Somuncu Baba ve Hızır a.s Ulu Camii Buluşma Hikayesi

Günümüzde Bursanın Ayasofya’sı olarak bilinen, Evliya ÇELEBİ tarafından inşa edilen ve üç  kapısı bulunan ulu cami inşa edilirken somuncu baba olarak bilinen Allah dostu inşaata gelir kendi elleriyle yapmış olduğu mis gibi kokan somunları işçilere dağıtır onlara hizmet edermiş, bir gün yine o sıcak ve mis gibi somunları işçilere dağıtırken birden inşaat halinde olan caminin içerisinde birini görmüş hızlıca ona yaklaşarak kolundan tutmuş ve ona demiş ki  sen Hızır as’sın  biliyorum demiş, senden bir isteğim olacak diyen somuncu baba her gün buraya  gelerek burada namaz kılacağına dair bana  söz vermenizi  istiyorum yoksa buradaki herkese sizin kim olduğunuzu açıklarım demiş.

Bunun üzerine Hızır a.s her gün ulu camiye geleceğine dair söz vermiş lakin Hızır a.s’da somuncu babaya benimde bir isteğim olacak demiş, Hızır a.s hangi vakitte namaza geleceğim bana kalsın demiş,

O günden beri Hızır a.s Ulu camideki vav harfinin önünde hangi vakitte geldiği bilinmemekle beraber namaz kıldığı söylenmektedir.

Olurda sizinde bir gün Bursa Ulu camiye yolunuz düşerse eğer oraya giderek namaz kılacak olursanız sizlere tavsiyemiz mutlaka vav harfinin önünde namaz kılın bakarsınız Hızır a.s’la beraber namaz kılarsınız.

Ulu camii ile ilgili başka bir rivayette caminin içerisinde bulunan ortadaki kubbenin altında havuzlu 18 köşeli bir şadırvan bulunmaktadır. Bu şadırvanın inşa edilmesinin sebebi olarak Ulu Cami yapılmadan önce birden fazla arazinin içerisinde inşa edildiğinden şadırvanın yapıldığı yerdeki küçük arsa parçasını sahibinin vermemesi üzerine devletin ücretini kat ve kat fazlasıyla ödeyerek istimlak edilmiştir. Daha sonrada işin içerisinde rıza olmadığından ve zorla istimlak edilen yerde namaz kılınmaz düşüncesiyle alana şadırvan inşa edilmiştir. 65 metrekare olan Şadırvanın alanı düşünüldüğünde doğruluğu payının ne kadar olduğu da bilinmemektedir.  

Parmaklarım ne zaman çıkacak babaYaşanmış Gerçek Hikayeler

Ayrıca kontrol et

Hasırcızade Mehmet Ağa Taş Hikayesi

Hasırcızade Mehmet Ağa Taş Hikayesi

19. yüzyılda yaşamış ve o çağa damgasını vurmuş olan şairlerden bir tanesi olan Gaziantepli Hasırcızade …

Namık Kemal Kamuoyu Hikayesi

Namık Kemal Kamuoyu Hikayesi

Namık Kemal, kötü hava koşullarının olduğu bir günde binmiş olduğu bir kayıkla Beşiktaş’tan Üsküdar’a doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir