Smurf Ne Demek?

Smurf Ne Demek

Genellikle çok oyunculu olan bir oyunda sıklıkla işitmiş olduğunuz “Smurf”  kelimesinin ne anlama geldiği çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, bu smurf nedir? Veyahut Smurf ne demek soruları ile birlikte cs go smurf ne demek olduğuna beraber bakalım!

Smurf Ne Demek?

Smurf kelimesi ilk kez kullanılmaya başladığından beri çok da fazla bir anlam değişikliğine uğramadığını söyleyebiliriz. Fakat bu kelimenin oyunlarda kullanılmakta olduğu asıl anlamı daha da farklıdır.

Çizgi roman ve animasyon dizisi Şirinler’in yaratıcısı olan, Belçikalı çizer Pierré Culliford arkadaşından tuz isteyeceği esnada tuzun adını unutuyor ve tamda o sırada Schtroumpf kelimesini kullanıyor. Bu kelime Culliford Amerika’ya gittikten sonra yaratmayı düşündüğü karakterlerin ismini belirleyecek olan şey oluyor.

Bu kelimenin tarihi konusundaki detaylara daha sonra da değinebiliriz, şimdilik smurf teriminin özellikle oyunlarda nasıl kullanıldığından bahsetmek istiyoruz.

Herhangi bir oyunun içerisindeyken üst seviyede bir levele sahip olunmasına rağmen kendisine yeni bir hesap açarak acemi oyunculara karşı daha rahat oynayan kişilere “Smurf” denilmektedir.

Bu terimin oyun dünyasında ilk defa Warcraft oyuncuları tarafından kullanıldığı bilinmektedir. “Şirin Baba” ve “Şirine” (PapaSmurf ve Smurfette) nicklerini kullanarak oynadıkları oyunu kendileri gibi iyi derecede usta olmayanlara karşı adeta terör estiren ikili,  smurf kelimesine şu anki anlamını katmıştır.

Smurf Kelimesinin Tarihçesi

Şirin Ne Demek1

Yukarıda değinmiş olduğumuz smurf kelimesinin nereden çıktığı konusuna biraz daha değinmek istiyoruz. Şirinler’in yaratıcısı olan Culliford, yemek masasındayken tuz(sel) kelimesini herhangi bir rahatsızlığı olmadığı halde unutunca olunlar oldu, o kelime birden aklına gelivermiş, konuşurken ağzından şu kelimeler çıkmıştı.

“passe-moi [ Aslında doğru kelimeyi bulmak için kullanılan ancak işe yaramayan bir boşluk] le schtroumpf.” (“Le schtroumpf’u uzat”)

Beraber yemek yediği arkadaşı, onun bu sözünü çok komik bulmuştu o yüzden de ona şöyle bir cevap verdi.

“Buyur schtroumpf, schtroumpf’lamayı bitirdiğin anda yerine geri schtroumpf’la.”

İki komik arkadaş tatillerinden geri kalan süre boyunca Schtroumpf kelimesini hiç alakası olmayan yerlerde de farklı nitelikteki kelimelerin yerine de çeşitli şekillerde kullanmaya devam etmişlerdi. Çünkü Culliford’un mesleği, ona bu kelimeyi çok fazla kullanabilmesi için eşsiz olanaklar sunuyordu.

Culliford çevresinde “Peyo” ismiyle bilinen ilginç bir karikatüristti, Orta Çağ’da yaşamakta olan bir kralın oğlu olan Johan ve yakın arkadaşı Peewit’in öyküsünü bizlere anlatan etkileyici bir çizgi romanın yazarı ve çizeriydi.

Johan ve Peewit çizgi romanı Fransızların çocuk dergisinde düzenli bir şekilde yayımlanmaya başlanmıştı. 1958 yılının Ekim ayında Peyo bu çizgi romanın içerisine yeni karakterler ilave etti bunlar “ ufak, mavi Schtroumpf’lar.” dı

Aradan epey bir zaman geçmişti ancak 1981 senesinde Le Schtroumpfs ABD’ye ulaştığında isimleri artık değişmiş bir vaziyetteydi: the Smurfs (Şirinler). İşte Smurf kelimesi ilk defa bu şekilde ortaya çıktı.

Oyunlarda Smurf Ne Demek?

Bu kelime yalnızca şirinler anlamında kullanılmamaktadır tabii ki, yazımızın baş kısmında da açıkladığımız gibi, “smurf” kelimesiniz oyun dünyasının içerisine katanlar Warcraft oyuncuları oldu.

Oyunun içerisinde bulunan iki adet şirinin adını kullanan oyuncular, oyunlar üzerinde “Smurf” terimini doğurmasına sebep oldu ve o günden bu yana oyunlarda bu kelime kullanmaktadır.

Bazı smurfler oyuna yeni bir kullanıcı adı alarak başlamak için, bazıları ise arkadaşlarıyla birlikte oynamak için, bazı oyuncular ise sırf acemi oyuncuları ezerek eğlenmek için bu işi yaparlar. En son verdiğimiz örneğin daha iyi anlaşılması için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yazdığımız yazıyı okurken sıkılmadığınızı umuyoruz? Sizlerin de herhangi bir smurf hesabı var mı?…

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz FPS Nedir? Online Oyunlarda Performans Nasıl Arttırılır yazımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

KDA Nedir

KDA Nedir? KDA Ne Demek?

KDA, ülkemizde LoL oyunu başta olmak üzere birçok skorlu oyunda karşılaştığımız bir terim olmasına rağmen …

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO Başlatma Seçenekleri

CS:GO oyunu oynayanlar arasında sorunlar yaşayan ve çeşitli değişiklikler yapmak isteyen arkadaşlar için hazırlamış olduğumuz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir