlardı, kuş ağaçların tepelerine bakıyor yuva yapılmayan ağaçları zürafaya söylüyor, zürafada rahatlıkla ağaçların tepesindeki yaprakları yiyormuş. Zürafada yaprakların üzerinde tırtıl gördüğü esnada hemen kuşa haber veriyor kuş ise tırtıl ile besleniyordu.

Bir gün kuşun gösterdiği ağaçta zürafa şapır şapır beslenirken bir ses duymuş,

-Hey dikkat etsene seni koca ayaklı zürafa! Neredeyse üzerime basacaksın!

Eğilerek sesin geldiği yöne doğru bakan Zürafa, birde ne görsün? Ayaklarının dibinde küçük bir Tavşan yavrusu!

Zürafa,

-Tavşan kardeş sizi göremedim kusura bakmayın bizde Kuş ile beraber karnımızı doyuruyorduk.

Tavşan,

Sen ne kadar büyüksün ben çok küçüğüm, hep merak ederim acaba yükseklerden bakınca ağaçlar, yeşillikler ve göller nasıl gözükür diye, ama ne kadar büyüsemde hiçbir zaman benim boyum bir ağacın boyuna yetişemeyecek.

Zürafa,

Senin bu dileğini hemen gerçekleştirelim istersen, ben şimdi başımı aşağıya eğeceğim sen kafama tırman ve sıkıca tutun, böylece seni ağaçların en tepe noktasına çıkaracağım,  oradan dilediğin kadar etrafı seyredersin olur mu?

Tavşan yavrusu bu teklife çok sevinmişti. Başını aşağıya indiren zürafanın kafasına sımsıkı tutunan Tavşan’ın yanına gelen Kuşla beraber güneş batana kadar etrafı seyretmişler ardından oyunlar oynamaya başlamışlar.

Akşam olmak üzereyken kuş,

-Artık eve dönme zamanımız geldi sizinle beraber olmak beni çok mutlu ediyor iyiki varsınız.

Zürafa,

 -Aman arkadaşlar boş verin! Geceye daha çok var ben zaten uyku uyumayı hiç sevmiyorum isterseniz bu gece hiç uyumayabiliriz.  Hep öyle beraber kalsak, oyunlar oynasak hiç uyumasak ne kadar güzel olurdu.

Tavşan,

Zürafa kardeşin dediği bana uyar çünkü bende pek uyumayı sevmem uyumaktansa oyun oynamayı tercih ederim. Hadi burada kalıp, oyunlar oynamaya devam edelim.

Kuş eve geç gideceği için telaşlansa da tavşan ve zürafanın geç gitme isteğine karşın sonunda o da razı olmuştu. Üçü beraber başlamışlar oyunlar oynamaya,  oyunlara öylesine dalmışlardı ki vaktin nasıl geçtiğinin bile farkına varmamışlardı.

Kuş,

-Benim çok uykum gelmeye başladı, Müsaadeniz olursa uçabiliyorken ben eve gitmek istiyorum diyerek yuvasına doğru uçmuş.

Tavşanla zürafa yalnız kalınca, tavşan zürafaya;

-Artık biz de eve dönelim mi? Çok geç olmadan, yoksa sonra eve gitmekte zorlanabiliriz.

Zürafa her ne kadar tavşanın eve gitmesini istemezse de ona,

-Sen bilirsin? Gitmek istiyorsan gidebilirsin.

Tavşan,

Öyleyse hoşçakal yarın sabah görüşürüz diyerek hızlıca eve doğru koşmuş.

Tavşan ile kuş yuvasına gidince yalnız kalan zürafa, uyumak istemediğinden vaktini oyunlar oynayarak geçirmek istiyormuş ama etrafında oyun oynayacak arkadaşı olmadığından etrafına bakınmaya başladı lakin etraf o kadar karanlıktı ki hiçbir şey gözükmüyordu. 

Bir süre etrafına bakınan zürafa yalnız kaldığından canı çok sıkılmıştı. O an oda sıcacık bir yerde uzanıp uyumak istiyordu ama gökyüzünde yıldızlar olmadığından yuvasına dönemiyor, etrafa çarpmamak içinde yavaşça ilerlemek zorunda kalmıştı.

Biraz yol aldıktan sonra yuvasının yolunu bulamayacağını düşünen zürafa bulunduğu yerdeki çimenlere uzanarak mışıl mışıl uykuya dalmış.

Güneşin yüzüne yansıması ile beraber gözlerini açan zürafa, o gece hava çok soğuk olduğundan üşütüp, hastalanmış ve uzandığı yerden kalkmakta epey zorlanmıştı. Zar zor yerinden kalkan Zürafa hemen yuvasına doğru giderek orada günlerce hasta hasta yatmış.

Gündüzleri Tavşan ile Kuş beraber oyunlar oynarken Zürafa evinde yatıyordu. Arkadaşlarına katılamayan zürafa çabucak iyileşerek onlara katılmayı bekliyordu. En sonunda iyileşen zürafa erkenden kuş ile tavşanı bulup, eskisi gibi onlarla beraber oyunlar oynamaya devam etmişti.

Ancak o günden sonra güneş batmak üzereyken zürafa haydi arkadaşlar artık eve dönme saati geldi diyerek Tavşan ve Kuş ile vedalaşır ardından hızlıca yuvasına dönerdi. Gece olunca da sıcacık yuvasında uyuyup,  gündüzleri ise arkadaşlarla beraber güzelce oyunlar oynuyor artık uyku uyumayı da çok seviyordu.

Çocuk Masalları arasında bulunan  Uyumak İstemeyen Zürafa Masalını okurken  güzel bir  vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Çocuk Masalları okumak  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Çocuk Hikayeleri
Uyku Cücesi Masalı
Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir