Sınav Stresi Nedir Ve Nasıl Atlatılır?

Sınav öncesinde çoğu öğrenci tarafından yaşanan stres çoğu zaman  sınavda başarısız olmanıza ve daha öncesinde de  ders çalışmanızı engeller. Ancak stersi yenmenin ilacının  kendinizde olduğunu unutmayın!

Sınav stresi, her öğrencinin başına gelebilecek  bir olgudur. bilinmeyen soruların olduğu kitapçığın bulunduğu  masanın önünde oturma düşüncesi kalp çarpıntısına sebep olabilir. Vücudunuzun terleyerek kontrolünü kaybettiği düşüncesine kapılabilirsiniz.  sınav korkularını ve  stresini çok basit yöntemlerle geçiştirebilirsiniz. tavsiyelerimizi dikkate almanızı öneririz.

Sınav stresiyle başa çıkmanız kariyerinizde daha başarılı biri olmanıza yardımcı olur. zihninizin rahat olması için zaman zaman  kendinize ihtiyaç duyduğunuz istirahatları vermeyi ihmal etmeyin. çokça çalışmak sizlere sınavda istediğiniz başarıya ulaştırmayacaktır.

Nefes almanın basit etkili sanatını hatırlayın! Birkaç kez alınan  derin  nefesle birlikte nefes verdiğimizde zihninizin  gevşemesine izin verin. Basit bir şey gibi gözükse de  sınav paniği ortaya çıktığında sizi

rahatlatabilir.

Olumlu güzel şeyler düşünün! Sınavdan kötü sonuç almanıza engel olacak en iyi şey, olumsuz şeyler düşünerek  panik yapmamanızdır. Her zaman olumlu şeylere odaklanın ve bunu başarabileceğinize  kendinizi ikna edin. aksi taktirde  sınavdan başarılı olamazsınız.

Egzersiz için zamanınızı ayırın! çünkü  sporla beraber kan dolaşımının hızlanmasına ve vücudunuzdaki endorfin seviyesini artırmasına sebep olduğundan  duygusal stresin azalmasına  yardımcı olur.

Aşırı ders çalışmayın! Sınav stresi yaşarken de  her fırsatta  ders çalışmayın. çalıştığınız  konuyu  öğrendiğinizden emin olmak istiyorsanız ve eğer beyninize de bir mola verdirmezseniz o zaman bilginin kısa süreli hafızadan uzun süreli  hafızaya taşıma süreci etkilenecektir. Eğer beyninizi yorarsanız  beyin fonksiyonlarınız  zayıflayacaktır. Ders çalışma sürenizi daha kısa tutarak kendinize ekstra  beyin gücü bahşedebilir siniz.  Zamanınızı verimli bir şekilde planlayın ki dinlenmek  için gerekli süreniz olsun.

İmkanınız varsa bir çalışma grubuna katılın! Etüt merkezi veya dershane gibi ek  olarak ders alabileceğiniz mekanlar, okullarda oluşturulan çalışma grupları veya öğretmenlerin yönlendirmesi sonucu  katılacağınız bir çalışma programı  sınav öncesinde sizlerin öz güveninizi sağlayabilir.

Böyle bir çalışma stiliniz  yoksa hemen  kendinize bir çalışma grubu oluşturmayı deneyin. Etkili bir çalışma yöntemiyle çalıştığınızdan  emin değilseniz,  özel bir eğitmenden veya bir çalışma grubundan eğitim almanızın size pek bir katkısı olmayabilir.

Kendinize konulara hâkim çalışkan bir arkadaş edinin!bunun için biraz zorlanabilirsiniz ama bunu başarmak zorundasınız çünkü her çalışkan öğrenci  herkesle  ve her yerde ders çalışmaz.

Derslerine hakim, zeki, ders kitapları ile bu  materyalleri iyi kullanabilen bir arkadaş, sınav stresinizi yenmeniz için size yardımcı olabilir.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir