Sivas Dikilitaş Efsanesi

Sivas Dikilitaş Efsanesi

Diğer iller gibi tarihi bir şehir olan Sivas Şehri’nin de bir efsanesi olduğu gibi bu coğrafyanın içinde de bir efsane barındırır.

Sivas Dikilitaş Efsanesi: Sivas şehri sırtını Tolos Tepesi’nin mezar taşlarını andırmakta olan iki büyük dikili taşa yaslamaktadır. Bu taşlara baktığınız zaman Sivas’a farklı bir hava katmaktadır. İşte bu taşların hüzünlü mü hüzünlü olan farklı bir hikayesi vardır.

Sivas’ın bilinen ilçelerinden biri olan Zara’da zamanında varlıklı olan aileler yaşarmış. Bu varlıklı ailelerden birinin oğlunun düğünü olacaktır, onun için düğün dernek kurulur ve zengin kişilere yakışır bir şekilde düğün alanı hazırlanır, bu alanda çeşit çeşit yemeklerin yer aldığı bir ziyafet sofrası kurulur.

Misafirlere yemekler ikram edilir, halaylar çekilir ertesi gün ise gelinin getirilmesi için gelinin yaşadığı köye gitmek için samenler yola koyulur.

Düğünün sahipleri yani erkeğin akrabaları düğün dönüşünü seyretmek için Tolos Tepesine çıkmışlar. Samenler gelinle birlikte geri dönerlerken, ara ara ellerindeki mavzerler ile ateş ederek düğün evine doğru ilerliyorlardı.

Düğün sahibinin evine yaklaştıklarında kör bir kurşun’un damada isabet etmesi üzerine yaralanan damat vefat eder, o esnada damadın vurulduğunu öğrenen gelin, Atını Kızılırmağa doğru sürerek kendini ırmağın sularına atar.

Birbirlerine kavuşamayan bu iki genç, Tolos Tepesine defin edilirler ve mezarlarının başına o iki koskocaman taş dikilmiştir. İşte o taşlara “Dikili Taş” denilmektedir.

Günümüzde de halen insanlar düğün derneklerde, mutluluk veya sevincin bir göstergesi olarak çoğu zaman silahlarla ateş edilmektedir, bunun sonucunda da her yıl yüzlerce insan yaralanmakta ve bir o kadar insanda vefat etmektedir.

Her ne kadarda sevinç göstergesi olsa da bu tür davranışlardan vazgeçilerek düğün, nişan ve topluluğun olduğu herhangi bir yerde ateşli silahlar kullanılmamalı ve kullanılanlarında uyarılması güzel günlerimizin kana bulanarak kötü bir gün olmaması için her zaman gereklidir.

Gerçek Hikayeler arasında bulunan Sivas Dikilitaş Efsanesi gibi diğer hikayelerimizden olan Bu Çeşmeden Su İçmek Müslümana Haram Hikayesi ‘ni okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir