Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi

Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi

Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi

Üsküdarlı olan Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri’nin mürşidi olan Üftade Hazretleri dergahında yetiştirmekte olduğu müritlerini, yani talebelerini tavuk ile imtihan ettiği hikaye yıllardır dilden dile ibretle anlatılmaktadır.

Üftade Hazretleri bütün talebelerini sever onlara ayrı bir ilgi gösterdi,  ancak talebeleri arasında biri vardı ki ona dahada ayrı bir ilgi gösterdi. Bu da Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleriydi.

Günlerden bir gün Üftade Hazretlerinin yanına  giden birkaç talebesi,

-Efendimiz sorgulamak bizim işimiz değil, lakin bir konuda merakımız var müsaade varsa sorabilir miyiz?

Üftade Hazretleri müsaade verdikten sonra talebelerden biri

-Mahmut Hüdayi  ile ayrı bir bağınız var ona farklı bir ilgi gösteriyor, onla fazla meşgul oluyorsunuz? Bunun hikmeti nedir diye sorarlar.

Üftade Hazretleri bu sorular üzerine diğer talebelerinde çağırılmasını ve dergahtaki tavukların hepsinin yakalanıp getirilmesini istemiştir. 

Üftade Hazretleri,

Her biriniz bir bıçak bir de tavuk alarak, o tavuğu kimsenin görmediği bir yere götürüp, orada kesip getireceksiniz. Sizlerden tek istediğim hiç kimsenin sizi göremeyeceği bir yerde o tavuğu kesmeniz.

Tavukları alan talebeler  her biri ayrı tarafa dağılmış ve kendilerine göre buldukları gizli bir yerde tavuklarını  kestikleri gibi tekrardan dergaha geri dönmüşler , ama Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri halen geri dönmemişti.

Herkes merakla onu bekliyordu biraz daha vakit geçtikten sonra elindeki canlı tavukla beraber dergaha geri döndüğünü görenler hayretle ona bakıyor Üftade Hazretleri’nin ne diyeceğini bekliyorlardı.

Üftade Hazretleri,

Mahmut Hüdayi herkes tavuğu kesip geldiği halde sen o tavuğu kesmemişsin,  herkesten gizli bir yer bulamadın mı?

Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri

Efendim sizleri beklettiğim için Allah’ın huzurunda hepinizden özür diliyor sizleri çok ama çok seviyorum her nereye gittiysem beni kimsenin göremeyeceği bir yer bulamadım, en gizli  tenha ve  kuytu yerlere gittiysem dahi  Allah Celle Celalühü  beni görüyordu.  Öylece dolandım durdum ama Allahu Teala’nın göremediği hiçbir yer yoktur o yüzden sizin emrinizi yerine getirmedim af buyurun efendim.

Bu olaydan sonra bütün herkes Üftade Hazretleri’nin Aziz Mahmut Hüdayi Hazretlerine neden o kadar çok ilgi gösterdiğini ve onu herkesten daha çok sevdiğini anlamıştı.

Dini Hikayeler arasında bulunan Üftade Hazretleri ve Aziz Mahmud Hüdayi hikayesini  okurken  harika bir vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Hikayeler  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.  

Numan Bin Sabit- Elma Hikayesi
Dini Hikayeler
Hikaye Oku

Ayrıca kontrol et

Somuncu-Baba-ve-Emir-Sultan

Somuncu Baba ve Emir Sultan’ın Tanışma Hikayesi

Somuncu Baba ve Emir Sultan’ın Tanışma Hikayesi Buhara şehrinden başlayan yolculuğu ilk önce Mekke ve …

Ateistin-3-Sorusu

Ateistin 3 Sorusuna Şems-i Tebrizinin Muhteşem Cevabı

Ateist olduklarını belirten bir gurup, Mevlana Celaleddin Rumi Hazretlerinin yanına giderek ona birkaç sual sormak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir