Uyanık Karga Masalı

Uyanık-Karga-Masalı
Uyanık-Karga-Masalı

Uyanık Karga Masalı: Sıcak bir yaz günü sıcağın etkisinde kalan bir karga ormanın yakınında bulunan derenin yanına konarak ayaklarını suya koymuş, suda serinlemek için oynarken yanlışlıkla yuvasına girmek üzere olan bir yengece basınca,kızan yengeç karganın ayağını tutmuş ve bırakmamış,

Karga,

-Yengeç kardeş ne olur canım çok acıyor ayağımı bırak senin burada olduğunu görmedim inan, istemeden üzerine bastım, ne olur bırak benidiye yalvarıyor ama kıskacı ile sağ ayağı sıkıca tutmuş olan yengecin bırakmaya da hiç niyeti yoktu.

Yengeç,

-Ama sende benim sırtıma basarak canımı çok acıttın, bende senin canını acıtmadan bırakmayacağım.

Canı çok acıyan uyanık Karga,

-Ama sen beni bırakırsan sana çok lezzetli yosunlar getiririm, hemde daha önce hiç görmediğin tam senin damak tadına uygun harika yosunlar var demiş.

Bu sözleri işiten yengeç kıskacı biraz gevşetmiş,

-Tamam, seni bırakacağım ama sözünde durmazsan eğer seni bir daha yakaladığım anda asla bırakmam ve o ayağını kırarım diyerek ayağını bırakmış.

Ayağını yengeçten kurtaran Kargabir daha buraya geldiğimde o yosunları da sana getireceğim demiş ve başka bir şey söylemeden hemen eve doğru uçmaya başlamış.

O günden sonra yengecin olduğu bölgeye gitmeye korkan karga, su içmeye derenin başka bir yakasına gidiyor su ihtiyacınıoradan gideriyordu.

Günler günleri kovalamış aradan bir ay gibi bir süre geçmişti. Bir gün yine çok susayan Karga, dere kenarına konarak su içmeye başladığıesnada pusudaavını bekleyen bir Tilki, Karganın üzerine atlayarak yakalamıştı.

Uyanık Karga durumun epey vahim olduğunu biliyordu, ama tilkiden kurtulmanın bir yolunu bulabileceğine de inanıyordu.

-Tilki kardeş görüyorsun ben küçük bir hayvanım en iyisi benimle uğraşma daha lezzetli avlar var, bırak beni suyumu içtikten sonra sessizce buradan ayrılayım.Sen pusunda beklemeye devam et,seni bekleyen çok güzel avlar vardır kesin.

Tilki

-Hiç kusura bakma seni bırakmam, öyle yalvararak benden kurtulacağını zannediyorsan yanılıyorsun.

Uyanık Karga,

-Beni bırakırsan eğer yalnızca benim bildiğim harika bir yer var  seni oraya götürürüm, orada öyle güzel ve lezzetli balıklar var ki anlatamam, çeşit çeşit balıkla karnını bir güzel doyurursun.

Karganın bu sözleri tilkiye cazip gelmiş ama yüzme bilmiyordu,

-Peki, o balıkları sudan nasıl çıkartacağız, sen mi balıklarıbana getireceksin.

Uyanık Karga,

-Hayır, yalnızca yapacağın şey sana göstereceğim yerde kuyruğunu suya daldırmak ve biraz beklemek olacak, sonra balıkların kuyruğuna yapıştığını göreceksin sende onları karaya çekerek afiyetle yiyeceksin hemde istediğin kadar.

Tilki, Kargayı bırakarak beraber yengecin bulunduğu yere doğru ilerlemişler ve akşam olmadan yengecin yuvasının bulunduğu dere yatağına varmışlar,

Uyanık Karga, Tilkiye yengecin yuvasının olduğu yeri göstererek tamda şu noktadan kuyruğunu suya daldır bekle ve gör neler olacak.

Kargayı gören yengeç Karganın kendisine söz verdiği gibi güzel yosunlar getirdiğini düşünerek hemen Tilkinin kuyruğunu kıskacıyla sıkıca yakalamış, canı acıyan tilki,var gücüyle koşmaya başlamış onunla beraber yengeçte gitmişti. BöyleceUyanık karga hem yengeçten hemde tilkiden kurtulmuş bir daha onları görmemişti.

Ezop Masalları  içerisinde yer alan Karga Masalı’nı okurken  harika bir vakit geçirerek eğlendiğinizi umarız, kısa masallar okumak  için  sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz Pinokyo Masalı‘nı okuyabilir veyahut Masal Oku sayfamıza da uğrayabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir