Soğan Doğrarken Niçin Gözümüz Yaşarır

Soğan Doğrarken Niçin Gözümüz Yaşarır

Sofralarda sevilerek tüketilen soğanın anavatanının Güneydoğu Asya olduğu tahmin edilmektedir. Günümüzde ise dünyanın her tarafında, özellikle sıcak iklimin yaygın olduğu kuşaklarda daha çok yetiştirilmekte ve tüketilmektedir.

Soğanın yetiştirilme tarihi o kadar eskiye dayanmaktadır ki, çok önceleri Çin, Hindistan ve Ortadoğu’da yiyecek olarak tüketildiği de tahmin ediliyor.

Soğan’ın besleyici ve şifa özelliği bulunan bir gıda olmasının yanı sıra, çok yoğun bir aromatik özelliğe de sahiptir.

Bu aroma içerisinde bulunan kükürtlü maddelerin büyük etkisinin bulunduğu, ancak bu aroma tek başına kükürtlü maddelerden kaynaklanmadığı da bilinmektedir.

Soğan ve sarımsak içerisinde sülfür ihtiva eden aminoasitlerin bazı türevleri de bulunmaktadır.

Bir soğanı kestiğiniz vakit, ‘S1 propenylcysteine-sulphoxide’ adı madde çözüme uğrayarak gözlerimizi tahriş eden ‘proponal-S oxit’ adlı maddenin ortaya çıkmasına sebep olur.

Konunun esasına geçecek olursak, bu maddenin gözlerde bir çeşit hidroliz oluşumuna sebep olduğundan içerisinde bulunan farklı maddelerden  sülfrik asit gözümüzü yakar ve yaşarmasına da neden olur.

Bu bileşimlerin dengeli olduğu söylenmez, örnek vermek gerekirse çok düşük bir ısı işlemi sonucunda dahi tamamen ortadan kalkabilirler. O sebeple pişmiş olan soğanda hiç bulunmadığından göz yaşartamazlar.

Soğan doğrarken gözlerin yaşarmaması için uzamanlar tarafından önerilen birçok önlem bulunmaktadır.

Bunlardan önce en önemlisini söyleyelim, bazı aşçılar soğanı doğramadan önce ıslatmayı, doğrarken de ıslak tutmayı veyahut soğanı akan suyun altında kesmeyi öneriyorlar.

Başka bir görüşe göre ise soğan doğrarken ağızdan nefes alınması tavsiye ediliyor. Bu görüşe göre soğan doğrarken oluşan gaz nefesimizle aracılığıyla burnumuza girerek gözümüze yaklaşmak yerine doğrudan ciğerlerimize girip, çıkarmış, bunu sağlayabilmek için dişlerimizin arasına koyacağınız bir metal kaşık yeterliymiş.

Soğan doğradığınız vakitlerde gözlerin yaşlanmasını önlemek için, dudakların arasında bir limon dilimi, dişlerin arasında ise bir kesme şeker veyahut bir dilim ekmek koymayı önerenler de bulunmaktadır. Bu sayede ağzımıza alacağımız şeylerin, soluyacağınız nefesteki sülfür gazı emdiği söylenmektedir.

Ötekilerden farklı olarak öne sürülen bir diğer görüş ise, soğan doğrama işine tepeden başlanılması ve cücüğünün en sona bırakılması veyahut doğranacak olan soğanın yarım saat önceden buzdolabında tutulması şeklindedir.

Soğan’ı doğrarken deniz gözlüğü veyahut kontakt lens takılmasının da fayda sağlayacağı söyleyenler de bulunmaktadır.

Soğan doğrarken gözlerin yaşarmaması için belirtilen önlemler bu kadar…

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir