Sabun Kiri Nasıl Gideriyor

Sabun Kiri Nasıl GideriyorGenel itibariyle sabun aslında bir antiseptik, yani mikrop öldürücü bir madde değildir,

Deri üzerinde, ölü hücreler, çeşitli bakteriler, kurumuş olan ter, yağlı ifrazatlar ve toz zerrecikleri bulunmaktadır. Sabunun asıl özelliği ise deri üzerinde bulunan zararlı etkenlerin yok olmasının sağlanmasıdır.

Su ve yağı (yağın türü ne olursa olsun) aynı kabın içerisine koyarsanız birbirlerine hiç karışmayacağını göreceksiniz, çünkü su ve yağ molekülleri arasında birbirlerini dışa doğru iten farklı bir güç vardır.

Ellerimizi yalnızca su ile yıkadığımız vakit, derinin üzerinde bulunan yağ tabakası, suyun derimiz ile temas etmesine mani olur, onu dağıtır ve tam anlamıyla temizlik sağlanamaz.

İşte bu tür zamanlar için sabun kullanılır.

Sabun yaklaşık olarak 2000 yıldan daha fazla bir süredir kullanılmakta hatta 4000 yıl öncesinde Anadolu’da yerleşmiş olan kültürlerde Hititlerin yakmış oldukları bitkilerin külleri ile ellerini temizledikleri tarihi kaynaklarda belirtilmektedir.

Sabun, Geçmişten günümüze kadar neredeyse her dönemde ucuz ve kolaylıkla bulunabilen malzemelerden üretilmiştir.

Romalılar sabun üretmek için, kireç taşını ısıya maruz bırakarak kireç elde etmiş, elde ettikleri o ıslak kireci ise sıcak olan ağaç küllerinin üzerine püskürttükten sonra da iyice karıştırarak gri renkte bir çamur elde etmişler.

Bu gri renkli karışımı sıcak su dolu olan bir kazanın içerisine dökerek üzerine biraz keçi yağı da kattıktan sonra karıştırarak iyice kaynatmışlardır.

Bu karışımdan kirli ve kahverengiye yakın bir tonda kalın bir tabaka oluşunca bu sefer soğumaya bırakmışlardır.

Soğuma sonucu iyice sertleşmiş olan bu tabakayı eşit parçalara bölerek sabun olarak kullanmaya başlamışlar.

İşte eskilerden nasıl sabun yapıldığı konusuna değindik.

Yani her sabunun içerisinde kireç gibi alkali bir madde bulunmakta olup, günümüzde ise alkali maddesi olarak genelde kireç yerine kostik soda, keçi yağı yerine ise, sığır ve koyun yağlarından elde edilmekte olan “don” olarak bilinen yağlar ile pamuk çekirdeği,hurma veya zeytinden elde edilmekte olan yağlar kullanılmaktadır.

Alkali ve yağdan oluşan sabun bir taraftan yağı, diğer taraftan ise suyu sever. Sabundan oluşan moleküllerin bir tarafı yağı, diğer bir tarafı ise alkali olan suyu çeker.

Ellerimizi ovuşturduğumuz sırada yağ ve kirler ile birlikte içerisindeki bakterilerde parçalanır.

Sabun yağlı kirleri sararak suyla birleştirir ve artık çözünemez bir hale gelmesini sağlayıp, musluktan akan su ile de temizlenirler.

Ellerin kurutulması ile birlikte bakterilerin o çok sevmiş olduğu nemli ortam yok olmuş olur.

Günümüzde üretilmekte olan sabunun içerisinde ayrıca bazı katkı maddeleri, boya, parfüm, deodorant, bakteri giderici gibi çeşitli maddeler, yumuşatıcı kremler, çeşitli losyonlar vb. çeşitli maddeler eklenerek üretilmektedir.

Diş macunu, tıraş kremi Şampuan ve bazı kozmetik ürünler sabunun yani sodyumun değişik bileşikleri ile üretilmiş diğer adlarıdır.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir