Pinokyo-Büyük Sözü Dinlememenin Sonu

Pinokyo-Büyük-Sözü-Dinlememenin-Sonu
Pinokyo-Büyük-Sözü-Dinlememenin-Sonu

Çocuk Masalları içerisinde yer alan bu güzel Masalı okurken çocuklarınızı eğlendireceğini umuyoruz.

Pinokyo-Büyük Sözü Dinlememenin Sonu

Evvel zaman içerisinde babası Gapetto ile beraber dünyayı gezmek için yolculuğa çıkan Pinokyo, Gapetto ustanın “bilmediğimiz yerlere gidiyoruz o yüzden hiç yanımda ayrılma uyarısını dinlemeyerek, gördüğü bir eşeğin peşine takılıp kaybolmuştu.

 Babasının olduğu yere geri dönmek isteyen Pinokyo etrafına bakınmış ama nereye gideceğini kime neyi soracağını bilmediğinden çaresiz bir şekilde oturduğu yerde ağlamaya başlamıştı.

Onu ağlarken gören Hansel adında kimsesiz bir çocuk;

-Merhaba niçin ağlıyorsun, bana anlatmak ister misin?

Pinokyo gözleri yaşlı bir şekilde;

-Babamla beraber gezmek için yollara düştük, o sürekli bana onun yanından ayrılmam için nasihatlerde bulunuyordu ancak o bize kalacak bir yer ayarlamaya çalışırken bana eşyalara göz kulak olmamı ve bir yere ayrılmamamı söyledi, ama ben yanımdan geçen bir eşeğin “hayallerine kavuşmak isteyenler benimle gelsin” sözü üzerine, bana emanet edilen eşyaları bırakarak eşeğin peşine takıldım, ama nerden geldim nereye gideceğimi bilemiyorum.

Hansel ,

-Ben seni çok sevdim istersen beraber senin babanı arayabiliriz, ben buraları avucumun içi gibi bilirim. Demiş.

Beraber aramaya koyulmuşlar, epey bir yer dolaştıktan sonra Gapetto ustanın kaldığı yeri bulamanın üzüntüsüyle beraber yürümekten yorgun düşen ikili dinlenmek için gördükleri bir kuyunun yanına giderek ağacın gölgesinde uzanıp uykuya dalmışlar,  kalktıkları zaman etraflarını haydutların sardıklarını görünce telaşa kapılıp kaçmak istemişler ama kalabalık bir gurup oldukları için hemen yakalanmışlar.

Haydutlardan biri;

-Artık siz bizim esirimizsiniz, biz ne dersek onu yapacaksınız sakın bir daha kaçmaya çalışmayın. Demiş.

Hansel ve Pinokyo’nun elini bağlayarak kendileriyle beraber köle pazarına götürerek satmak için sergilemişler.

Çaresiz kalan Pinokyo sürekli ağlıyor, Hansel ise soğuk kanlı bir şekilde onlardan kurtulmak için bir yol arıyordu.

Hansel o kadar kalabalık bir haydut gurubundan kaçamayacaklarını biliyordu o nedenle şimdilik, Pinokyo’dan ayrılmamak için bir şey düşünmüş ve Pinokyo’nun yanına eğilerek fısıltıyla;

-Ben ne söylersem sende başınla onayla ve hiç konuşma demiş.

Hansel;

-Beni bir dakika dinler misiniz? Ben çok yetenekli biriyim ama yeteneğimi kullanabilmek için kardeşime de ihtiyacım var, ben onunla beraberken yetenekliyim, eğer bizi ayırırsanız ikimizde hiç kimsenin işine yaramayız.

Bu sözleri dinleyen alıcılardan biri olan sirk sahibi, Hansel ve Pinokyo’yu satın alarak sirkinde çalıştırmaya başlamış.

Kasaba kasaba dolaşıp gösteriler yapan Hansel ve Pinokyo sirk sahibine iyi paralar kazandırdığından onlara iyi bakıyor onlar ise hiçbir şeye itiraz etmiyor sürekli çalışıyorlardı.

Sirkteki nöbetçilerin nasıl bir nöbet tuttuğunu öğrenen Hansel, bir gün erkenden Pinokyo’ya bu gün akşam herkes yattıktan sonra kaçacaklarını anlatmış, gece yarısı herkesin yattığından emin olduktan sonrada sessizce Pinokyo’yu uyandırarak, çadırın arka kısmından açtıkları bir yarıkla sirkten kaçmayı başarmışlardı.

Epey bir uzaklaştıktan sonra ormanda karşılaştıkları bir kulübeye giderek, etrafı kontrol etmişler kimsenin orada olmadığını görüncede kulübenin kapısını içerden kilitleyip geceyi orada geçirmişler.

Nöbetçiler çadırın yırtıldığını görünce herkesi uyandırmışlar Pinokyo ve Hansel’in ortalıkta olmadığını gördüklerinde ise kaçtıklarını anlayarak onların peşlerine düşmüşlerdi.

Sabah olunca kulübeden çıkmak istediklerinde kapıyı açacak anahtarın masanın üzerinde olmadıklarını görünce etrafa bakınmışlar ama bulamamışlar. Pencerenin yanına giderek dışarı bakan Pinokyo, dışarıda bir Tavşan görünce,

-Merhaba biz içerde kilitli kaldık bize yardım edebilir misin?

Tavşan,

-Hayır, size yardım edersem eğer başım büyük bir belaya girer. Siz buranın kime ait olduğunu biliyor musunuz? Burası bu ormandaki en kötü cadının yeri akşam olmadan oradan çıkmanız lazım, bunun için kimse size yardım edemez kendiniz çıkmak zorundasınız deyince.

Pinokyo pencerenin yanındaki ağaca asılı olduğunu görünce Hansele,

-Bak anahtar orada ona nasıl ulaşabiliriz?

Hansel etrafa bakınmış ama anahtara yetişecek uzunlukta bir sopa bulamayınca Pinkyo’ya,

-Sen yalan söyleyince burnun uzamıyor muydu? Başla bakalım bana yalanlar söylemeye;

Pinokyo;

Ben babamın sözünü dinlerim.. ben hiç korkmam…cesur biriyim.. yaramazlık yapmam.. Derken

Burnu uzayan Keloğlan burnuyla anahtarı aldığı gibi geri geri gitmiş, anahtarı tutan Hansel, kapıyı açmış ama Pinokyo’nun burnu onu içerden çıkmasına izin vermemiş.

Bu sefer burnunun kısalması için gerçekleri söylemeye başlamış.

-Ben babamın sözünü dinlemedim o nedenle başıma gelmeyen kalmadı… ben çok yaramaz bir çocuğum.. bir babamı bulabilirsem ondan özür dileyeceğim… Derken burnu kısalmış ve oda kulübeden dışarı çıkmış ve beraberce oradan uzaklaşıp, Hanselin yaşadığı kasabaya doğru yol almışlar.  

Yolda giderken tekrardan o eşekle karşılaşan Pinokyo, “bu o eşek” demiş ve beraber o eşeği takip etmişler, eşek bu sefer onları Gapetto ustanın bulunduğu yere götürmüş.

Babasını gören Pinokyo, ağlayarak onun yanına koşup sarılmış.

-Ben bir daha senin sözünden çıkmayacağım kaybolduğum günden beri çok korktum ve tamda ümidimi yitirmişken seni tekrar buldum…

Tüm yardımları için dostu Hansel’e teşekkür ettikten sonra babasıyla beraber yolculuklarına devam etmişler.

Pinokyo-Büyük Sözü Dinlememenin Sonu hikayesini okurken  farklı bir macerayla güzel bir vakit geçirerek eğlendiğinizi umarız, çeşitli masallar okumak  için  sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz Uyuyan Güzel Masalı‘nı okuyabilir veya Masal oku sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bu Masal Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun ilgili hükümleri gereğince izinsiz yayınlanaz ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz

Ayrıca kontrol et

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir