Tembel Kız

Tembel Kız
Tembel Kız, hem eğlenceli hem eğitici bir masal

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde uzak mı uzak bir köyün girişindeki büyük bir evde yaşayan kadın ve adamın önceki evliliklerinden olma birer kızları varmış.

Kadın, kendi kızının üzerinde titrer, her şeyin en güzelini önce ona verir ve onun rahat etmesi için sürekli gayret ederdi, o sebeple öz kızı çok tembel bir kız olarak yetişmiş, bütün gün öylece hiçbir şey yapmadan boş boş oturur, sürekli kendisine hayran olurmuş, Anne üvey kızına ise öz kızının aksine katı davranır sürekli çalıştırır kızının beğenmediği şeyleri ona verir ve ona çok kötü davranırmış.

Günler bu şekilde ilerlerken bir gün üvey kızının öyle oturduğunu görünce ona

– Sen niye öyle tembel tembel oturuyorsun burada? Kalk ve hemen evi temizle!

Üvey kız:

– Ama ben daha bu sabah bu sabah temizledim çok yoruldum, müsaade et biraz dinleneyim

Anne:

– Benimle bu konuyu tartışma! Ne diyorsam sen onu yap!

Üvey kız:

– Peki, kızma anne

Kızcağız kalkıp durmadan çalışmış, bu kadar çok çalışmasına rağmen hiç de şikâyet etmezmiş, çoğu zaman aynı işi üst üste defalarca yaptırdığı halde babasına tek kelime bile etmezmiş.

Babası ise çoğu zaman olan biteni seyreder, kızı için çok üzülür lakin evin huzuru kaçmasın diye müdahale etmezmiş, günler bu şekilde geçerken iyice güçten düşerek hastalanan Baba kızını yanına çağırtarak ona

– Benim güzel ve tatlı kızım, senden çok özür dilerim! Çünkü sana yeterince kol kanaat geremedim.

Üvey kız:

– Hayır, babacım sen sakın benim için üzülme! Biliyorum ki sen beni çok seviyorsun! Bu güne kadar çalışarak bize baktın, artık bende çalışarak sana bakacağım.

Üvey anne bu konuşmaları sessiz bir şekilde kapının arkasında dinliyormuş, o anda aklına bir fikir gelmiş niye şimdiye kadar üvey kızını zengin bir ailenin yanında çalışmaya göndermemişti ki, hemen ona bir iş bulup, çalıştırayım onun kazanacağı paralarla ben kızım rahat bir hayat süreriz.

Kadın odaya girerek

– Konuşmaları duydum çok haklısın, baban artık hasta olduğundan çalışmayacak durumda o yüzden daha çok paraya ihtiyacımız var. Sen zengin bir ailenin yanına çalışmaya git en iyisi çünkü senden iyi bir hizmetçi olur senden

Baba öfkelenerek:

– Bu nasıl bir cüret! Sen niçin kendi tembel kızını işe yollamıyorsun?

Kadın:

– Gönderirdim ama sende iyi biliyorsun ki benim kız,  sadece ellerini ve ayaklarını düşünür o sebeple çalışırsa güzelliğini yitirir! Senin kız o kadar güzel olmadığından, çalışmasının ona hiçbir zararı olmaz! Ha ha ha ha, ha, ha.. Karar verildi ve yarın sabah erkenden iş bulmaya git!

Baba:

– Hayır sen ne anlarsın güzellikten, çalışmak zorunda değilsin güzel kızım.

Üvey Kız:

– Hayır, baba! Sen merak etme ben çalışmak istiyorum, sen beni iyi yetiştirdin!

Üvey kız ertesi sabah erkenden kalkarak iş aramaya çıkacağı akit.

Babası:

– Kendine çok dikkat et kızım ve senden yardım isteyenlere hayır deme ve daima çalışkan ol! Her ne iş yaparsan yap, en güzel şekilde yap!

Üvey kız:

– Bu nasihatlerini daima hatırlayacağım baba!

Kız evden çıkarak yola koyulmuş, kasabaya varmış dolaşmış durmuş ama hiçbir yerde iş bulamamış lakin yine de umudunu kaybetmemiş, daima babasının söylediklerini hatırlamış.

Üvey kız:

– Ertesi gün yine erkenden evdn çıkıp kasabaya doğru yol almış yolda giderken bir ara dinlenmek için bir ağacın altında oturmuştu ki

Ağaç:

– Merhaba, güzel kız sen bir yere gider gibisin, şu kuru olan dallarımdan arınmam için bana yardım edebilir misin?  Ona karşılık sana bir iyilik yaparım.

Üvey kız:

– Tabi ki!

Kız hemen ağaca tırmanarak tüm kuru dalları kırarak temizlemiş.

Ağaç,

– Sana çok teşekkür ederim.

Kız biraz dinlendikten sonra yoluna devam etmiş, yolda karşılaştığı ve yardıma ihtiyacı olan herkesin yardımına koşmuş zamanın nasıl geçtiğini bilmeyen kızcağız akşam olduğunun da farkına varmamıştı. Evinden epey uzaklaşmış olan kız geceyi geçirebileceği bir yer ararken bir eve denk gelmiş ve hemen kapıyı çalmış, kapıyı çok güzel bir peri kızı açmış.

Üvey kız.

– Sizi rahatsız ediyorum ama geç oldu bu gece burada kalabilir miyim?

Peri:

-Tabiki buyurun,

İçerde oturup biraz sohbet etmişler sohbet ettikten sonra peri kıza nereye gittiğini sormuş?

Üvey kız:

-Ben iki gündür iş arıyorum.

Peri:

-Öyle mi, istersen bizim burada çalışabilirsin, yedi odamız var, her gün altı odayı temizlersin, ama dikkat etmen gereken en önemli nokta yedinci odaya asla girmemek! Kabul ediyor musun?

Üvey kız:

– Çok teşekkür ederim! Dediklerinizi harfiyen yapacağım!

Kızın evi oraya uzak olduğu için oraya yerleşmiş ve söylenenleri yapmış, her sabah erkenden kalkarak   altı odanın tamamını temizleyip yedinci odadan uzak durmuş, aradan epey bir zaman geçmişti yeterince para kazanınca, hasta babasının yanına gitmek için müsaade istemiş.

Peri kız:

– Sana bir sorum olacak? Neden o yedinci odaya hiç girmedin?  Merak edip sormadın da.

Üvey Kız:

– Babam sürekli bana nasihat ederdi ve derdi ki “sadece sana söyleneni yap” işte sizinle çalıştığım süre zarfında görevim sadece size itaat etmekti.

Peri:

– Senin çalışkanlığın ve bu dürüstlüğünden ötürü çok memnun kaldık evladım, şimdi ödülünü alma vakti geldi,

Periler üvey kızı yedinci odaya götürmüşler, odanın içerisi altınlarla doluymuş ve kıza zengin olacak kadar altın vermişler. Perilere çok teşekkür ettikten sonra veda ederek yola koyulmuş.

Eve ulaştığında babasının ayakta ve iyileştiğini görünce sevinçle babasına sarılmış, o anda gelen anne üvey kızın çok zengin olduğunu görünce şoke olmuş, pahalı ipekten elbiseler giyinmişti. Baba ve kız üvey anneyi görmezden gelerek hemen içeri girmişler.

Üvey anne kocasını kendilerine hiçbir şey vermeyeceğini ve onun zenginliğini kızkanarak kızının yanına gidip ona:

– Hemen kendine zengin bir ailenin yanında iş bulacaksın ve ondan daha zengin bir halde eve döneceksin,

Annesinden vedalaşarak yola çıkan Tembel kız yolda dalları kurumuş olan bir ağaca rastlamış.

Ağaç:

 -Merhaba kurumuş olan dallarım var temizleyebilir misin, yaptığın karşılığında bende sana bir iyilik yaparım demiş

Tembel Kız:

– Hayır kusura bakma, senin  o kurumuş dalların için temiz ellerimi ve güzel ayaklarımı  hayatta kirletemem!

Tembel Kız dolaşırken kendisinden yardım talep eden kimsenin yardımına koşmamıştı, vakit akşam olmak üzereyken yedi perinin yaşadığı eve denk gelmiş, kapıyı çalıp iş aradığını söyleyen kızı işe alan periler Kıza:

– Burada yedi oda var bunların biri hariç altısını her gün temizleyeceksin, ama hiçbir suretle yedinci odaya girmeyeceksin.

İşe başlayan Tembel kız her sabah uyanıp, altı odayı temizlemiş sürekli veryansın eden kız aradan bir hafta gibi bir süre geçmeden merakına yenilerek yedici odanın kapısını açarak içine girmiş.

Odanın içeride bal arıları varmış, arılar kızı o kadar kötü sokmuş ki kızın her tarafı şişmiş, Perilerin eve gelmesini beklemeden kaçmış, evine dönmek için yola koyulmuş, eve döndüğünde eski yıpranmış elbiseler ve her tarafı şişmiş acılar içerisinde kızını görünce ağlayarak kıza doğru koşmuş o esnada dışarı çıkan baba:

– Hanım şimdi anladınız mı? Tembellik ve kibirin kişiye hiçbir şey kazandırmadığını, yalnızca mütevazı,  çalışkan ve itaatkar olanlar ödüllendirilir. Sizlere bu saatten sonra bu evde de yer yok! Eşyalarınızı toplayarak hemen terk edin o günden sonra baba ve çalışkan kızı mutlu ve mesut bir yaşam sürmüşler.

Diğer İçeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Kıvırcık-Saçlı-Kız-Masalı

Kıvırcık Saçlı Kız Masalı

Kıvırcık Saçlı Kız Masalı Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde güzelim ülkelerin birinde şirin …

Su-Perisi-ile-Elma-Kurdu

Su Perisi ile Elma Kurdu

Su Perisi ile Elma Kurdu Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde güzel mi güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir