Prenses Ve Bezelye Tanesi

Prenses Ve Bezelye Tanesi

Prenses Ve Bezelye Tanesi: Bir zamanlar büyük ve ihtişamlı bir krallıkta istediği her şeyi elde etmekten hoşlanan bir kraliçe yaşarmış, Kraliçe veliaht prens olan oğlunun eğitimine büyük önem verir onun kral olması için her türlü gayreti gösterirdi.

Günler ayları aylar yılları kovalamış veliaht prens yakışıklı bir delikanlı olmuş ve evlenme çağına gelmişti.

Bir gün kraliçe veliaht prensi yanına çağırarak,

–Evladım seni ne kadar çok sevdiğimi biliyorsun o yüzden şunu hiç bir zaman unutma, ben her ne yapıyor ve söylüyorsam senin iyiliğin ve geleceğin içindir.

Sen bir prens olduğundan evleneceğin bayanda mutlaka bir prenses olmalıdır. Evleneceğin kişiyi seçerken de unutmaman gereken birkaç önemli detayı sana söylemek istiyorum, sadece yüzü güzel bir bayan arama, eş adayının sadece bir kral ve kraliçenin kızı olmasıda sana eş olabilmesi için tek başına yeterli kriter olmamalı, evleneceğin kız hem zeki, hem asaletli hemde kibar biri olmalı, Onun haricinde dikkat etmen gereken en önemli noktalardan biride tatlı bir sesinin olmasıdır.

Prens kraliçenin bu sözlerinden hoşlanmış ve onun izniyle kendisine uygun bir prenses bulmak için  sabah erkenden hizmetkarları ile uzun bir yolculuğa çıkmıştır.

Az gitmiş uz gitmiş dere tepe düz gitmiş ve en sonunda kendilerine en yakın olan krallığa ulaşarak saraya girmiş.

Prens, annesi kraliçenin mektubunu kral’a taktim ettikten sonra onunla beraber prensesin odasına gitmişlerdi. İçeri girdikleri esnada prenses kendi kendine şarkılar söylüyor dans ediyordu onun sesini duyan prens bir tuhaf olmuş.

Prenses,

-Hoşgeldiniz oturmaz mısınız?

Prens,

-Hoş bulduk prensesim sizinle oturup, sohbet etmeyi çok isterdim ama pek zamanım olmadığından hemen gitmem gerekiyor ne olur kabalığımı affedin sizinle tanışmak benim için büyük bir şeref, dedikten sonra müsaade isteyerek odadan ayrıldı.

Kraldan da müsaade istedikten sonra hiç vakit kaybetmeden hizmetkarlarıyla beraber yolculuklarına devam eden prensin bir sonraki krallığa ulaşması yalnızca iki gün sürdü.

Saraya giden prens kralın huzuruna çıkarak kendisini tanıttı ve annesinin mektubunu krala taktim etti. O esnada kral ve kraliçe beraber sohbet etmekteydiler, Prensin kibarlığı ve asaletinin etkisinde kaldıklarından hemen prensi, prensesle tanıştırmak için bir yemek tertip ederek ikisini bir araya getirdiler.

Yemek masasında oturduklarında prenses gelerek kibar bir şekilde,

-Hoş geldiniz sayın prensim demiş,

-Hoş bulduk diyen prens, prensesi beğenmişti.

Ancak bu güzel prenses yemek masasına oturduktan sonra, prensin karşısında olduğunu unutmuş yalnızca yemeğe odaklanmıştı, prensesin gözü yemekler dışında hiçbir şeyi görmüyor prens ile ilgilenmiyordu bile, prensle ilgilenmesi için kraliçenin kaş göz işareti yaparak prensesi  uyarmasına rağmen prens ile pek ilgilenmemişti. 

Prens yemek yedikten sonra,

-Müsaadeniz olursa yolum uzun kalkmam gerekiyor diyerek ayağa kalkmış,

Kral ve kraliçenin biraz daha kalması yönündeki ısrarlarına rağmen nazikçe bahaneler öne sürerek saraydan ayrılmış.

Hizmetkarlarıyla beraber hemen yola koyulan prens, epey bir yol aldıktan sonra daha büyük bir krallığa ulaştı.

Saraya giderek kral ile tanışan prens o kadar yolu niçin geldiğini kral’a anlatarak, annesi kraliçenin mektubunu ona taktim etti.

Kral,

-Prensim benim bir tane dünyalar tatlısı kızım var onuda evlendirdik, krallığımızda istediğiniz kadar misafir olarak kalabilirsiniz.

Prens,

-İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim müsaadeniz olursa yolum uzun gitmem gerekiyor diyerek saraydan ayrıldı.

Artık başka bir krallığa gitmek istemeyen prens kendi krallığına dönmek için yola koyuldu.

Eve varınca kraliçenin yanına giden prens olup, biteni bir bir annesine anlattı.

Kraliçe o kadar ülke gezmişsin o ülkelerin prenseslerinden birisinin sana uygun olmamasına çok üzüldüm, demekki en güzeli olmamasıymış bellimi olur, onlardan birinden hoşlanıp evlenmiş olsaydın belki hayatın çekilmez bir hal alabilirdi.

Prens kraliçeye hak verdi.

Aradan birkaç gün geçtikten sonra fırtınanın etkisini arttırdığı yağmurlu bir gecede pencerenin kenarında yağmuru izleyen prens, elinde meşale ile saraya doğru gelen birini gördü, yaklaştıkça gelen kişinin bir bayan olduğunu görünce hemen aşağı inerek o bayanı içeri almalarını emretti.

Sarayın kapısından içeri giren bayan çok güzel bir bayandı prens onu görür görmez güzelliğinden etkilenmişti,

Yabancı kız:

–Sizi rahatsız ettiğim için çok özür dilerim ama yağmurda yolumuzu kaybettik ve kalenizden yansıyan ışıklardan buraya kadar zar zor gelebildik,

Rica etsem bu akşam bizi misafir edebilir misiniz?

Yabancı kızdan etkilenen prens o anda düşüncelere dalmıştı bile, tam aradığı gibi biriydi.

Prenses,

– Tabiki istediğiniz kadar burada kalabilirsiniz müsaadeniz olursa paltonuzu alayım epey ıslanmışsınız, hemen size kıyafetler ayarlasınlar üstünüzdekileri değiştirin yoksa hemen hastalanırsınız.

Hizmetçilere dönen prens,

Hanımefendi benim özel misafirimdir kendisini güzel bir şekilde ağırlayın

Bu durumu annesine anlatmak için hemen onun yanına gitti,kraliçe prensle beraber aşağı inip kızla tanıştıktan sonra prensi yanına çağırtarak ona,

– Bak oğlum bu kızbir prenses değilo nedenle onunla evlenemezsin demiş

Prens:

– Ama anne ben bugüne kadar bu bayan gibi kibar, zarif ve güzel birini dahada görmedim ve göreceğimi de zannetmiyorum.

Prensin kızdan çok etkilendiğini anlayan kraliçe, prensin düşüncelerini değiştirmek ve o kızın bir prenses olmadığı ona göstermek için bir plan yapmaya karar verdi.

-Bu gece onu kraliyet yatağında yatırarak yatağın altına 10 adet bezelye tanesi koyduracağım eğer o gerçek bir prenses ise mutlaka o bezelye tanesini hissedecek.

Prens annesinin bu teklifini hemen kabul etti.

Hemen bir hizmetkârları çağıran prenses yabancı kızın yatacağı yatağın altına bezelye tanesi koydurtarak yabancı kıza yatacağı yeri gösterdi.

Gece boyunca yatakta kıvranan prenses, onu kahvaltıya çağıran hizmetçiye bu gece hiç uyuyamadım sanki yatağın altında sert bir şeyler var gibiydi ama lütfen bu durumdan da kimseyi haberdar etmeyin olur mu? Diye hizmetçiyi tembih etmiş,

Hizmetçide tüm olup bitenlerden haberdar olduğu için prensin yanına koşarak olup biten her şeyi ona anlattı. Kahvaltı sofrasında olan yabancı kızın yanında diz çöken prens benimle evlenir misin prensesim deyince,

Şaşıran genç kız tebessüm ederek,

-Bir daha yatağımın altına bezelye tanesi koymayacaksanız o zaman evlilik teklifinizi düşünürüm demiş.

-Kraliçe ve prens gülümseyerek o bir daha olmaz.

Prenses, kral babam da uygun görürse eğer, evet sizinle evlenmeyi kabul ediyorum prensim demiş.

Kırk gün kırk gece süren bir düğünle evlenip ömür boyu mutlu ve huzurlu bir hayat sürmüşler.

Çocuk Masalları  içerisinde yer alan Prenses Ve Bezelye Tanesi‘ni okurken  farklı bir macerayla harika bir vakit geçirerek eğlendiğinizi umarız, Uzun masallar okumak  için  sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz Sihirli Tavuk Masalı‘nı okuyabilir veya Masal oku sayfasını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir