Sadık Teneke Asker

Sadık Teneke Asker

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde ailesiyle birlikte yaşayan Manu adında oyuncaklarla oynamasını seven bir çocuk varmış. Manu nerede bir oyuncak görse durumu iyi olan ailesi hemen o oyuncağı ona alırdı, o yüzden bir sürü oyuncağı varmış.

Manu’nun odası, çeşit çeşit oyuncaklarla doluymuş onlar arasında ayılar, bebekler, yarış arabaları, kamyonlar, uçaklar ve daha aklınıza gelebilecek her türlü oyuncakla doluymuş.

Günlerden bir gün annesi ona bir teneke kutu getirmiş.

Manu:

– Ne var bunun içinde anne?

Anne:

– Gülümseyerek, benim tatlı oğluma güzel bir hediye aldım. İşte sana Teneke Askerler artık sana ait olan bir ordun da oldu.

Manu:

– Vay canına! Annecim Teneke Askerler mi? Kutunun içerisinde tenekeden yapılmış olan tam yüz tane asker var, baksana bunların arasında, çok değişik bir teneke asker daha varmış, annecim o zavallı askerin niye tek bir bacağı var?

Annesi:

-Bilmem ki, herhalde onu bu kutunun içerisine yanlışlıkla koydular, o asker defolu, istersen ben onu geri götürürüm.

Manu:

– Hayır anne, geri götürme farklı olmak kötü de değil yanlış da değildir sen öyle dersin? Bu asker diğerlerinden farklı olduğu için onu komutan yapacağım ve adını da Yüzbaşı Teneke koydum.

Diğerlerin birbirinden ayırt edemem ama Yüzbaşı’nın kim olduğunu daima bileceğim. O, çok özel bir asker.

Annesi:

– Aferin sana,  benim güzel oğlum önemli olan her şeyi olduğu gibi kabullenebilmek, onun eksiği yok ve sadece diğerlerinden farklı.

Manu onu rafa koyarak,

– Bak dinle beni Yüzbaşı Teneke, o gördüğün bütün oyuncaklar, sana emanet, ben burada olmadığım vakit tüm oyuncaklarım sana emanet onları kötülüklerden koru olur mu? Biz bir ekibiz ve birbirimizi asla bırakmayacağız.

Annesi:

– Canım, hadi mutfağa gidelim akşam yemeği hazır!

Manu:

–Neyse ben yemek yemeye gidiyorum Yüzbaşı Teneke, sonra seninle görüşürüz.

Manu, kapıyı kapatır kapatmaz bütün oyuncaklar canlanıyormuş. Teneke herkesi gözlüyormuş. Panda esniyor,  zürafa ise kafasını rafa vuruyormuş, Barbie ise yanlış tarafa bakan yüzünü düzeltmiş.

Oyuncak Yarasa:

-Aaa oyun vaktimiz geldi! Eee Manu niye gelmedi

Ayı:

– Sen görmedin mi? Birkaç dakika önce bizimle oynuyordu ya,

Yarasa;

– İyi de ben gündüzleri uyurum gözlerim görmez ki

Ayı;

– Ha ha Haa diye gülmeye başlamış.

Teneke karşısında parlayan güzel bir kâğıttan Balerine gözlerini dikmiş diğerlerinin konuşmasını işitmiyordu bile, bir kalenin önünde tek ayak üstünde dans eden balerin’in yüzüne yansıyan havuzun ışıltısı yansıyormuş.

Teneke:

-Vay be! Onun kadar güzelini daha önce hiç görmemiştim.

Güvercin:

– Traisy mi? Evet çok güzel bir balerindir, her zaman tek ayağının üzerindedir.

Teneke:

– Af edersiniz, size saygısızlık etmek istememiştim, yüksek bir sesle konuştuğumun farkına bile varmamışım.

Güvercin:

– Önemli değil, sen gerçekten iyi bir komutansın hem mütevazi hemde saygıdeğersin.

Teneke:

– Aslında o güzel sözleriniz için ben size teşekkür ederim, demiş.

Güvercinle daha fazla konuşmamış,  tüm oyuncaklar oyun oynarken onun gözü öyle Traisy’teymiş

Teneke:

–Benim mutlaka Traisy ile konuşmama lazım ama ona ne diyeceğim ki? Beni kabul eder mi? Burada oturup kendi kendime düşünüyorum onunla konuşmam daha iyidir?  Benim raftan inmeme yardım edebilir misin?  Benim bayan Traisy ile konuşmam lazım mutlaka hislerimi ona anlatmam lazım.

Güvercin:

– Tabiki yarım ederim ama sakıncası yoksa bir şey sorabilir miyim?

Teneke:

– Tabi tabi.

Güvercin:

– Traisy, şu odada gördüklerinin içerisinde bulunan en güzel balerindir sen ise tek bacaklı bir teneke askersin, o seni kabul eder mi? Sonra üzülmeyesin onun için soruyorum.

Teneke:

– Sen bana gerçeği söyledin ama tek bacaklı olmam, benim kalbimin olmadığını da göstermez değil mi? Traisye duygularımı anlatacağım, onun ne düşündüğünü bir türlü kestiremiyorum, beni reddedebilir lakin yinede söylemek istiyorum.

Güvercin:

– Ben hiç senin baktığın şekilde olayları düşünmemiştim aslında çok haklısın, başkalarının bizim ile ilgili olan düşünceleri önemli değil, önemli olan bizim olaylara hangi gözle baktığımızdır, hadi!  Sana iyi şanslar Teneke Yüzbaşı.

Teneke asker,  Güvercin’in yardımıyla balerine doğru ilerlemeye başlar, ona doğru sıçrarken, birkaç kere yere düşmüş ama ona doğru gitmekten vazgeçmeyerek her seferinde ayağa kalkmış ve aynı istekle devam etmiş, ona yaklaşınca,

– Merhaba hanımefendi,  ben buraya şey, şey demek için geldim, çok güzelim

Traisy:

– Anlamadım, Efendim?

Teneke:

– Ah, hayır, hayır yanlış söyledim, siz çok güzelsiniz, biliyor musunuz? Bu kale de çok güzel bir yermiş? Sizin güzelliğiniz diğer yerlere de yansımış, şey aslından ben sussam iyi olacak herhalde.

Traisy:

– Haha, hahah! Senin adın Yüzbaşı Tenekeydi değil mi?  Bana doğru gelirken birkaç kez düştün yaralanmamışsın değil mi?

Teneke:

 – Yoo ben tek bacakla yürümekte biraz zorlanıyorum.

Traisy:

– Yaaa, evet, evet af edersin.

Teneke:

– Hayır, sakın üzülme, sıçramak da çok güzel bir egzersizdir.

Traisy:

– Evet öyledir.

Traisy o an Teneke’nin azmi ve gayreti karşısında hayranlıkla ona bakıyor, bu kadar güçlü olan bir asker, daha önce hiç görmemişti.

Teneke:

– Buraya şey, şey demeye gelmiştim, sen şuana kadar gördüğüm balerinlerin en kibarı ve en güzelisin ve müsaaden olursa seninle arkadaş olmak istiyorum.

Traisy yüzbaşına gülümsemiş ve ikisi bütün gece havuz başında konuşarak geçirmişler ikisi içinde çok güzel geceymiş.

Manu arakadaşı Tomi’yi odasına götürerek:

– Gel sana yeni aldığım oyuncakları göstereyim! Yüzbaşı nerdesin! Ha, nerde o? Anneee, Anneee! Yüzbaşı Teneke’yi gördün mü?

Manu odadan dışarı çıkınca Arkadaşı Tomi:

– Ne kadar çok oyuncak var? Aaa bir Teneke asker?  Bir de tek bacaklı?

Teneke Askeri kağıttan bir kayığa bindirerek camı açıp dışarıdan giden su birikintisine bırakmış ve ona iyi yolculuklar diyerek camı kapatmış.

Teneke:

– Aaaa, hayır, hayır! Nereye gidiyorum ki ben?

Tenekenin yapabileceği bir şey yokmuş,

– Hayır, hayır, ben burada olmamalıyım Traisy’nin yanına geri dönmeliyim diyormuş.

Teneke bu duruma bir çözüm bulamadan, kağıttan yapılmış gemi, dereye doğru hızla ilerliyormuş ve en sonunda dereye düşmüş ve en sonunda denize ulaşmış, Kağıttan yapılmış gemi tamamen dağılmış ve askerde denizin dibine doğru batmış.

Teneke çok üzgünmüş hep balerin Traisy, düşünüyor oraya geri dönmek için bir yol arıyordu. Teneke karar verdikten sonra geri dönmenin yolunu bulmak için sıçramaya başladığı anda, büyük bir balık yüzerek onu yutmuş.

Teneke:

– Ah, ya ben sana ne diyeyim balık! Ben, bir yem değilim çabuk çıkar beni buradan!

Teneke balığın onu dışarı atması için durmadan balığın içinde hareket edince rahatsız olan büyük balık, suyun yüzeyine yaklaşıp bir ağa takılmış.

Manu’nun bu akşam yemeğinde balık olduğundan aşçıları da dışarı çıkarak balık pazarına gitmişti tesadüf ki satın aldığı balığı eve götürüp temizlerken balığın karnından bir teneke asker.

Aşçı onu iyice yıkadıktan sonra Manu’ya hediye etmeyi düşünüyormuş, yemekten sonra onu Manu’ya verince

Manu:

– Ooo benim kayıp Yüzbaşı Teneke’m! Birkaç gün önce kaybetmiştim! Onu bana geri getirdiğiniz için size çok teşekkür ederim, demiş.

Teneke,

Manu’yu görünce o kadar çok sevinmiş ki onu odasına götürünce o öyle sevgili balerinini arıyormuş. Balerin,  her zamanki yerinde duruyor, Teneke’yi bekliyormuş.

Teneke Balerine bakarken, odayı temizlemeye gelen temizlikçinin ayağına takılarak yanan şömineye içine düşmüş.

Manu:

– Hayır, Hayır yüzbaşı teneke!

Teneke o ısıya dayanamayarak erimeye başlamıştı öyle sevdiği balerinin gözlerine bakıyordu, Traisy de öyle ona üzgün üzgün bakıyor gözlerini askerden alamıyormuş. O an Manu onu kurtarmak için pencereye koşup camı açmış.

O anda rüzgar ateşi söndürmemiş ama kağıttan balerini ocağa doğru teneke Askerin yanına uçurmuş

Manu:

– Aaaa, olamaz, Traisyte uçtu.

Traisy ve Teneke’nin yanışını oyuncaklar seyrederken hepsinin yüzünde tatlı bir tebessüm vardı ikisi sonunda beraberdiyler,  manu’nun Annesi yetişene kadar, Teneke ve balerin yanıp kül olmuşlardı.

Önerilen İçerik: Küçük Kadınlar

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir