Şehir Faresi İle Köy Faresi

Şehir-Faresi-İle-Köy-Faresi
Şehir Faresi İle Köy Faresi

Masal Oku portalımızda, sizler için hazırladığımız bu en güzel ve eğlenceli Şehir Faresi İle Köy Faresi masalının sizlere ve çocuklarınıza farklı bakış açıları kazandıracağını umuyoruz.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde birbirini çok seven iki arkadaş Fare varmış, bunlardan birinin adı Pamuk diğerinin adı ise Karamel’di.

Pamuk ve ailesi kısa bir zaman sonra köyden şehre göç etmiş ve o günden sonra bu iki samimi dost birbirlerini hiç görmemiş.

Bir gün şehirde gezen Pamuk, yerde bir fotoğraf görünce onu arkadaşı Karamel’e çok benzetmiş ve en kısa sürede ziyaret ederek ona büyük bir sürpriz yapmayı düşünmüş.

Birkaç gün sonra eski yaşadığı köye doğru yolculuk yapan Şehir Faresi köye varınca her şeyin çok değiştiğini görmüş ve etrafa yayılmış ıslak gübre kokusundan da rahatsız olmuştu.

Arkadaşını bulmak için karşılaştığı farelere onun nerede yaşadığını soruyor, kendisine tarif edilen yöne doğru ilerliyordu ve en sonunda arkadaşının kaldığı evi bularak hemen kapısını çalmış, kapıyı açan eski arkadaşına

-Merhaba, ben geldim sevgili dostum.

Onu gören köy faresi,

-Ooo sensin! Hoş geldin kapıda kalma, hemen içeri gel, epey bir zaman oldu görüşmeyeli, seni çok özledim, nasılsın iyimisin? Aniden gelmiş olman beni çok memnun etti.

Şehir Faresi,

-Çok iyiyim arkadaşım, bende seni görünce çok mutlu oldum, haber vermeden buraya gelerek sana sürpriz yapmak istedim.

Köy Faresi:

Beni ziyaret etmek için o kadar yolu gelmen beni ziyadesiyle memnun etti.

Sabaha kadar hiç uyumadan konuşarak hasret gidermişler, sabah olunca da arkadaşına yiyecek bir şeyler hazırlamak için bahçeye gidecek olan Köy Faresi, arkadaşına yıkanabilmesi için banyonun yerini göstermişti.

Şehir Faresi banyo yaparken oradaki tüm suyu harcayarak bitirmiş, suyun yeteri kadar olmadığını görünce de kendi kendine,

-Bu nasıl bir yer benim yaşadığım şehirde böyle su sıkıntısı yaşanmaz ki, iyiki ben burada yaşamıyorum.

Bu arada kendisine güzel bir kahvaltı sofrası hazırlayan arkadaşının sofraya daveti üzerine sofraya oturmuş ve sofrada bulunan tatlı patates, taze kırmızı pancarve sütü görünce yüzünü buruşturup, arkadaşına,

-Siz buralarda bunları mı yiyiyorsunuz? Bunların pek tadının olduğu söylenemez.

HâlbukiKöy Faresi onun için o köyde bulunan en güzel yiyecekleri getirmişti.

Köy Faresi,

-Bunlar doğal ve faydalı gıdalar her zaman enerjik olmanı sağlar, tadlarıda gayet güzel, ben bu yiyecekleri çok seviyorum,istersen gel seni çiftlikte gezdireyim.

Şehirli Fare Pamuk,

– Aslında çok iyi olur o güzel çiçeklerin kokusunu taa buradan almaktayım, otura otura sıkılmaya başlamıştım.

Beraber dışarı çıkan iki arkadaş gezinirken ıslak gübrenin yanına yaklaştıklarında burnunu kapatan Şehirli Fare,

Bu ne kadar pis kokuyor benim yaşadığım yerde böyle pis kokular ile karşılaşmazsın, aslında benimle birlikte şehre gelsen rahat edersin lezzetli yiyecekler yer, keyfine bakarsın şu yemyeşil bitkide neyin nesi diye sorunca,

Köylü fare gülümseyerek,

-O ıslak gübre meyve ve sebzelerin etrafına konur, onların olgunlaşması için gerekli olan bir gübredir. Yemek içinde üzgünüm, sana damak tadına uygun bir şeyleryedirmek isterdim. Şu gösterdiğin şeyde bezelye ağacıdır, gördüğün gibi buradaki herşey doğal ve tazedir.

ŞehirliFare ısrarla arkadaşına şehrin nasıl bir yer olduğunu göstermek istediğinden arkadaşına

-Sen beni burada nasıl ağırladıysan bende seni şehirde ağırlamak istiyorum. Oradaki yaşam şeklini ve ortamı bir görmelisin, orada çeşit çeşit peynirler, makarnalar, cevizler gibi ne istersen onu bulabilirsin.

Köylü Fare,

-Gerçekten ilgi çekici bir yer şehir, anlattıkların ilgimi çekmiyor değil!

Pamuk,

-Benim fazla bir zamanım yok olsaydı birkaç gün daha senin yanında kalmak isterdim seninle olmak güzel bir şey! Seni mutlaka şehre bekliyorum, diyerek vedalaşmış ve evine doğru yola çıkmıştı.

Karamel yaklaşık bir ay gibi bir süre geçtikten sonra arkadaşını ziyaret etmek için yola koyulmuş, epey bir yol aldıktan sonra en sonunda şehre varmış.

Hayatında ilk defa şehre gitmişti, heryer çok farklıydı, arkadaşının yerini karşılaştığı farelere sora sora öğrenerek, onun kapısını çalmış.

Kapıyı açan Pamuk, karşısında arkadaşını görünce ona,

-Ooo dostum hoş geldin gözüm yollarda kaldı, hep ne zaman geleceksin diye merak ediyordum, hemen içeri geç ve biraz dinlen birazdan yemekler hazır olur bizde afiyetle yeriz.

Karamel:

-Hoş bulduk arkadaşım buralar çok kalabalık ve gürültülü, bu gürültüyle nasıl yaşayabiliyorsunuz hayret doğrusu.

Gülümseyen Pamuk arkadaşını rahat etmesi için elinden gelen herşeyi yapıyordu, bu arada da uşaklar tarafından hazırlanan yemeklerin kokusu iki arkadaşı iştahlandırıyordu. Çok geçmeden yemekler hazırlanıp, sofraya konulunca, hemen sofrada bulunan peynir, süt, makarna,  fıstık yağı ve tatlılara sessizce yanaşmışlar ama onları gören uşak elinde sopayla onlara doğru gelerek,

-Sizi gidi pis küçük yaramaz fareler uzak durun yemekten!

Şehir faresi,

-Koş dostum koş demiş ve beraber hemen sofradan uzaklaşmışlar.

Arkadaşına karşı mahcubiyet hisseden pamuk,

-Kusura bakma aksilik oldu en iyisi ben seni çeşit çeşit yemeklerin olduğu alışveriş merkezine götüreyim.

Beraber alışveriş merkezine gitmek için yola koyulmuşlardı, çok geçmeden kendilerine doğru koşan şişman bir kedi görünce

Pamuk,

-Kedi bize doğru geliyor kaç, acele et bu diğerlerine benzemez hemen saklanmamız lazım.

Kaçan iki fare kedinin o bölgeden ayrıldığını gördükten sonra saklandıkları yerden çıkarak alışveriş merkezine girmişler, yemekhaneye doğru ilerlerken tuhaf birşeyler gören Karamel,

Baksana dostum şu içinde peynir olan şeye ne kadarda lezzetli görünüyor?

Şehir Faresi,

Ona fazla yaklaşma o bir fare kapanı çok tehlikelidir yakaladı mı bırakmaz bir daha

Karamel:

-Epey acıktım geldiğimden beri açım sürekli bir şeylerden kaçıyoruz, bu kadar macera benim için çok fazla, güzel köyümde böyle tehlike yok, her şey doğal ve güzel müsaaden olursa ben artık evime dönmek istiyorum.

Şehir Faresi:

-Arkadaşım senden çok özür diliyorum gerçekten ilk günde böyle şeyler ile karşılaştığın için çok üzgünüm

Hemen köyüne geri dönen karamel hayatının sonuna kadar köyünde mutlu ve mesut bir yaşam sürmüş.

Ezop Masalları  içerisinde yer alan Şehir Faresi İle Köy Faresi hikayesini okurken  güzel bir vakit geçirdiğinizi umarız, diğer içeriklerimizi okumak  için  sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz Parmak Kız Masalı‘nı okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir