Uçmak İsteyen Kaplumbağa Masalı

Eğlendirici ve eğitici güzel bir Ezop Masalı okurken eğleneceksiniz

Uçmak İsteyen Kaplumbağa Masalı

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde çeşit çeşit ağaçların olduğu çok güzel bir ormanın ortasından geçen küçük dere varmış bu derede yaşayan kaplumbağa Haro, zaman zaman dereden çıkar etrafında uçan kuşları, güvercinleri, Kargaları ve diğer uçan tüm canlıları imrenerek izlerken hayallere dalarmış.

Her zaman karaya çıktığı zaman ağaçların gökyüzünü kapatmadığı bir yerde uzanır gökyüzünde uçan kuşlara  bakarak onlar gibi yükseklere çıkıp havada süzüldüğünü hayal edermiş ama hayal aleminden çıkıncada gökyüzünde süzülememenin üzüntüsüyle yuvasına dönerdi.

Günler bu şekilde bir birini kovalarken bir gün yine derenin kenarına giderek uçan kuşları izlemeye başlamış ve ardından kendi kendine

-Ohh şu gökyüzünde süzülen kuşların o güzelliği bir başka? Şimdi bende gökyüzünde olup ormanı yükseklerden izlemek o anın tadına varmak isterdim kim bilir şu süzülen kuşlar ne kadar mutlular istedikleri zaman yere iniyor, istedikleri zamanda bulutların yakınına kadar çıkabiliyorlardı.Onlardan  daha mutluları var mıdır acaba?Diye mırıldanıyordu.

Aradan biraz vakit geçtikten sonra Kaplumbağa Haro yine o uçma hayalleri içerisinde adeta kendinden geçmiş bir şekilde gökyüzünde süzülerek etrafı izlediğini hayal ediyordu.

Birden güçlü kanatların etkisiyle oluşan rüzgar dolayısıyla gözlerini açan Kaplumbağa Haro, hemen az ilerde bir Akbaba’nın dere kenarına konduğunu görünce sevinçli bir şekilde  hemen Akbaba’nın yanına gitti ve ona,

Akbaba kardeş zamanın varsa biraz konuşabilir miyiz diye seslendi,

Akbaba başını evet anlamında sallayınca Kaplumbağa,

-Gökyüzünde uçarak süzülme hayalini heyecanlı bir şekilde anlattıktan sonra, dostum biliyor musun? Bence şu ormandaki en şanslı hayvanlardan biride sensin istediğin vakit çok yükseklere çıkabiliyor istediğin vakitte yere inerek gezebiliyorsun herkesten daha yükseğe çıkabiliyorsun.

Akbaba,

-Dediklerine katılıyorum ama neden o kadar heveslisin uçmayaben bugüne kadar bir kaplumbağanın uçtuğunu görmedim, uçabilme özelliklerine bile sahip değilsin bana iltifatlar ettiğine göre benden bir isteğin olacak,ne istiyorsun benden sen onu söyle?

Kaplumbağa Haro,

-Gerçekten çok zekisiniz hemen bir isteğim olduğunu anladınız, bu isteğimide yalnızca siz yerine getirebilirsiniz.

Akbaba,

-Hı tamam, anladım şu isteğiniz nedir söyleyin bakalım? Yapabileceğim bir şeyse yardımcı olmaya çalışırım.

Kaplumbağa,

-Yıllardır tek bir hayalim var onu size anlattım,  sizin yardımınızla gökyüzü ne hatta bulutlara kadar yükseklere çıkıp  kuşlar gibi süzülmek ormanı yukarıdan seyretmek istiyorum.

Akbaba,

-İyi hoşta bu isteğiniz nasıl olacak? Bir kere uçabilmeniz için kanatlarınızın olması gerekir ama sende oda yok.Ben sana nasıl yardım edebilirim ki,

Kaplumbağa,

-İşte bende o yüzden sizden yardım istiyorum sen benim ağırlığımı taşıyabilecek güçtesin beni yükseklere çıkartabilirsin, yükseklere çıktıktan sonra da beni bırakırsın aşağı doğru süzülürüm ama yere tam düşmeden beni yakalamanız lazım.

Akbaba,

-Tamam, da ya düşündüğün gibi seni yere yakın bir mesafede tutamazsam o zaman senin için büyük bir tehlike olmaz mı? Ben bu sorumluluğu alamam bile bile size zarar veremem demiş.

Kaplumbağa,

-Sen o konuda rahat ol tüm sorumluluk bana ait yeterki sen beni yükseklere çıkarıp bırak, bir kere o gökyüzünü, ormanı ve çevreyi yukarıdan göreyim yeter gerisi hiç önemli değil demiş

Akbaba biraz düşündükten sonra

-Peki, madem o kadar çok istiyorsun sana yardım edeceğim diyerek onun sırtına pençelerini geçirdiği gibi tutup yükseklere çıkarmış, epey bir yükseldikten sonra

Hayallerine kavuşan kaplumbağa her şey ne kadar güzel öylesine bir özlem ve öylesine bir hasret duyuyordum ki sana ne kadar teşekkür etsem azdır dedikten sonra,

-Yeterince yükseldik artık istersen beni bırakabilirsin kuşlar gibi süzülmek istiyorum demiş.

Akbaba,

-Bak dostum gel seni bırakmayayım seni yere indireyim gökyüzünü yeterince seyrettin şuan süzülmen tehlikeli olur demişse de,

Kaplumbağanın süzülme ısrarları üzerine kaplumbağayı bırakmış.

-Gökyüzünde kuşlar gibi süzülen kaplumbağa,

-Vay be işte bu harika bir şey diye bağırmaya başlamış ve uçmanın tadını çıkarmalıyım diyerek kısa bir süre süzüldükten sonra

Yere yaklaştığını gören kaplumbağa bu sefer,

-İmdat…İmdat yardım edin, Akbaba kardeş neredesin düşüyorum kurtar beni diye feryad etmeye başlamış, ne olur düşüyorum yere düşmeden önce beni yakala demişse de akbaba bir türlü onun düşme hızına ulaşamayarak onu yakalamadı.

Çimenlik zemine sert düşen Kaplumbağa,

-Ahh!  Vah etmeye başlamış ya ben niye bu kadar aptallık ettim. Akbaba beni o kadar uyardı ama ben onu dinlemedim.Şimdi ise inadımın kurbanı olarak ayaklarımı kırım bütün vücudum ağrıyor yerimden kıpırdayamıyorum bile demiş.

Uzandığı yerden gökyüzünü acılar içerisinde izleyen kaplumbağa, yaptığının büyük bir hata olduğunu herkesin kendi sahip olduklarıyla yetinmesi gerektiğini bu şekilde mutlu olunabileceğini geçte olsa anlamıştı.

O günden sonra artık hayal kurarken imkansız ve kendisine zarar verecek hayaller kurmayı bıraktı kendi doğasına ve yapabileceği kapasitedeki hayalleri kurmaya ve başkaları gibi olmaya çalışırken kendisine zarar vermemesi gerektiğini de iyice anlamış oldu.

Çocuk Masalları arasında bulunan Uçmak isteyen Kaplumbağa Masalı’nı okuyarak  güzel vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Çocuk Masalları Okumak  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz. 

Bu hikayenin kaynak belirtilmeden izinsiz çoğaltılması, yayılması ve paylaşılması  yasaktır.

Keloğlan’ın  Umudu Masalı
Çocuk Masalları
Masal Oku

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir yorum

  1. Çok güzel begendim devamını bekleriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir