Üç Dilek Masalı

Üç Dilek Masalı
Üç Dilek Masalı, okurken eğlenin

Zamanın birinde ülkelerden birinin küçük ve şirin kasabasında karısıyla beraber yalnız yaşayan geçimini odun kesmekle sağlayan bir oduncu varmış, bu adam ormanda kestiği odunları  pazara götürerek oradaki odun tüccarlarına satardı.

Yine her zamanki gibi odun kesmek için ormana doğru yola koyuldu, hava güzel olduğundan yolda şarkılar söylüyor ve o muhteşem doğadaki güzelliğin tadını çıkartıyordu.

Çok geçmeden ormanın içine girdi ve etrafına kesilecek ağaç bulmak için bakına bakına ilerlerken karşısına çok büyük bir ağaç çıktı, kendi kendine;

-İşte bu tam benim istediğim gibi bir ağaç, ben bu ağacı kesersem eğer bundan epey bir kazanç sağlayabilirim diye düşündü.

O ağaç çok büyük olduğu için hem iyi bir kazanç elde edecek hemde kendi odun ihtiyacını fazlasıyla karşılayabilecekti, o yüzden hemen baltasını eline alarak ağacı kesmek için yeltendi tamda baltayı ağacın kök kısmına vuracaktı ki, birden bir ses duydu.

-Lütfen o ağacı kesmeyin,

Oduncu hemen baltayı yere indirerek etrafına bakınmaya başladı lakin etrafta hiç kimseyi göremedi, acaba kendisine mi? Öyle geldi diye düşünerek tekrardan baltayı eline aldı.

Baltayı yukarı kaldırıp ağaca tam vuracaktı ki, yine aynı sözleri duydu ve baltayı vurmadan yere indirdi ve tekrar sağına soluna baktı ama yine kimseleri göremedi, kendi kendine

-Halla halla neler oluyor acaba diye düşünmeye başlamıştı ki,

Ağacın arkasında beliren biri,

-Merhaba ben bir Periyim ve bu ağaç benim evim lütfen bu ağacı kesmeyin, eğer bu ağacı keserseniz benimde evim yıkılacak evsiz kalacağım kış yaklaşmak üzere kendime yeni bir ev bulmam da bu kısa sürede imkansız olduğundan zarar görebilirim, bu ağacı kesmemeniz kaydıyla sizin üç dileğinizi yerine getirebilirim demiş,

Oduncu ise,

Gördükleri ve duyduklarının şokuyla şaşkın şakın Peri’yi dinliyor ama herhangi bir tepki vermiyordu kendi kendine böyle bir şey ancak uyku masallarında olur diye düşünürken kısa bir süre sonra kendini toparlayan oduncu perinin bu sözleri karşısında memnun kalarak gülümsemeye başladı ve birden zengin olma hayallerine kapıldı ve hemen perinin teklifini kabul etti.

İsteklerini söylemek için periye,

-Eşimde yanımda olmadığından tek başına bu dileklere karar vermek istemiyorum eğer mümkünse bu üç dileği karımın yanına gidipte dilesem olur mu? Diye sorması üzerine.

Peri

-Tabiki sen dileğinin ne olduğunu söyle ve deki birinci dileğim bu diye başla, üç dilek hakkın var demiş

Ardından Peri ortadan kayboldu,

Oduncu ise zengin olacağı düşüncesiyle şarkılar söyleye söyleye eve doğru hızlı adımlarla yürüdü ve en sonunda eve vardı.

Her zamanki gibi onu bekleyen karısı oduncuya seslenerek

– Bey neler oldu sen hiç bu kadar erken gelmezdin bir problem yok değil mi? Diye sorunca,

Gülümseyen oduncu,

-Ah hanım ah sen bu yüzümdeki mutluluğu görmüyor musun?  Diye söylendi ve devam etti biz bugün büyük bir hazineye sahibiz artık o hazine şuan elimizde olmasada çok kısa bir süre sonra elimizde olacak dedi.

Karısını kolundan tutup kendisine doğru çekerek şarkılar eşliğinde onunla saatlerce dans etti dahada meraklanan kadın bir an önce eşiyle konuşmak için dansın bitmesini bekliyordu, eninde sonunda yorulan adam kanepeye oturarak

-Gel yanıma oturda sana olup biteni bir bir anlatayım dedi,

Oduncu tüm olayı olduğu gibi karısına anlattı ve karısıda sevinçten ayağa kalkarak oraya buraya zıpladı ve gelip eşine sarıldı artık şansımız yaver gitmeye başladı dedi. O kadar  sevinçliydiler ki yerlerinde duramıyorlardı oduncu karısına  şöyle dedi:

-Karıcım çok acıktım bana yiyecek bir şeyler getir de karnımı doyurayım dedi,

Karısı ise,

-Hiç böyle erken gelmezdin daha akşama epey bir vakit olduğundan daha yemek hazırlamadım, sen şurada biraz uzanarak dinlen ben hemen gidip yiyecek bir şeyler hazırlayayım dedi,  

Oduncu,

-Hayır dur gidip birşeyler yapmak için uğraşma şimdi üç dilek hakkımız var hemen bir tanesini isteyelim demiş, Oduncu,

-Birinci dileğim olarak hem tatlı hemde sıcak bir puding istiyorum der.

Hemen önünde bir sofra kuruldu, sofrada tatlı çeşitleri sıcak puding vardı, “gel karıcım otur hemen karnımızı doyuralım” demiş boş istekte bulunmasına içten içten kızan karısı sofraya oturmuş ve herhangi bir şey demeden  beraber afiyetle yemişler,  önündeki tabaktaki puding ve tatlılar bitince “doldur” diye sesleniyor adam tabağı tekrar doluyordu, o kadar çok yemiştiki oduncu bu sefer  tabağın altında kalan tatlıları ve pudingi yere  dökmeye başlayınca kocasına dahada  kızan  karısı şöyle dedi:

-Sen bu şekilde dileyerek hem dileği boşa harcadın hemde nimeti israf ettin ve şimdi ikinci dileğimiz olarak pudingin burnuna yapıştırılmasını diliyorum! Demiş

Puding hemen kocasının burnuna yapışmış bundan rahatsız olan oduncu karısına kızarak sen niye böyle yaptın diyerek burnundaki pudingi temizlemeye çalıştı ama puding  öyle bir yapışmıştı ki,  kopmuyordu,  kocası karısına

Gördün mü ikinci dileğimizde boşa gitti ama burnundaki pudingden kurtulamayan ve rahatsız olan oduncu

-Ah! Ah demeye başlayarak bende üçüncü dileğim olarak şu burnumdaki pudingin hemen kaybolmasını diliyorum! Demiş.

Anında burnundaki puding kayboldu ve rahat bir nefes alan oduncu ve karısı dileklerimiz bitti.

Biraz geçtikten sonra öfkeleri dinen karı ve koca birbirlerine, biz ne ettik birbirimizle didişerek üç dileğimizi de zengin olma hayallerimizi heba ettik, aralarında konuşmaya başladılar, bizler niye böyle aptalca davrandık diye konuşmalar geçse de artık, yapacak bir şeyleri yoktu, elindeki imkanları boşu boşuna kullanarak asıl elde etmek istedikleri amaç için kullanmadılar.

Halbuki güzel bir ev, içerisinde bir sürü hayvanın olduğu bir çiftlik ve bolca para dileğini tek bir dilek içerisinde sıralayabilirlerdi.

Ama öfke ve hırs denen faktör bu tür durumlarda mantıklı düşünmemize engel olduğundan böyle durumlarda sakin olarak hareket edilerek en güzel sonuçlar elde edilebilmektedir.

İşte masalımızın da sonuna geldik,

Böylelikle oduncu ve karısı zengin olma hayallerini ve şanslarını tamamen kaybettiler hayatlarının geri kalanını yoksulluk içerisinde geçirdiler.

Diğer Önerebileceğimiz masallar :

Ayrıca kontrol et

Prenses-ve-Ejderha-Masalı

Prenses ve Ejderha Masalı

Prenses ve Ejderha Masalı Bir prensesin başından geçenlerin anlatıldı harika bir Masaldır, bir solukta zevkle …

Kuş-Masalı

Kuş Masalı

Kuş Masalı Sabırlı olan Minik ve şirin bir Kuş Masalı ile karşınızdayız. İçerik1 Kuş Masalı2 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir