Öğrenciler, Okul Hayatı, Sınav Ve Öneriler

Öğrencilerin günlük hayatta ilgilendikleri, zaman ayırdıkları bazı şeyler mutlaka vardır.  Örnek vermek gerekirse, Para Kazanma, Arkadaşlıklar,  Romantik ilişkiler, Aile ilişkileri vb. durumlar ile çok sayıda ders ve ödev…

Eğitim verenler başka bir tabirle öğrenci yetiştiren öğretmenleri her zaman yukarıda bahsetmiş olduğumuz ilgi alanlarından daha önde olmak isterler çünkü iyi eğitim almış bir bireyin hem kendisine, hem ailesine hemde topluma karşı fayda sağlayacakları herkes tarafından bilinen bir olgudur.

Dersleriniz iyi seviyede değilse, lise veya üniversite hayatınız sizin için kâbusa dönebilir neden mi?  Bir öğrenci 24 saat boyunca kesintisiz eğitim alsa bile  etkin bir eğitim almadığı sürece, hem ders çalıştığı süre zarfından oluşan  isteksizlik, zoraki  çalışma arzusu, stres vb. durumlar kitaplar ile geçirdiğiniz zaman diliminde sizler için  birer  stres kaynağı olabilir.

İşte tam böyle bir durumda öncelikle “akademik stresle” başa çıkabilmeyi öğrenmelisiniz!

Dersler ile aranız iyi değilse şayet, kendinize belirlediğiniz eğitim hedeflerini tutturmanız imkansızlaştığı gibi   Stresten uzak bir şekilde derslerinizle aranız iyi olduğu zamanlarda ise hedeflerinize ulaşmada, önceliklerinizi belirlemenizde ve bu konuda gayret sahibi olmanızda yardımcı olacak seviyede  motivasyona sahip olunduğundan hedeflere daha çabuk ulaşılabilecektir.

Eğitimizle ilgisi bulunmayana sorumluluklarınızı yerine getirecek kadar  vaktiniz yoksa,Önem derecesine göre sorumluluklarınız yerine getirmek için zaman ayırın.

Dinlenme süreleri dışında, arkadaşlarınızla eğitim dışında sosyal olarak daha çok zaman  ayıracağınıza bu zamanını daha verimli kullanmak adına, ya derslerinize ayırsanız veya ders tekrarı yapsanız sizin daha fayda sağlayacak ve arkadaşlarınızda bu duruma itiraz etmeyecektir!

Sağlıklı beslenme, düzenli uyku ve spor veya egzersiz gibi aktiviteler bir öğrenci için her gün  yapılması gereken şeyler kapsamında değerlendirilmelidir.  Bu tür aktiviteler sınav sürecinde veya  sınav öncesinde  stresinizi azaltarak tahmin edemeyeceğiniz  kadar olumlu  sonuçlar doğurabilir. Bir düşünsenize; Güzel bir gece uykusundan sonra, kalkar kalkmaz egzersiz yapıp üzerinede duş alsanız ardından da sağlıklı ve enerji dolu bir kahvaltı yapsanız kendinizi nasıl hissedersiniz?

Stresi hayatınızdan çıkarabilir misiniz o zaman?

Sizin için stres oluşturan faktörlerden başka arkadaşlarınızda stres oluşturmuyorsa, o arkadaşınıza böyle bir durumda nasıl düşünceye sahip olduklarını ve nasıl davranışlar sergilediklerini yönünde sorular sorarak onların taktiklerini de uygulayabilirsiniz.

Sınav Haftası Neler Yapılmalı?

Sınav stresi, Özellikle sınava bir hafta kala kendisini belirgin bir şekilde hissettirir ve günler  yaklaştıkça şiddeti dahada artar. Peki son hafta için neler yapmak gerekir.

**Çevrenizdeki arkadaşlarınız sınavlara hazırlanıyor siz de bu süreçte kendinize biraz zaman ayırın kısa bir süre yalnız kalın,  yürüyüşe çıkın,stressiz ve doğa ile baş başa kalabileceğiniz sakin bir yerde kendinize bir çay veya kahve ısmarlayın, sınavı kafanızdan çıkarın ve rahat olun birkaç saatte olsa sınav haftası düşüncesinden kurtulabilirsiniz ve bu şekilde kendinizi şarj edin

**Eğlenin,bazıları sınav öncesi eğlenmek de ne oluyor diyebilir, Merak etmeyinsadece1-2 saat kadar eğlenmeniz sizin için yeterli olabilir, beyninizin verimliliğinin artması için farklı ve eğlenceli bir aktivitede bulunmanız, stresinizi ortadan kaldırmak adına tahmin edemeyeceğiniz kadar olumlu sonuçlar verebilir. Örnek vermek gerekirse,komik bir dergi okuyun, komik videolar izleyin, sizi güldürebilecek arkadaşlarınızla beraber zaman geçirin Ailenizle beraber pikniğe çıkın vs.

**Spor yapın: Her türlü stresten kurtulmak  için aktivite  olarak  sporu tercih edebilirsiniz, Yürüyüş, yüzme, koşu ve bisiklet….Yapmış olduğunuz spor, sizi rahatlatacak ve enerji verecektir.

**Her sınav öncesi stres meydana gelebilir, ancak bu stresle başa çıkabilecek olanda sizsiniz Bir Allah Dostunun sözünü hatırlayalım “Her ne ararsan kendi içinde ara Kabede, Mekkede, Hacc’da değil” olabilir. Bütün her şeyin çözümü sizde yeterki kurtulmak isteyin.

**En önemlisi sizler geleceğimize yön verecek olan bireyler şunu unutmayın girdiğiniz sınavlardan daha değerli ve önemli olduğunuzu düşünün.

Başarılar Dilerim.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir