Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. Uçakları seyreden çocukların en sık sordukları sorulardan bir tanesi de Uçakların arkalarında bulut bırakma nedeni olduğunu söyleyebiliriz.

O soruya karşılık kim bilir kaçımız, doğru cevabı, kaçımızda kaçamak cevaplar vermişiz,

Belki de uçağın arkasında oluşan bulutların uçak motorlarından çıkan duman olduğunu söylemişsiniz ama aynı yükseklikte uçan her uçakta bu durumun oluşmama sebebini açıklayamamışsınızdır.

Gökyüzünde bir bulutun oluşabilmesi için normal şartlarda, havanın, yerden buharlaşan suyu absorbe edemeyecek, yani kendi içine alamayacak derecede düşük sıcaklık ve basınçta olması, bir de o bulutu oluşturacak olan su damlacıklarının etrafında tutunabileceği bir toz parçacıklarının oluşması gereklidir.

Yaklaşık olarak 10 km ve üzeri yükseklikte uçmakta olan yolcu ve savaş uçaklarının uçtuğu yükseklikte hava çok temiz ve hiç toz zerresi yoktur, yani bir bulutun oluşmasına sebep olan şartlardan bir tanesi eksiktir.

Jet uçaklarının motorları yapısı gereği, ön kısımdan aldıkları havayı, yakıt ile birlikte yakar ve yakım işleminden sonra, uçağın arka kısmında bulunan küçük çaptaki egzoz vasıtasıyla büyük bir basınçla dışarı verirler.

Bu Jet motorlarının içerisine aldıkları hava ile birlikte giren su buharı, motorun içerisindeyken daha da koyu bir kıvam alarak dışarıda bulunan çok soğuk havanın üzerine şiddetli bir şekilde püskürtülür.

Bu duruma teknik olarak ‘sublime’ olma olayı denilmektedir. Yani daha kısa bir şekilde açıklamak gerekirsek buhar halinde bulunan suyun, sıvı hale geçmeden, doğrudan donması yani buz haline geçmesidir.

Aslında bazı uçakların arkalarında bırakmış oldukları bulut, insan yapısı bir buluttan başka bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse soğuk kış günlerinde ağızdan dışarı verdiğimiz nefesin ağızdan çıkar çıkmaz buharlaştığını görürsünüz işte buda onun gibi bir şeydir.

Deniz seviyesindeyken, yüksek sıcaklık sonucu ve basınçla birlikte buharlaşan su ile hava kolay bir şekilde absorbe olur.

Yüksekliğin artması sonucu, hava sıcaklığı ve basınç düştükçe, artık hava su buharını kendi içine alamaz hale gelir. Ancak bir bulutun oluşması için bir üçüncü şart daha olması lazımdı oda toz parçacıklarıydı.

İşte burada ihtiyaç duyulan toz parçacıklarını,  uçağın motorlarından çıkan egzoz gazı karşılıyor. Bu sayede bir bulutun oluşabilmesi için gerekli olan üç şart da yerine getirilmiş olur ve uçakların gerisinde uzun ve ince bir bulut oluşur.

Önerilen İçerik:

Kara Kedi Geçmesi Niçin Uğursuzluk Getirir?

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Niçin Gıdıklanıyoruz

Niçin Gıdıklanıyoruz?

Herkesin merak ettiği bir konu olan gıdıklanma çoğu zaman gıdıklanan kişiyi rahatsız edici olduğu kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir