Papağan ile Çakal Masalı

Papağan ile Çakal Masalı

Günlerden bir gün bir ülkede, çok akıllı olan bir papağan yaşarmış, bu papağan kendisine büyükçe bir ağacın üzerinde bir yuva kurmuştu, onun dışında da ağacın kovuğuna çakal bir yuva kurmuştu,

Zaman zaman Çakal yavrularına yiyecek bir şeyler bulmak için yuvadan ayrılınca, papağanın yavruları aşağı inip, ağacın kovuğundaki çakalın yavrularıyla oyunlar oynardı. Anne papağan ise bu durumdan hiç hoşlanmasa da yavruları onu dinlemiyordu, bir gün onlara nasihat vermek için etrafında toplayıp onlara öğütler vermeye başladı.

-Yavrularım! Biriyle arkadaşlık edecekseniz bu kendi cinsinizden olan biriyle olmalıdır, O yavru çakalların size zarar vermesinden çok korkuyorum, fakat anneleri onlara saatlerce öğüt vermesine rağmen yavru papağanlar, annelerinin sözünü hiç dinlemiyorlardı.

Bir gün güneş batınca çakal, yiyecek bir şeyler bulmak için yuvadan ayrılınca, bir kurt ağacın kovuğuna girerek çakalın yavrularını yakaladığı gibi hepsini alıp götürdü, Çakal yuvasına döndüğünde yavrularının olmadığını görünce, yavrularının başına bir şeyler geldiğini anlamış ve bundan papağanın yavrularını sorumlu tutmuştu.

Çakal, Papağanın yavrularının ses çıkarmasından Kurdun kendi yavrularının izini bulduğunu düşünerek Papağandan öcünü almaya yemin etti.

Çakal, Papağanlara zarar vermesi için bir avcıyı peşine takarak yuvasının yanına kadar getirir oraya gelen avcı çakalı kaybedince, bulmak için etrafta bakınınca, ağacın tepesindeki papağan yavrularının sesinden onların yuvasını gördü, hemen çantasının içerisindeki ağını çıkartarak Papağanının yuvasının üzerine fırlattı papağan ve yavruları kaçmak istediler lakin geç kalmışlardı avcının ağına takılmışlardı artık,  Papağan telaşlanmış olan yavrularını yatıştırarak onlara;

– İşte benim korktuğum da buydu, oda başımıza geldi, arkadaşlık etmek istediğiniz çakalların annesi bize bu kötülüğü yaptı ama artık olan oldu bir kere, şimdi düşünmemiz gereken buradan kurtulmanın bir yolunu bulmaya bakalım.

Yavru papağanlar

– Nasıl? Kurtulacağız anne diye sordu

Anne papağan:

– Hepiniz hareketsiz kalın sizi ağdan attığı vakit uçup uzaklaşın ben sizi sonra bulurum.

Avcı ağı yavaş yavaş kendisine doğru çekiyordu ki hepsi birden hareketsizce duruyordu o yavru papağanlar kaskatı kesilmişti.

Avcı,

– Her halde, bunlar canlı değiller diye düşünerek anne hariç tüm yavruları yere atmış.

Yavru papağanlar ise o atıldıkları yerden kalktıkları gibi uçunca avcı kandırıldığını anlayarak sinirlenmişse de yavruları tekrardan yakalayamamış. Anne papağanı evine götürüp ona şiir okumayı ve şarkı söylemeyi öğretti, sonra da papağanın çok bilgili ve konuşkan ve bulunmaz özellikte bir papağan olduğunu her tarafa yaydı. Papağanın ünü dilden dile dolaşmaya başlamış ta padişaha kadar ulaşmıştı.

 Padişah Adamlarına;

– Hemen gidip o papağanı buraya getirin, becerilerini bizde görelim, diye emir vermiş

Bu emir üzerine avcı ve papağan saraya getirilip padişahın huzuruna çıkartıldı.

Padişah, o akıllı papağanı çok sevdi, ücretini ödeyerek avcıdan satın aldı. Sarayda en güzel şekilde kendisine bakılıyordu ama o halinden memnun değildi, hep üzüntü ve düşünce içerisindeydi, bu durum padişahın gözünden kaçmamıştı, bir gün pencerenin kenarında papağanın ağladığını görünce, yufka yürekli olan Padişah en son onun bu ağlayışına dayanamayarak papağana üzüntüsünün sebebini sordu.

 Papağan, çakalın onlara yaptıklarını ve yavrularının durumunu padişaha bir bir anlattı.

Padişah, bu durum karşısında üzülerek papağana var git yavrularını bul onlarla ilgilen diyerek salıverdi. Papağan da bu duruma çok sevinerek padişaha teşekkür ettikten sonra yavrularını bulmak için eski evine doğru uçtu ve kısa bir zaman sonra yavrularını bularak kendilerine daha güvenli bir yuva kurdular, o günden sonra yavruları papağanın sözünden hiç çıkmadılar

Önerilen İçerik : Eşek ile Tilki

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir