Osmanlı Devletinin Kurulacağını Müjdeleyen Alim

Osmanlı Devletinin Kurulacağını Müjdeleyen Alim

Osmanlı Devletinin Kurulacağını Müjdeleyen Alim: Herkesin ismini sık sık duyduğu İbn-i Arabi Hazretleri, Osmanlı Devleti daha kurulmadan yaklaşık 70 yıl öncesinde Osmanlı büyük bir devletin kurulacağı müjdesini vermiştir.

Peki, bu müjde ile ilgili kayıtlar var mı? Diye merak edenler İbn-i Arabi hazretleri tarafından yazdırılan “eş-Şeceratü’n-Nu’mâniyye fi’d-Devleti’l-Osmâniyye” yani Türkçe Osmanlı Devleti Soy Ağacı) adlı eserini inceleyebilirler.

Bu eserde Osmanlı Devleti’nin kurulacağı haberini yaklaşık olarak 70 yıl önceden vermiştir.

Muhyiddin İbn-i Arabi Hazretleri Osmanlı Devletindeki ilk halifenin Yavuz Sultan Selim olacağını ve padişahlardan bazılarının özellikleri 4. Murad’ın Bağdat şehrini fethedeceğini ve son padişah olarak Sultan Vahdettin olacağı yönünde ilginç bilgiler de eserlerinde yer almaktadır.

Şuan Edirnede bir Kütüphanede muhafaza edilen ve tercümesi yapılmış olan bu harika eserde okuyanların ağzını açık bırakacak ilginç iki özellik bulunmaktadır.

Bunlardan ilki Yaklaşık Osmanlı Devleti kurulmadan 70 yıl önce yani 1229 lu yıllarda kaleme alınmış olması,

İkincisi Osmanlı Devletinin kuruluşundan tutunda yıkılışına kadar bazı önemli olaylar ile manevi müjdeler hakkında bilgilere yer vermesidir.

Daha Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman Bey ortada yokken İbn-i Arabi hazretleri, onunla ilgili bilgiler vererek ve Osmanlı Devleti’ni desteklemiştir.

İbn-i Arabî Hazretleri o eserinde:

Şam ile Mısır’ın fethedecek olan padişah’ın Şam’a girmesiyle birlikte kendi kabrinin ortaya çıkarılacağını, Dokuz ay Bağdat’ın kuşatılmasına rağmen alınamayacağını, Bağdatın 40 günde IV. Murad tarafından fethedileceği gibi birçok bilgiler işaret edilmiştir.

İbni Arabi Hazretleri, etrafındaki insanlara hitap ederken onlara:

– Sizlerin taptıklarınız ayaklarımın arasındadır, bunu da si şim’e girince anlayacaksınız, demiş.

Yavuz Sultan Selim Hazretleri şam’ı fethedince ilk sorduğu şey İbnul Arabi Hazretlerinin o sözleri nerde söylediğiydi.

 O sözleri söylediği yer gösterildikten sonra Sultan Selim oranın kazılması emrini vermiştir.

Yapılan kazı sonucu bir küp altın çıkmıştır.

Eserinde yavuz Sultan selimden bahsederden tahta çıkışının Fatihten sonra olacağı, onun en büyük alametinin “hilafet” olacağını söylemiştir.

Eserde  “Sîn’in, “zafer sevinci içerisinde “Şın’a” varması üzerine “kendi yıkık ve virane kabrinin nerede olacağıda” belirtilmiştir.

Yavuz Sultan Selim, Muhyiddin İbn-i Arabi Hazretlerinin o yıkık mezarını tespit ettirerek üzerine bir türbe ve hemen yanına da bir cami yapılmasını emretmiştir.

Gerçek Hikayeler arasında bulunan Osmanlı Devletinin Kurulacağını Müjdeleyen Alim ile ilgili yazımızı beğendiğinizi umarız, diğer hikayelerimizden olan Sivas Dikilitaş Efsanesi ‘ni okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir