Şehzade Musa Çelebi

Şehzade Musa Çelebi

Ağabeyi Şehzade Süleyman’ın yerine Edirne’de saltanat koltuğuna oturan Şehzade Musa, zevki sefaya dalan ağabeyinin salıverdiği Osmanlı Devlet’ini tekrardan toparlamak istedi.

O, ağabeyi gibi Ankara savaşında babasını yalnız bırakmadığından, onunla birlikte esir düşmüştü.

Esir olduğu zaman zarfında da her zaman babasına destek olan biriydi, tahta geçince devlette oluşmuş sorunlarını çözmek için girişimlerde bulundu sonrada Sırbistan’la savaşarak onları kendi buyruğuna aldı.

Ağabeyinden geri kalan devlet erkanına karşı her zaman şüpheyle yanaşıp iyi davranmaması üzerine devlet erkanının kendisinden soğumasına ve yüz çevirmesine neden olmuştur.

Bir gün onlardan ileri gelenlerini toplayarak

“Sizler hem babama hemde ağabeyime ihanet ettiniz, belki gün gelir banada da ihanet edersiniz” diyerek ithamlarda bulundu.

O günün akşamında olanlardan haberdar olan yakınlarından biri o sözler üzerine:

“ Haklısınız ama bu şekilde bir söylem devlet erkanının tepkisine yol açacaktır.” Dedi.

Annesi ise…

“Evet, doğru söylüyorsun kızım, Ağabeyinden aldığı bu saltanatı büyüterek, o devlet adamlarını etrafında toplaması gerekirken, bu sözlerle kendisinden soğutması yanlış bir davranış” diye söyledi.

Nergis Hanım:

“Babasının ve dedesinin en değerli dostu olan o büyük komutanı Evrenos Gazi’ye hiç iyi davranmadı.”

Ne oldu ki diye sorunca oda:

“Evrenos Bey yaşlılığını ve gözünün artık iyi görmediğini gerekçe göstererek kendisine verilen görevlerden affını istedi” demiş.

Bir kaç gün sonra Şehzade Musa ÇELEBi, Gazi Evrenos Bey’in gözünün gerçekten görüp görmediğini test etmek için saraya ziyafet için çağırdı.

Ziyafet için kızartmış olduğu kurbağa butunu, tavuk butu diye önüne indirdi, Evrenos Bey, sultanın niyetini anlamış ama sanki iyi görmüyormuş gibi davranarak yemeği yemeye başladı.

Şehzade Musa Çelebi ikna olmuştu ama Evrenos Bey gibi büyük bir komutana yaptığı davranış hiç hoş karşılanacak bir davranış değildi, o günden sonra Evrenos bey ile Çelebi Mehmed arasında yakınlaşmalar başladı.

O günlerde Musa Çelebi, Bizans’a bir elçi göndererek Şehzade Süleyman’ın onlara verdiği topraklar ile birikmiş vergilerin verilmesini talep etti.

Elçi olarak gönderdiği Sadrazam İbrahim Paşa, Musa ÇELEBİ’ye ihanet ederek Bizans İmparatoruna onları kati suretle vermemesini öğütledi.

Bu durum Musa Çelebi’nin çevresinde bulunan devlet erkanınında bazılarının kendisine hemen ihanet edebileceğini göstermektedir.

Kendisine ihanet etmeye sözünün eri ve padişaha her zaman sadık olan Evrenos Bey gibi gibi komutanları ise her zaman kendisinden uzaklaştırması onun çok fazla başta kalmamasına sebep olmuştur.

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir