Kızıl Sincap Yalanın Sonunda Neler Oldu

Kızıl Sincap Yalanın Sonunda Neler Oldu

Bu hikaye de, diğer Masal kahramanları gibi iki samimi dost olan fare ile Kızıl sincap arasında geçen bir olay sonucu, söylenen bir yalanın başka yalanlara sebep vermesi üzerine yaşanan durumları konu edinmiş güzel ve kaliteli okuması gereken masallar arasındadır.

Kızıl Sincap Yalanın Sonunda Neler Oldu

Bir varmış bir yokmuş,

Evvel zaman içinde, o yüksek tepelerin ardındaki uzak diyarların birinde barış ve huzur içinde yaşayan hayvanların bulunduğu çok büyük bir orman varmış.

Bu ormanda Domuzlar, Fareler, yılanlar,  sincaplar, kediler, tilkiler,  kuşlar, böcekler, keçiler tavşanlar, kaplumbağalar…  Aklınıza gelebilecek her cinsten hayvan yaşarmış,

Bu güzelim Ormanın sakinlerinden olan sincap Mino, Bir gün yaptığı bir iş karşılığında kendisine verilen peyniri acil bir yere gitmesi gerektiğinden birine emaneten vermek zorundaymış, kime emanet edeyim diye düşünürken birden aklına yakın arkadaşı olan fare Mini gelmiş.

Mini, Mino’nun en samimi arkadaşlarından birisi olduğundan hemen Mini’nin evinin önüne giderek heyecanla kapıyı çalmış, O sırada evde olduğundan kapıyı açan Mini’nin konuşmasına fırsat vermeden,

-Güzel dostum Mini, senden bir isteğim olacak,  sana bir emanet versem ben gelene kadar o emanetime bakar mısın?  Emanetimin başına bir şey gelmesini istemiyorum, demiş.

Fare Mini,

-Tabiki dostum deyince,

Kızıl Sincap Mino peyniri,  fare miniye uzattı, oda peyniri alarak evine koydu.

Sincap Mino oradan ayrıldıktan sonra arkadaşının kendisine olan güvenini sarsmak istemeyen fare Mini peynirden bir an olsun gözünü ayırmıyordu ama büyük bir sıkıntısı vardı, mini sonuçta bir fareydi, fare içinde peynir karşı konulamaz lezzetli yiyeceklerden biriydi,  karnı da aç olan Mini en son dayanamayarak peyniri afiyetle yedi.

Fare Mini karnını güzelce doyurduktan sonra yaptığının yanlış bir şey olduğunun farkına vardı ama artık iş işten geçmişti. Yaptığına çok pişmandı ama nafile!  Şimdi ise düşünmeye başladı, Mino gelince ona diyeceğini kafasında tasarlıyor ama bir türlü ne söyleyeceğine karar veremiyordu, tam o sırada   kapı çalmaya başladı? Gelen Mino’ydu işini çabucak bitirmiş ve peynirini almak için mini’nin evine gelmişti bile.

Fare Mini kapıya yönelerek kapıyı açtı, Sincap Mino hemen hızlı bir şekilde,

-Dostum sana ne kadar teşekkür etsem azdır emanetimi verde gideyim diye söze girdi:

Çaresizce ne söyleyeceğini bilemeyen Mini, yalan söylemek zorunda kaldı

Fare Mini,

-Dostum başıma neler geldi bir bilsen, tavşan Kiko varya o geldi ve senin peynirini benden aldı, bu sözler üzerine şaşıran Sincap Mino konuşmaya başlamış,

-Tamam da tavşan Kiko benim peynirimi niye aldı ve onu ne yapacak?

Yalan söyleyen fare Mini, tekrardan yalanını devam ettirmek zorunda kalmış,

 Fare Mini,

-Ya nasıl desem, benim ona azıcık borcum vardı da, onu ödemeyince o da geldi peyniri aldı,

Sincap Mino,

-Ne borcun vardıki senin o tavşan Kiko’ya?

Sıkışmış olan ve kekelemeye başlayan fare Mini artık her soruya karşılık yalanlar uydurmaya devam etmiş çünkü en başında beri yalan söylemiş ve bu yalanda başka yalanların söylenmesine sebep olmuş,

Fare Mini,

-Borç olarak hım hım, ben ondan biraz havuç almıştım ama geri verme imkanım olmadı,

Sincap Mino,

-Tamam, da niye sözünde durmadın ve onun havuçlarını geri veremedin peki?’

Fare Mini gittikçe daha çok yalan söylemeye başladığı gibi, verecek cevap bulamadığından gitgide ne cevap vereceğini de bulamıyormuş,

Fare Mini,

-Ben bir ara çalışamadığımdan havuçlarını ona geri veremedim.

Sincap Mino,

 -Dostum ne olduki bunu merakımdan soruyorum çalışmamana sebep olan şey neydi, peki?

Fare Mini, artık yalan cevap vermekten bıkmış amma artık öylesine yalana bulaşmış ki, artık doğruyu da söyleyemiyormuş

Fare Mini

Bir ara çok hastaydım o yüzden de çalışamadım.

Sincap Mino,

-Peki öyleyse benim peynirime ne olacak, onun karşılığını nasıl ödeyeceksin? Diye sorunca

Artık dayanamayan fare mini, battıkça battığını farkederek,  bu iş böyle olmuyor diye kendi kendine mırıldanmış, yalanı başka bir yalanla idare etmeye çalıştığını, üstelik en yakın arkadaşının da artık kendisine ne kadar çok kızdığını görerek en sonunda pes etmiş:

Fare Mini,

-Güzel dostum kapıda kaldık gel içeri ben sana olanı en baştan anlatayım en iyisi, olup biteni baştan sona  anlatan fare Mini,

-Arkadaşım gördüğün gibi  en başından beri  sana yalan söyledim, ne olur beni affet, arkadaşlığımız bozulur  diye korkumdan yalan söyledim ama baktım ki yalan yalanı doğuruyor, altından kalkamadım ve en sonunda artık bu yalana bir son vermeliyim diyerek, doğruyu anlatmaya karar verdim.

Sincap Mino, sessizce konuşmadan arkadaşını dinlemiş ilk başlarda yalan söylediği için ona çok kızmış olsada ardından doğruyu söylediği için de onu affetmiş.  

Fare Mini ise bir daha sebep ne olursa olsun yalan söylemeyeceğine dair arkadaşına söz vermiş ve böylece arkadaşlıkları bozulmamış ve birbirlerine sarılarak ayrılmışlar.

Sevgili çocuklar, sizler için derlemiş olduğumuz bu masalda da okuduğunuz gibi bir kişi bir konu hakkında  bir kere yalan söylemeye başladı mı, artık yalan yalanı getireceğinden  o yalanın ardı arkası kesilmez. Bunu iyice anlayın çünkü söylenen bir yalan diğer yalanlara da zemin hazırlamaktadır.

 Siz siz olun bir konuda sebep ne olursa olsun yalan söylemeden önce iki kez daha düşünün ve mini gibi gülünç duruma düşmeyin.

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir