Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer adeta vücudumuzun kimya yani ayrıştırma fabrikası gibi çalışmakta olan bir organ olarak nitelendirebilmektedir,kan şekerinin düzenlenmesinden tutunda yağ, şeker ve proteinlerin dönüştürülme işlemlerine kadar birden fazla görevi üstlenmekte birlikte hücreler düzenli bir şekilde dizilmiş ve sıraya konulmuştur.

En başta alkol olmak üzere bunların sıklıkla tüketilmesi halinde hepatit türü hastalıkların karaciğerin yapısını bozduğundan, hücreleri büyük hasara uğratır. Hücrelerin yok olması ile birlikte işlevlerinin de bozulmasıyla karaciğer küçülmeye başlar ardından da görevini yerine getiremeyecek seviyeye ulaşır.

Vücudu önemli bir özelliği olan bu organının bozulması ve düzensiz bir şekilde çalışması çoğu zaman hayati bir tehlikeye yol açabilecek olan bir sorundur. Bu ve benzeri sebepler dolayısıyla iyileşmesi neredeyse imkansız olan siroz hastalığı ortaya çıkabilmektedir.

Sirozlu olan karaciğer epey küçülmüştür ve parçacıklı olan bir hale gelmiştir. Hemen hemen yok olan karaciğer hücrelerini canlandırmak adına yeni bir hücre üretimi gerçekleşir fakat dağınık ve aşırı miktarda gerçekleştiği taktirde eski işlevinden eser kalmaz.

Siroz Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Siroz hastalığı, özellikle Avrupa ülkelerinde ölümcül olan hastalıklar arasında ilk 10’da yer almıştır. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de fazla miktarda alkol tüketimi olarak belirlenmiştir. Alkolün sebep olduğu sirozun tedavisi şuana kadar mümkün olmamıştır. Alkol illetinden tamamen vazgeçmek ve bir daha içmemek şarttır.

Bir günde 60 gr ve daha fazla alkol alan bir erkek karaciğer sirozu tehlikesini daima taşımaktadır. Bayanlarda ise günlük tüketim miktarının 20 gr ve üstünde olması bu hastalığın olması yeterlidir, bunun asıl sebebi ise bayanların erkeklere nazaran daha dirençsiz bir bünyeye sahip olmalarıdır.

Bu hastalığı oluşturan bir diğer sebep ise hepatit virüslerinin sebep olduğu yol açtığı hepatit B, C ve D aşamalarıdır, çünkü bu mikroorganizmalar kişinin karaciğerinde iltihaplanmalara sebep olur.

Hepatit B kronikleşmekte olan bir hastalık olup, karaciğerde meydana getirdiği iltihaplanma kalıcı hale gelmektedir, gelişmemiş ülkelerde siroz’a yakalanma ve ölüm oranları diğer ülkelere göre daha yüksektir.

Karaciğere demirin aşırı derece yüklenmesi ve birikmesi sonucu meydana gelen safra kesesi hastalıkları ile kronikleşmiş olan kalp yetmezliği de siroz hastalığının diğer nedenleri arasında yer almaktadır.

Siroz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığı başlangıç evresi ve ileri evre olmak üzere iki kısma ayıracak olursak;

Bu Hastalık sonucu yorgunluk, iştahsızlık, çok çabuk yorulma, kaşıntı, sarılık, aşırı gaz birikimi, bulantı, kabızlık, özellikle bacak kısımları ve karında şişlik, erkeklerde göğüs büyümesi görülür. Bahsetmiş olduğumuz bu belirtiler yalnızca siroz hastalığında ortaya çıkan belirtiler ve bulgular değildir. Başka hastalıklarda da bu tür belirtiler sıklıkla görülebilmektedir bu nedenle doktor teşhisi konulmadan belirtilere bakarak Siroz hastasıyım demek mümkün değildir.

Hastalığın ileriki evrelerinde belirtiler daha da çok şiddetli olduğu için doktorlar tarafından teşhis edilebilecek düzeydedir. Kişiye bakıldığı vakit onda gözle görülür bir kilo kaybı meydana geldiği rahatlıkla anlaşılabilmektedir. Bacakları aşırı derecede zayıflamaya başlar, dokuları su tutamaz hale gelir. Yemek borusunda bulunan damarlarda patlama olabilir, buna bağlı olarak da çoğu zaman iç kanama meydana gelir.

Karaciğer görevi gereği zehirli olan maddeleri süzmeye çalışır lakin siroz hastalığı sonucu görevini tam anlamıyla yerine getiremediğinden zehirli olan maddeler bireyin hücrelerini tahrip etmeye ve yok etmeye başlar.

Beyin hücreleri hasar gören hasta çoğu zaman motive olmakta güçlük çeker ve algılama konusunda sorunlar yaşar, cinsel istekleri azalır ve buna bağlı olarak da hastalığın dahada ilerlemesi sonucu iktidarsızlık gittikçe gelişir. Aç iken kusmalar meydana gelir, geceleri ise tuvalete çok fazla çıkma ve idrar fazlalığı gibi belirtiler görülür.

Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Tedavisi Mümkün müdür?

Alkole bağlı oluşan sirozun tedavisi hiçbir şekilde mümkün olmamakla birlikte yine de hastalığın ilk evresinde erken teşhis ve tanısı konulursa alınacak bazı önlemler ile hastalığın şiddetinde bir nebze de olsa azalma görülebileceği gibi belirtiler hafifletilerek daha rahat ettirmek ihtimali olabilir.

Hepatit sonucu oluşan siroz hastalarına İnterferon tedavisi ile  o virüslerin çoğalması ve yayılması engellenebilmektedir.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir