Sakanın Eşeği Hikayesi

Sakanın Eşeği Hikayesi

Bir zamanlar fakir bir saka ve o sakanın da bir eşeği varmış, bu eşek hem çok zayıf hemde zavallı bir eşekti, sırt kısmında yüzlerce yara bere oluşmuştu, yiyecek olarak değil biraz arpa yiyecek ot bile bulamıyordu.

Padişahın atlarının bakıcısı da bu sakayı iyi tanıyordu, onunla çok eskilere dayanan bir dostluğu vardı. Bir gün dolaşırken o sakaya rastladı:

Sakayla hoşbeş ettikten sonra ona;

– Bu zavallı eşeğin hali nedir böyle, o kadar cılız olmuş ki neredeyse zayıflıktan yere yığılacak, dedi.

Saka başladı yana yakıla durumu anlatmaya;

– Ah benim sevgili dostum biliyorsun ki ben çok fakir biriyim, o sebeple bu zavallı hayvana yeterli miktarda yiyecek sağlayamadığımdan bu hale gelmiş.

Padişahın ahır başı:

– Anladım, öyleyse sen şu zavallı hayvanı birkaç haftalığına bana ver, onu padişahın ahırına bağlayayım, padişahın atlarına vermiş olduğum o güzel yemlerden vereyim, biraz kendine gelsin sana geri getireyim, dedi.

Saka ahbabının bu teklifi karşısında sevinerek hemen kabul etti, ahırcı başı eşeği aldığı gibi padişahın ahırına götürdü, eşek o ahırdaki temizliği ve bakımlı atların o halini görünce:

– Yarabbi dedi bu nasıl bir iş bu atlar senin yarattıkların da ben senin yarattığın değil miyim, benim halime bir bak, birde şunların durumuna bir bak, böyle bir şey olur mu? dedi.

Aradan birkaç gün gibi bir süre geçtikten sonra bir savaş çıktı, ahırdaki o atlar da hazırlanarak savaş alanına yollandılar,  günlerce süren o savaştan sonra atlar geri döndüklerinde vücutları yara bere içerisinde kaldığını hatta vücutlarına saplanmış olan birçok ok parçasının dahi halen vücutlarında olduğunu görmüş.

Ertesi gün atların ayakları bağlanarak ahıra gelen doktorlarca ok parçaları saplandıkları yerlerden çıkartılarak atların tedavisi yapıldı, onların o halini gören eşek, daha önce düşündüklerinden ve söylemiş olduklarından dolayı bin pişman oldu, bu sefer

– Ya Rabbi sana şükürler olsun iyiki onlar gibi değilmişim dedi.

Önerilen İçerik :Alın Teri Masalı

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir