Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 13 Yanlış Bilgi

 

Sokak Hayvanları Hakkında Bilinen 13 Yanlış Bilgi
1. Sokak hayvanları çoğu zaman ilgi odağı olmalarına rağmen hastalıklı olduğu ve bu hastalıklarında ölümcül bir nitelik taşıdıkları belirtilmektedir.

Sokak hayvanları hastalıklıdır

Bunun asıl sebebi olarak da sokak hayvanlarının her türlü mikrobu barındırdığıdır. Şimdi sizlere mikrop olayından bahsedelim her gün elimize aldığımız cep telefonlar, TV kumandaları ve klavyelerde mikropludur.

Daima izole edilen dezenfekte edilen bir ortamda kalınmadığı sürece mikrop olayından kaçınmak neredeyse imkansız bir olaydır.

Günlük hayatta en çok temas ettiğimiz elden ele dolaşan para, taksideyken, otobüsteyken metrodayken tutunduğumuz yerler, kapı kolları, merdiven kolu vb. şeylerinde bir sokak hayvanından kat be kat mikroplu olduğunu biliyor muydunuz?

2. Sokak köpekleri çoğu zaman insanlara saldırır.

Sokak köpekleri insanlara saldırır

Şimdi öncelikle sokak köpeği, agresif ve saldırgan olan cinste bir köpek değil ise onlara zarar vermediğimiz ve dokunmadığımız sürece saldırmazlar.

Gördükleri eziyet ve tepki neticesinde onların birçoğu zaten insanlardan korkar hale gelmişlerdir. Unutulmaması gereken bir noktada köpeklere iyi davranıldığı vakit onlar birer sadık dosttur. Yani sokak köpeği sadece kendisine kötü davranan kişilere ve durup dururken kaçanlara tepki verir.

 

3. Sokak hayvanları istedikleri vakit yiyecek bulup, yiyecek sıkıntısı çekmezler.

Sokak hayvanları yiyecek sıkıntısı çekmezler

Sokak Hayvanları sürekli karınlarını doyurmak için yiyecek arayışına girerler özellikle kış mevsimlerinde yiyecek sıkıntısı çekerler, açıkta yiyecek yerler yoksa çoğu zaman yiyecek bir şeyler bulamazlar.

Çoğu zaman onların yiyebileceği yiyecekleri Kapalı olan  çöp konteynırların içine koyarız ama onlar  açamaz, açsalar dahi sıkıca bağlanmış olan çöp torbalarını çözemezler.

Yani onlar için ulaşabilecekleri bir yere yiyecek bırakılmazsa onlar çoğu zaman aç kaldığından zayıf düşerek çabucak hastalanırlar.

Onlar da yeterli besini almadıkları zaman bünyeleri zayıf düşer.

4. Sokak köpekleri karşılaştıkları araba ve motorsikletlere saldırıyor.

Sokak köpekleri karşılaştıkları araba ve motorsikletlere saldırıyor

Köpeklerde hareket halinde olan tekerlere karşı bir tepki olduğu bilinmektedir, Burada asıl olan nokta Köpeklerin arabalara saldırmadığıdır.

Eğer evde veya bahçede beslemiş olduğunuz bir köpeğiniz varsa eğer onların da gördüğü araba veya motorsiklet hatta bisikletlere dahi aynı tepkiyi göstereceklerini göreceksiniz.

Bisiklet veyahut motosiklet sürerken ardınıza düşen bir köpeği tekmelerseniz eğer saldırması için ilk hamleyi siz yapmış olacaksınız.

5. Kaşınmakta olan sokak köpeğini görürseniz eğer o köpek uyuzdur, pirelidir, hastalıklıdır.

Kaşınmakta olan sokak köpeği

Öncelikle bilmemiz gereken her kaşınan köpeğin uyuz olmadığıdır, bazı rahatsızlıklar kaşıntıya sebep olurlar bunlar tüylerinde azalma uyuz, yeteri kadar besin almama dolayısıyla oluşan zayıflık ve vücuttaki kızarmış olan yaralar gibi, durumlar örnek olarak gösterilebilir.

 

 

6. Tüyü dökülmüş olan her sokak köpeği hastalıklıdır.

Tüyü dökülmüş

Çoğu zaman tüyleri dökülmüş köpekler ile karşılaşırsınız,  Sokak hayvanları mevsim değişikliklerinde zaman zaman tüylerini dökerek bir tüy yenileme evresi yaşarlar.

Bu durum neredeyse her sene yaşanabilen doğal bir durumdur.

 

 

7. Sokakta kedileri ve köpekler birbirlerine düşmandırlar, huzur bozarlar.

Sokakta kedileri ve köpekler birbirlerine düşmandırlar

Şunu unutmayın eğer bir huzur ortamı var ve karınları doyuyorsa bilin ki o zaman birbirlerine müdahale etmezler.

Doğal yaşam alanlarında yaşayan ve çoğu zaman çiğ et ile beslenen köpekler genelde saldırgan davranışlar sergilerler avcılık ve çiğ et yeme güdüleri dolayısıyla kedilere de saldırabilirler.

 

8. Sokak hayvanları barınaklarda güvence altındadır.

Sokak hayvanları barınaklarda güvence altındadır

Sokakta yaşamakta olan hayvanların genelde alıştıkları ve rahat hareket edebilmeleri dolayısıyla kendilerini mutlu ve huzurlu hissettikleri yer sokaktır.

Çünkü kendilerine iyi davranan insanlarla bir arada olmayı her zaman tercih ederler. Onlar sahiplenildiği zaman evlerde ve bahçelerde daha kolay adapte olabilirler ama onlar için barınak birer hapishanedir.

 

9. Sokak hayvanlarının beslenmesi için yalnızca kuru ekmek yeterlidir.

Sokak hayvanlarının beslenmesi

Sokak hayvanları çoğu zaman kuru ekmek yiyemez, o kuru ekmeği artık olan yemek suyu veyahut kuru mama ile harmanlandığı taktirde onlar için lezzetli ve doyurucu olabilir.

Günümüzde üretilen ekmeklerin neredeyse tamamında maya bulunduğundan ekmek ile beslenen köpeklerde ilk başlarda verdiği zararlar ortaya çıkmasa da ilerleyen zamanlarda onlara vereceği zararlar içerisinde cilt ve alerji  gibi problemleri yaşama riskleri yüksek bir ihtimaldir.

O yüzden etli yemek artıkları yada kuru mama onlar için en uygun yiyecekler arasındadır.

10. Sokak hayvanları yararsızdır.

Sokak hayvanları yararsızdır

Her hayvanın kolaylıkla eğitilebileceğini unutmayın, örnek vermek gerekirse köpeklerin koruyucu olan içgüdüleri yüksek olduğu bilinmektedir, kedilerin ise özelikle sokaklarda bulunan böcek, fare, sürüngenlerin bulundukları bölgelere girmesini her zaman engellerler.

Sokak köpekleri ve kedileri eğitildiği taktirde tuvalet ihtiyaçlarını dahi belli yerlerde görebilir.

 

11. Sokak hayvanları çevrelerinde olup bitenlere karşı duyarsızlardır.

Sokak hayvanları duyarsızlardır

Sokak köpeklerinin pek görülmese de bir yakınlarının vefat etmesi durumunda saatlerce başucunda beklediği ve hatta gözyaşı döktüğünü de göreniniz olmuştur.

Belki bizler gibi gözyaşı dökemezler, ama köpekleri duyguları yüzlerinden, kedilerinkini ise seslerinden kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Köpekler sevindikleri vakit çoğu zaman kuyruklarını sallar, kediler ise esnerler.

 

12. Sokak hayvanları ortalığa pislik saçarlar.

Sokak hayvanları pislik saçarlar

Yiyecek aramakta olan sokak hayvanları özelikle çöplerin yanına konulmuş çöp poşetlerinin ağızlarını açamadıklarından dişleriyle poşeti parçalamak zorunda kalırlar. Eğer onların yiyebilecekleri şeyleri ulaşabilecekleri bir yere bırakır veyahut çöp torbasının ağzını sımsıkı bağlamazsanız, çöpler sokağa dağılmaz.

Onların en önemli beslenme kaynağı olan çöp torbalarının dağılmasını istemiyorsanız kapınızın önüne veyahut çöp bidonunun yanına onlar için bir kap mama koyabilirsiniz.

13. Sokak hayvanları yeterince beslenmezse çoğalmazlar.

Sokak hayvanları yeterince beslenmezse çoğalmazlar

Sokak hayvanlarının kontrolsüz bir şekilde üremeleri halinde sürekli çoğalmaları için yeterince beslenmeleri gerekli olduğu düşünülmektedir.

Genel itibariyle onların bulabildikleri sınırlı miktarda yemek artığı ile bilinçsizce doğurdukları bilinmektedir, onların bilinçsizce çoğalmasını kontrol altında tutmanın da belediyelerin görevleri arasında olduğunu unutmamak gereklidir.

Düzenli bir şekilde kısırlaştırma yapılırsa eğer üremeleri rahatlıkla kontrol altına alınabilir.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir