Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Çoğu zaman anlam veremediğimiz bir durum olan saçlarımızın beyazlaşması olayı bazen bireyler tarafından can sıkıcı bir hale gelebilmektedir.

Saç beyazlaması neden olur? Çoğu kişinin asıl merak ettiği konulardan biri haline gelmiştir.

Bir Saç teli yapısına baktığımızda, ortası kısmı boş olan ve içerisinde “melanin” adlı boya pigmentleri yer alan bir tüpten başka bir şey olmadığı bilinmektedir.

Genç yaştaki bir bireyin saçındaki bir boşlukta, saçın teline renk veren melanini maddesini bir arada tutmayı sağlayan bir sıvı vardır.

Kişi yaşlandıkça saçları ve vücudundaki diğer kıllar genç birininki gibi sağlıklı olarak üremez. Kılların ortasında bulunan sıvı zamanla kaybolur, o nedenle boya hücreleri de orada tutunamadığından içerisinde kalan hava ile o saçlar boyasız bir hale gelir, yani beyaz renge dönüşür.

Bir kişin saçının tamamının beyaza dönüşme süreci çoğu zamana 10 ila 20 yıl arasında sürebilmektedir.

Saç beyazlaması neden olur diye merak edenler için aslında saç tellerinin rengi ya siyahtır (kahverengi, kırmızı, sarı, kumral vs.) ya da beyaz. Çünkü saç telleri yavaş yavaş grileşerek beyaza börünmez, ama beyaz saç tellerinin sayısı arttığı vakit saçlarımız zamanla açılan gri renkte görülebilir.

İşin ilginç olan boyutlarından bir tanesi de boya hücrelerinin bazen üretime hız vermeleri olayıdır. Zamanla beyazlaşmakta olan bu saçlar bazen geçici olarak bir süreliğine biraz koyulaşmış gibi gözükebilirler.

Bazen bir şok veya aşırı bir gerginlik geçirmiş olan birinin saçlarının bir gecede beyazlaştığı olayını işiteniniz olmuştur, aslında böyle bir durum ile karşılaşanların bir süre sonra saçlarının tekrar eski rengine döndüğü de söylenmektedir.

Kraliçe Marie Antoinette’nin giyotine gideceği o günün gecesinde bütün saçlarının beyaz olduğunu bazı tarihçiler belirtmektedir.

Saçın sürekli uzadığı gibi belirli bir süre sonra dökülen saçların altından yeni saçlar geldiği bilinmekle birlikte,  dikkat edilirse mevcut saçın değil de, yeni çıkan saçın beyaz olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu durumda saçların bir gece içerisinde beyazlaşması olayının mümkün olmadığı göstermektedir.

Ancak bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda bu durumun birkaç haftalık bir süreç içerisinde olabileceği söylenmektedir.

Tiroid bezi, diyabet(şeker) gibi hastalıklara sahip bireylerin aşırı derecede stresli olması veya şok gibi durumlarla karşılaşması halinde o kişinin renkli saçlarının tamamen dökülebildiği geriye ise sadece daha önceden beyazlaşmış olan saçların kaldığıdır.

Saçların beyaza dönüşmesi insanlık tarihi içerisinde her nedense her zaman sorun olmuştur. Bazı kişiler o beyazlığı bilgeliğin ve olgunluğun bir simgesi olarak görürken, kimi kişilerde tarih boyunca  yaşlılığın ve güçsüzlüğün bir belirtisi olarak gördüklerinden genelde saçlarını boyamışlardır.

Bu konuyla alakalı olmasada aslında önemli olan ve merak edilen bir başka konuyada değinmek istiyoruz,  bir kişinin saçının kıvırcık, dalgalı veya düz bir şekilde olmasını ebeveynlerimizden almış olduğumuz genler belirlemektedir.

Kıvırcık olan bir saçı kestiğiniz vakit o kesitinin dikdörtgene yakın bir şekilde olduğunu, dalgalı saçın elips şeklinde, düz saçın kesitinin ise daire şeklinde olduğunu görebilirsiniz.

İşte bu saç kesitleri yüzünden bazı saçlar dümdüz bir şekilde uzarken, bazıları ise hemen kıvrılmaya başlamaktadır.

Kıvırcık saçlı kişilerin saçlarını ütülememesi gerekmektedir, çünkü saçın yapısını yani o kesitin şeklini değiştirmediğiniz sürece kalıcı olan bir düz saça sahip olmak mümkün değildir.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir