Tilki İle Leylek Hikayesi

Tilki-İle-Leylek-Hikayesi
Tilki-İle-Leylek-Hikayesi

Tilki İle Leylek Hikayesi: Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerinde büyük bir ormanda uyanık ve bir o kadarda kurnaz bir tilki yaşarmış,  bu tilki aç gözlü olduğundan yiyecek olarak her ne ile karşılaşırsa karşılaşsın,  hemen onu yemeye kalkar gözü hiç duymazdı.

Orman sakinleri tilkinin kurnazlığı ve aç gözlülüğünden hoşlanmadıklarından onunla arkadaşlık etmezlermiş,

Yalnız başına takılan ve hiçbir arkadaşı olmayan Tilki, sürekli yiyecek bir şeylerbulma derdindeydi.

Bir gün yine yiyecek bir şeyler ararken bir kemik parçasına denk gelen Tilki, hemen o kemik parçasını yemeye başlamış başlamasına ama kemiğin bir parçasıda boğazına sıkışıp kalmış.

Nefes almakta zorlanan kurnaz Tilki kemiği çıkartmak için ne kadar uğraştıysa da bir türlü kemiği çıkartmayı başaramamıştı.

Aklına hastaları tedavi eden yaşlı Leylek gelince, hemen onu armaya koyulmuş, gördüğü herkesede onu sormuş ve en sonunda nerede olduğunu öğrenince hızla Leyleğin yanına gitmiş.

Leyleğin hasta olan bir kuşu tedavi ettiğini görünce,

-Bana bakabilir misin Leylek, durumum acil o Kuş biraz bekleyebilir.

Leylek,

-Kuş’un tedavisi bitmek üzere seni çok az bir süre bekleteceğim.

Tilki,

-Aman gözünü seveyim Leylek kardeş çok zor durumdayım ne olasın biraz çabuk ol.

Kuşun tedavisini bitiren Leylek, Tilkiye “neyin var” demiş

Tilki,

Boğazıma bir kemik parçası saplandı çıkarmak için epey uğraştım ama bir türlü çıkartamadım.

Leylek,

Korkma o kadar kötü bir durum yok ben hemen çıkarırım o kemiği derin bir nefes al ve ağzını tam olarak aç, böylece uzun gagasıyla tilkinin boğazındaki kemiği rahatlıkla çıkartmış, boğazındaki kemik çıkınca sevinen tilki kendi kendine,

-Sağlıklı olmak kadar güzel bir şey yokmuş, diye mırıldanmış ve hiçbir şey demeden Leyleğin yanından ayrılmış,

Leylek, Tilkiye seslenerek kardeş,

-Bir teşekkürü hakkettik sanırsam.

Tilki,

Ben mi teşekkür edeceğim sana,  sen beni tanımıyor musun? Aptal leylek, aslında ben sana dokunmadığım için bana minnettar kalman lazım. Dedikten sonra ha hahaa ha diye gülmeye başlamış.

Tilkinin söyledikleri karşısında şaşıran Leylek böyle bir şey nasıl olur biz kendisine yardım ettik, o ise hakkımızda neler düşünüyor ama gün olur devran döner belki yine karşılaşırız demiş ve işine devam etmiş.

Aradan neredeyse bir yıl gibi bir süre geçtikten sonra açgözlü Tilki sürekli bir şeyler yeme derdinden hiç vazgeçmemişti.

Yine bir gün bir şeyler yerken boğazında bir şeyler saplanınca, çıkarmaya çalışmış ama bir türlü çıkartamayacağını anlayınca hemen aklına yaşlı Leylek gelmiş.

Hemen Leyleği aramaya koyulmuş ve kısa bir zaman sonra onu bulmuş.

-Leylek kardeş yetiş boğazımda bir şeyler kalmış yardım et diye bağırmış

Tilkiyi hatırlayan Leylek hiç oralı olmadan işine devam etmiş,  onun umursamaz halini gören kurnaz Tilki,

-Biliyorum ben sana geçen sefer yanlış yaptım ama hepsi birer şakaydı maksadım seni şaşırtmaktı ama sen hepsini gerçek olarak algılamışsın, hem söylediklerimi yapacak olsaydım niye senin yanına geleyim ki tekrardan, Leyleğin etrafından dolanıp durmuş iyi yürekli leylek ona pek inanmasa da elindeki işi bittikten sonra Tilkinin boğazına sıkışmış dikeni çıkarmış.

Kurnaz Tilki yine rahatlar rahatlamaz her şeyi unutmuş, nasıl olsa bir daha ona muhtaç olmayacağını düşünerek Leyleğe teşekkür etmediği gibi,  sana karışmadığıma şükret Leylek diyerek oradan ayrılmış.

Leylek, Tilki yine tilkiliğini yaptı diyerek kendi kendine konuşmuş.

Aradan epey bir zaman geçmiş aç gözlü tilki huyundan vazgeçer mi? Hiç yine aç gözlülüğü onun bir şeyler yerken boğazına bir demir parçasının batmasına sebep olmuş.

Tilki sıkıştığı zaman tedavi adresi belliydi, hemen Leyleğin yanına koşmuş ama Leylek seni tedavi edemem çünkü can güvenliğim yok deyince,

Tilki, yalvarmış yakarmış ama Leylek onu tedavi etmeyi kabul etmemiş, Tilki yaptığı yanlışların bedelini ağır bir şekilde ödemiş.

Ezop Masalları  içerisinde yer alan Tilki İle Leylek Hikayesi’ni okurken  harika bir vakit geçirdiğinizi umarız, kısa masallar okumak  için  sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz 12 Dans Eden Prensesi‘ni okuyabilir dilerseniz Masal Oku sayfamıza göz gezdirebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir