Uyku Cücesi Masalı

Uyku Cücesi Masalı

Çocuklar için özenle derlemiş olduğumuz bu eşsiz masalı okuyarak güzel bir vakit geçirmeniz dileğiyle…

Uyku Cücesi Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde uykuyu çok sevenlerin olduğu uykular ülkesinde yaşayan bir uyku cücesi varmış, uykular ülkesinde bulunan uyku cücesi küçük evinde sabah akşam demeden sürekli uyurdu.

Dünyada uyumak istemeyen bir çocuk olduğu zaman uyku cücesinin gözleri fal taşı gibi açılır kulakları çınlardı. Uyuduğu yerden kalktığı gibi uyku uyumayan çocuğun bulunduğu yere gider elindeki sihirli değnek ile çocuğun göz kapaklarına üç kere dokunur o çocuğun uyumasını sağlardı.

Bir gün Hasan adında bir çocuk uyku saati geçtiği halde televizyonun karşısında oturup çizgi film seyrederken uyku cücesinin gözleri fal taşı gibi açılıp kulakları çınlamaya başlamıştı, uyku cücesi yataktan fırladığı gibi Hasan’ın evine giderek sihirli değnekle onun göz kapaklarına dokunacağı esnada, Hasan sihirli değneği tuttuğu gibi cücenin elinden almış ve gülmeye başlamıştı.

Değneği geri almaya çalışan uyku cücesi şaşkın bir halde Hasandan değneği almaya çalışırken Hasan’ın annesi kapıyı açıp içeri girince uyku cücesi hızla koltuğun arkasına geçip saklanmış.

Eğer uyku uyumayan çocuk dışında uyku cücesini gören olursa uyku cücesi bir daha uykular ülkesine geri dönemeyeceğini biliyordu.

Öyle gülmeye devam eden Hasan değneği hemen yanına indirip annesinin kucağına oturmuş annesiyse onu öperek uyuması için çocuk masalları okumaya başlamış, masal o kadar güzelmiş ki uyku cücesi saklandığı yerden uyuya kalmış yaklaşık 3-4 saat gibi bir süre uyuduktan sonra uyanan Hasan uyku cücesinin yanına giderek kulağına,

-Kalk hadi, kalk hadi, kalk hadi demiş.

Gözlerini açan uyku cücesi telaşla ayağa kalkıp, sihirli değneği eline aldığı gibi Hasanı uyutmak için göz kapaklarına dokunmuş ama Hasanın gözleri kapanır kapanmaz gözlerini tekrar açıyordu, hayatında ilk defa uyku cücesi bir çocuğu uyutmayı başaramamıştı.

Uyku cücesi,

-Niçin uyumuyorsun,

Hasan,

Hadi beraber oyun oynayalım,

Uyku cücesi şaşkın bakışlarla bakmış ve ona,

İstersen sana masal anlatabilirim,

Hasan,

Hayır, ben uyumak istemiyorum, oyun oynamak istiyorum.

Uyku cücesi,

Ama benim görevim uyumayan çocuklara masallar anlatıp, onları uyutmak, onlarla oyun oynamak değil.

Tatlı bir gülümseme ile gülmeye başlayan Hasan,

Ben epeydir uyuyorum uyku saatimi geçirdiğim içinde uyumakta zorlanıyorum.

Uyku Cücesi onunla biraz sohbet ederek uyku saatlerinin çocuklar için ne kadar önemli olduğunu, bir çocuğun günde en az 8 ila 12 saat arasında bir uykuya ihtiyaç duyduğunu, uyku düzensizliğinin çocuğun gelişimini olumsuz etkileyeceğini anlatırken Hasan uykuya dalmış, uyku cücesi onu uyutabilmenin sevinciyle hemen hızlıca uykular ülkesine geri dönmüş.

Çocuk Masalları arasında yer alan Uyku Cücesi Masalı’nı  okuyarak güzel bir  vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Çocuk Masalları oku mak  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sevgiyi Arayan Kardan Adam Masalı
Çocuk Masalları
Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir