Osman Gazinin Kabrini Tekmeleyen Komutan

Osman Gazinin Kabrini Tekmeleyen Komutan

Eyyubi Devletinin sultanı olan Selahaddin Eyyubi’nin kabrine giderek tekmeleyen İngiliz Komutan olan Edmund Allenby kabrin başına giderek ”Kalk Selahaddin kalk! Bak yine biz geldik” dediğini biliyor muydunuz?

Selahaddin Eyyubi’nin kabrini tekmeleyen komutan

Sadece Selahaddin Eyyubi’nin kabri tek tekmelenmemiş, onun dışında Osman Gazi’nin Bursa’da bulunan sandukası da tekmelenmiştir.

1. Dünya savaşı sırasında İtilaf Devletleri’nin o büyük komutan olan Fatih Sultan Mehmed’e olan garezleri yüzünden İstanbul’u işgal ettiklerinde, sözde Fatih Sultan Mehmed’e gönderme yapmışlar.

Takvim yaprakları 11 Kasım 1917 yılları gösteriyordu,  Osmanlı Devleti’nin son yıllarıydı, 401 yıldır idare edilmiş olan Kudüs Osmanlı Devletinin elinden çıkar ve ordu İngilizlerin karşısında bozguna uğrar böylelikle Kudüs İngilizlerin hakimiyeti altına girer.

İngilizlerin Komutanı olan Edmund Allenby, Selahaddin Eyyubi’nin kabrine giderek kabrine ayağıyla vurarak “Kalk hadi Selahaddin! Bak biz yine geldik” dediği iddia edilmektedir.

Osman Gazinin Kabrini Tekmeleyen Komutan

Yunan askerleri Bursa’ya kadar ilerlemişlerdi, o vakit Yunan askerlerinin komutanı Sofoklesti. Ramazan ayında, Komutan Sofokles Atina’dan çağırmış olduğu bir fotoğrafçıyı karşılamıştı, o sırada fotoğrafçı ve bir manga asker ile beraber Osman Gazi’nin türbesine giderler.

Kaleye saldırır gibi Osman Gazi türbesinin kapısını kırarak içeriye girerler, kılıcını çeken Sofokles sanki düşmanına doğru hamle yapar gibi sallar:

– Kalk hadi koca Osman! Senin o kurduğun bu devleti yıktık seni öldürmeye geldim.

Osman Gazi’nin türbesini tekmelemeye başlayan Sofokles ardından bir ayağını  ve kılıcını sandukanın üzerine koyarak  kılıcına dayandığı ardından Fotoğrafçıya:

– Çek bakalım bizi işte güzel bir Bursa hatırası.

Sofokles çektirmiş olduğu bu fotoğrafın arka kısmına şu satırları yazarak Atina’ya postaladığı,

“Gördüğünüz gibi ordularımız Bursa’ya hakimdir, şu anda Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey ayaklarımın altındadır, Bizans’ın bütün intikamını aldım.”

yazdığı İddia edilmektedir.

İstanbul’un işgal edilmesi ve İstanbul’a beyaz atla giriş.

Çanakkale’den geçmeyi bir türlü başaramayan düşman birlikleri tek bir kurşun bile atmadan İstanbul’u işgal ederler.

Takvim yaprakları 8 Şubat 1919 tarihini gösteriyordu, Fransız General d’Esperey İstanbul’a giriş yapar. İki zenci kişinin başından çekmiş olduğu dizginsiz bir beyaz ata binmişti.

Eski Roma İmparatorlarının selamladığı gibi etrafını selamlayarak ilerliyordu o anda İstanbul’un fethine gönderme yaparcasına o büyük Komutan Fatih Sultan Mehmet’in bindiği şekilde beyaz bir ata biniyor Romalılar geri döndüğünü ima ediyorlardı.

İlginç Hikayeler arasında bulunan Osman Gazinin Kabrini Tekmeleyen Komutan‘ı okumalısınız sizler için derlenen hikayeleri okuyabilir, dilerseniz size önereceğimiz Bu Çeşmeden Su İçmek Müslümana Haram Hikayesi‘ni okuyabilirsiniz

Ayrıca kontrol et

Kırık-Testi-ve-Gözyaşı

Kırık Testi ve Gözyaşı

Kırık-Testi-ve-Gözyaşı On sekizinci yüzyılın başlarında avcı Mehmet olarak bilinen Sultan Mehmed’in annesi olan Turhan Sultan,  …

Aşçıyken Vezir Olan Gedik Ahmed Paşa

Aşçıyken Vezir Olan Gedik Ahmed Paşa

Aşçılıktan Vezirliğe Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmed Han, günlerden bir gün veziri Mahmut Paşa ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir