Opentoonz Dersleri Başlangıç

Merhaba arkadaşlar bugünkü eğitim makalemiz Studio Ghibli’nin  kullandığı kaynak kodlarının yayınlandığı  ücretsiz, açık kaynaklı bir 2d animasyon yapma programı, Tamamen ücretsiz olan bu programı öğrendiğiniz zaman kaliteli   animasyonlar yapabileceğiniz güçlü bir alt yapıya sahip bir yazılımdır.

 görünürde karmaşık bir yapıya sahip gibi görünse veya fazla özellik sahibi olmadığı düşüncesine kapılmanıza ve  programı öğrenmeden vazgeçme hissine kapılmanıza sebep olsada aslında vazgeçmeden programı öğrenmede ısrarcı olduğunuz zaman bu programla harikalar yaratabileceğinizi tek başına neredeyse bir animasyon yapmak için tüm ihtiyaçlarımızı karşılayacak güçte ve özellikte bir program olduğunu göreceksiniz. sözü fazla uzatmak istemiyorum ama opeentoonz programı ile ilgili türkçe  kaynak bulmak neredeyse imkansız bir şey o nedenle bilgiyeli adlı portalımızda büyük emekler vererek öğrendiğimiz tasarım programları hakkında bilgiler sunacağız, bunun başlangıcını da opentoonzla yapmak istedik

opentoonz programını öncelikle nasıl kurabilir bundan bahsedelim;

google arama satırına opentoonz yazıpta arama yaptığımızda karşımıza çıkan opentoonz sayfasına ya https://opentoonz.github.io/e/ adresine tıklayarak  linke tıklayarak  açılan sayfada üst satırında bulunan download(indirme) butonuna tıkladığımızda click here to download  yazısı altında bulunan yeşil arka planlı  opentoonz yazısına tıkladığınızda çıkan sayfada bulunan Downloand for Windows  tıkladığınızda otomatik inmeye başlıyor.

inen programa iki defa tıkladığımızda karşımıza çıkacak seçenekleri değiştirmeden öncelikle install ve daha sonraki tüm seçeneklerde çıkan  next seçeneğini  tıklayarak çok rahat bir şekilde kurulumunu yapabilirsiniz. sisteminizin kurulu olduğu   (C )sürücüsü içerisinde opentoonz stuff diye bir dosya oluşuyor bu dosya  yapacağınız tüm çalışmaların kaydedileceği bölümdür.

Program  çift tıklayarak açtığımızda, choose project altında bulunan new project butonuna tıkladığımızda   karşımıza çıkan sayfada bulunan project name kısmına proje ismini yazarak  altta bulunan appned scenes path to drawing ve allta bulunan iki kutucuğu da işaretleyerek ok seçeneğine basıyoruz,  daha sonra create new scene  yani scene ismine yazıyoruz burada hangi karakteri çizeceksiniz ilerleyen zamanlarda sizlere kolaylık olsun diye o karakterin ismini vermeniz sizin için kolaylık sağlayacaktır. mesela deniz kızı karakterini çizeceksiniz create new scene kutucuğuna deniz kızı yazarak create scene seçeneğini tıklıyoruz ve animasyon sayfamız açıldı. bir sonraki bölümde program bölümlerinin ne işe yaradığı, karakter çizme ve  karakteri ringleme ve konuşturma yani kısacası hareket verme gibi tüm aşamaları anlatacağız.  

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir yorum

  1. Hocam devam dersler nerede ? Türkçe kaynak bulamiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir