Osman Gazi Hayatı Kısaca

Osman Gazi Hayatı Kısaca

Söğütte 1258 yılında doğan Osman Gazi, Ertuğrul Bey’in üç evladından bir tanesidir. Osman Bey kendisi gibi yiğit olan diğer kardeşlerinden büyük değildi, lakin onlardan farkı  çok iyi ve kabiliyetli  bir idareci olmasıydı.

Babası Ertuğrul Gazi vefat ettikten sonra, diğer beylerin hepsi ittifak ederek Osman Bey’i aşiretin reisi olarak tanıdılar.

Osman Bey, obada beyliğin başına geçtiği vakit daha 23 yaşında genç bir delikanlıydı. Osman Bey Uzun boyu olan, geniş göğüslü ve çatık kaşlı, gözlerinin ela olduğu, iki omuz arasının ise oldukça geniş, yüzü buğday teni renginde olan oldukça yiğit biriydi.

Bir gün kendisine misafir olduğu devrin imamı şeyhi Edebali’nin evinde misafir iken, istirahat etmek için kendisine gösterilen odada, Kur’an-ı Kerim’i gördüğü vakit, ona olan saygısından sabaha kadar yatmadığı ve o geceyi uykusuz bir şekilde geçirdiği hikayesi çok meşhurdur.

Sonralarda ise Şeyh edebalinin damadı olmuştur, her zaman onun için hayır dualar etmiştir.

Osman Bey, 1280 senesinde  Domaniç’te Bizanslıları bozguna uğratarak Bilecik’i, 1287’de senesinde ise  Karacahisar’ kalesini fethettikten sonra Selçuklu Hükümdarının buyruğuyla uç beyi olarak atanmıştır.

1299’da yılında İnegöl fethetmesiyle beraber yıkılan Selçuklu Devletinin yerine Osman Bey müstakil beyliğini ilân etti.

1300 senesinde Yenişehir ile Köprühisar’ı, 1302 senesinde ise Akhisar ve Koçhisar fethedildi.

Osman Bey’e babası Ertuğrul gaziden kalan arazinin genişliği yaklaşık 4800 km²  iken,  kendisi vefat ettiği zamanlarda ise, beyliğin toprak genişliğinin 16.000 km² ‘ye ulaştığı bilinmektedir.

Osman Bey vefat etmeden önce, çok sevdiği çocuklarını etrafında toplayarak onlara şöyle vasiyette bulunmuştur.

“Oğullarıma ve bütün dostlarıma ilk vasiyetim şudur ki; Hiç durmadan gazaya devam ederek, Din-i Celil-i İslâm’ın yüceliğini yaşatmanız olacaktır. Bu Cihadın kemâline ulaşarak, islam sancağı şerifi her daim yüksekte tutunuz.”

“Her ne olursa olsun her zaman İslâm’a hizmet etmeyi kendinize şiar ediniz. Zira şunuda belirtmek isterim ki Cenâb-ı Hak benim gibi zayıf bir kulunu ülkeleri fethetmek için memur kıldı.”

“Yapacağınız her gaza ve cihad ile hidayeti çok uzaklara götürünüz, hanedanımda bulunan her kim, hak yoldan ve adaletten saparsa eğer, hak divanında kaybı büyük olur. “

“Oğlum! Şu fani dünyaya gelen hiç bir insan yoktur ki, Allah’ın taktir ettiği ölüme boyun eğmesin. Bize de, Hz. Allah’ın emriyle artık ölüm yaklaştı. Bu devleti sana, senide mevlaya emanet ediyorum. Sebep ne olursa olsun her işinde mutlaka adaleti üstün tut.” Demiş

1326 senesinin ağustos ayında tam 68 yaşındayken hakkın rahmetine kavuşmuştu.

Osman bey vefat ettiğinde kesin olmayan bir rivayete göre, önce Söğüt’te babasının yanına defnedilmiş,  Bursa fethedildikten sonra türbesi Bursa’ya nakledilmişti, bazı kaynaklara göre ise vefatı Bursa’nın fethinden sonra sonra olduğu yönündedir.

Önerilen İçerik:

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir