Streamer Ne Demek, Stream Nedir

Streamer Ne Demek, Stream Nedir

Gün geçtikçe dahada popüler hale gelen Youtube,  Twitch ve benzeri platformların hayatımızda daha fazla girmeye başlamasıyla beraber ister istemez yeni kavramları da öğrenmek durumunda kalıyoruz.

Peki Streamer nedir? Stream ne demek?

Bu sözcüğü en basit haliyle açıklamamız gerekirse Stream: canlı yayın akışı anlamına gelmekte olup, Streamer ise bu canlı yayın akışını izleyicilere sunan kişiye verilen ad olarak tanımlayabiliriz.

Ancak sadece onların anlamlarını bu şekilde noktalamak da doğru bir şey olmaz, sonuçta binlerce kişinin bir meslek olarak icra ettiği gibi yüz binlerce kişi tarafından da takip ettirilerek, canlı yayınlarını izlettiriyorlar.

Stream  ve Streamer Türkçe Anlamı

Stream kelimesini Türkçe karşılığına baktığımızda manasının ‘Akış’ olduğu, Bilişim dünyasında ise ‘Gerçek Zamanlı veri akışı’ olarak kullanıldığı tespit edilmiştir.

Stream kelimesinin günümüzde yaygın bir şekilde kullanımı oyun dünyasında yer almakta olup, oyun dünyasındaki anlamı ise ‘Canlı Yayın’ olarak bilinmektedir.

Streamer kelimesi ise  beli başlı platformlarda kendisine izleyici kitlesi oluşturarak yapacağı canlı yayınlarda onlara içerik sunan kişi olarak tanımlanmaktadır.

İşte şimdilik Streamer ne demek sorusuna yeteri kadar açıklık getirdiğimize göre, mevcut yayın platformlarından ve gelir modellerinden de biraz bahsetmek istiyoruz.

Stream Platformları

Günümüzde yaygın olan belli başlı platformlardan bahsedip, eski platformları anımsayacak olursak da gün geçtikçe gelişmekte olan bu sektörde eksilerde kalmış ve daha yeni yeni yükselen platformların da piyasada olduğundan bahsetmek isteriz.

Şu aralar neredeyse bütün oyuncular tarafından takip edilmekte olan Twitch’in yanı sıra, tanıdık olan diğer markalar da bu konularda kendilerini daha ileri taşıma gayreti içerisinde hareket etmektedirler.

YouTube ve Facebook yayıncılarını kendi bünyesinde toplayarak Stream yaptırma gayreti içerisine girmiş olan Microsoft gibi platformlar ile Mixer  gibi büyük yayıncıların tek platform olma noktasında atılımlar gerçekleştirdiği  gibi diğer bir platform olan Dlive gibi sürekli yenilik peşinde olan platformlar da pastadan pay alan markalar arasında yerini almış durumdalar.

Stream Nedir

Streamer Ne Demek

Twitch platformunun ülkemizde daha yeni duyulmaya başlandığı dönemlerde popüler yayıncı olan Cantuğ Özsöy yerli olan yayın platformunu duyurmuştu,  o sıralarda bir dönem ülkemiz yayıncıları bu platform üzerinde yayınlarını gerçekleştirmişlerdi. Daha sonraki süreç içerisinde platformun kurucusu olan UNLOST dahil olmak üzere Twitch platformuna geçiş yapmışlardı

Çok merak edilen konulardan bir tanesi olan

Streamer Nasıl Para Kazanır

Kullanıcılar canlı yayın yaparak birçok kitleye içerik üretmek ve bu işte para kazanacak kadar başarılı bir şekilde icra etmek her ne kadar kolay bir şey olmasa da başarıya ulaşıldığı anda birçok para kazanma yolları tercih edilerek devam edilebilmektedir.

  • Reklamlar aracılığıyla para kazanma: Diğer platformlarda olduğu gibi kullanıcı kitlesinin bulunduğu her yerde de reklamlar aracılığıyla para kazanılabildiğinden, stream üzerinde de reklamlar bir kazanç kapısı olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Abone ile para kazanma: Takipçilerinin aylık veya 3 aylık periotlarla belirli ücretler ödeyerek abone olması durumudur, buda son günlerde yaygın olan bir para kazanma yöntemi.
  • Bağışlar ile para kazanma: Kullanıcıların veyahut İzleyicilerin gerek kendi reklamını yapmak, gerekse yayıncıyı desteklemek adına yapmış olduğu bağışlar da streamer için yaygın bir para kazanma yöntemidir.
  • Sponsorluk çalışmaları ile para kazanma: Kullanıcılar ve İzleyicilere yönelik belli ürünleri olan markalar bu izleyici kitlesine, yayıncılara sponsor olarak ulaşabilme imkanı bulunmaktadır.
  • Sesli İletişimden para kazanma:  Bu yöntem hakkında Discord nedir adlı yazımızda değinmemiş olsak da Discord, büyük bir sunucuya sahip olan kişilere aylık ödeme yapmaktadır.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir