Tilki İle Oduncu

Tilki İle Oduncu

Tilki İle Oduncu Masalı

Evvel zaman içinde şirin bir köyde yaşayan ve geçimini ormandaki kuru odunları kesip kasabada satarak sağlayan ve yalnızca kendisini düşünen orta yaşlarda bir oduncu varmış,

Özellikle yaz mevsiminde her sabah erkenden kalkarak ormana gider kurumaya yüz tutmuş odunları arayıp, bulduktan sonra onları keser yerine yenisini ekermiş, bu odunları parçalayarak eve götürür, sonrada kış mevsimi yaklaştığı zamanlarda ise kasabaya götürerek odunları satardı.

Yaz mevsiminin ortalarında ormanda kestiği kurumuş odunları doğrarken kendisine yaklaşan yavru bir Tilki

-Ne olur bana yardım edin tazılar benim peşimde onlardan saklanmam lazım. Diye yalvarmış,

Oduncu Tilkiye dinlenmek için yaptırdığı kulübeyi göstererek,

-Sen hemen şu kulübeye gir ben senin orada olduğunu söylemem merak etme demiş.

Tilki kulübeye girmiş ama rahat değilmiş korku içerisinde kulübedeki deliklerden etrafı seyrediyordu.

Tam da o sırada Tazılar ve arkasındaki avcılar oduncunun yanına gelerek etrafta dolaşan bir Tilki görüp, görmediğini ona sormuşlar.

Oduncu avcılara,

-Yooo etrafta dolanan bir tilki görmedim ne oldu ki o tilkiyi niçin arıyorsunuz? Diyerek adamlara göz ve baş işaretleri ile kulübeyi gösteriyordu ama avcılar oduncunun o hareketini anlamadıklarından teşekkür ederek yollarına devam etmişler.

Oduncun kulübeyi baş göz işareti ile gösterdiğini gören tilki avcılar ve tazıların uzaklaştığından emin olduktan sonra kulübeden çıkarak uzaklaşmaya başlamıştı ki,

Tilkinin teşekkür bile etmeden uzaklaşmasına kızan oduncu öfkelenerek.

-Sen ne kadarda nankör bir tilkisin? Oysa ben biraz önce sana yardım ettim teşekkür edeceğine, kulübeden çıktığın gibi sessizce çıkıp gidiyorsun. Diye arkasından seslenmiş.

Oduncunun sözlerini işiten Tilki, geri dönerek,

-Doğru diyorsun, beni kulübende sakladın ardımdan gelenlere ise başınla ve gözlerinle kulübeyi işaret ederek benim yerimi onlara gösterdin, lakin seni anlamadılar, bu yaptıklarından sonra birde teşekkür etmemi mi bekliyorsun?  Keşke içinde, dışında bir olsaydı o zaman sana ömrüm boyunca minnettar kalırdım. Demiş

Oduncu ona karşı büyük bir yanlış yaptığının farkına varmış ve başını önüne eğerek tek söz bile söylemeden öylece beklemiş ve o günden sonra oduncu hiç kimsenin arkasından iş çevirmemiş.

Tilki İle Oduncu Masalını okurken eğlendiğinizi umuyoruz dilerseniz Keloğlan Masalları|Define Macerası‘nı okuyabilir veyahut Masal Oku platformunu inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir