Oduncu İle Şeytan Dövüşü

Oduncu İle Şeytan Dövüşü

Geçimini odunculuk yaparak kazanan bir adam vardı, kendi halinde kimseye karışmayan bu adamın kaldığı köyün yakınında başka bir köy, o köyün yanında bulunan bir tepede ise kutsal diye kabul edilen bir ağac vardı. İnsanlar o ağacın yanına giderek ondan medet umarlardı.

Bir gün Oduncu;

– Şunların medet umdukları ağacı keseyim de hem pazarda satarak ekmek parası kazanırım; hem de o insanları Allah’a şirk koşmaktan kurtarmış olurum, diye düşünerek.

Allah rızasını kazanmak için o ağacı kesmek için o tepeye doğru giderken karşısına acayip suratlı olan pis bir adam çıkarak ona nereye gittiğini sordu.

Oduncu:

– Halkın medet umduğu bir ağacı kesmeye gidiyorum, dedi.

 Adam,

– Ben şeytanım ve senin o ağacı kesmene asla müsaade etmem

Oduncu o kadar çok kızmıştı ki, onu öldürmek için hücum ederek tuttuğu gibi yere yatırdı ve boynuna hançerini dayadı.

Şeytan:

– Sen beni öldüremezsin çünkü Allah bana kıyamete kadar mühlet vermiştir ancak sen gel o ağaca karışma, seninle anlaşabiliriz, ben sana her gün bir altın veririm, sen de o ağacı kesmekten vazgeçersin, hem o insanlar şirk koşarak, günah işliyorlarmış bu senin neyine gerek ki onların kendi akılları yok mu? Sen altınını al ve keyfine bak, demiş.

Oduncu şeytanın sözleri karşısında ikna olmuştu ve hemen şeytanın üstünden kalkmıştı,

Şeytan;

– Sen her sabah yastığının altına bak orada bir altın bulacaksın demiş.

Eve dönen oduncu sabah uyandığında yastığının altında bir altın olduğunu görünce epey memnun olmuştu, ikinci gün olunca şeytan yastığının altına bir altın koymamıştı.

Oduncu kızarak baltasını aldığı gibi o dağa ağacı kesmek için yola koyuldu, yolda yine şeytanla karşı karşıya geldiler, şeytana iyice kızan oduncu

– Seni sahtekar mahluk beni kandırdın? Diyerek hücum etti lakin öncekinin aksine şeytan onu aldığı gibi yere yatırmıştı.

Bu durum karşısında oduncu epey şaşkındı.

Şeytan:

– Hayret içerisindesin değil mi? Niçin yenildiğinin sebebini sana söyleyeyim mi? Geçen sefer Allah rızası için o ağacı kesmeye gidiyordun o an sana gücümüz yetmezdi, lakin şimdilik Allah rızası için değil, sana vermediğim altın için o ağacı kesmeye gidiyorsun, işte o sebeple beni yenemezsin mağlup oldun o ağacı kesmene müsaade etmem demiş.

önerilen içerik : Ateistin 3 Sorusuna Şems-i Tebrizinin Muhteşem Cevabı

Ayrıca kontrol et

Gerçek Aşk Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

Gerçek Aşk Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

Sevmenin birden fazla tarifi vardır, ama sevmenin insanların erdemlerinin olduğu kadar, kusurlarının da olduğunu bilmek, …

Felsefi Aşk Sözleri Birbirinden Güzel Anlamlı Sözler

Felsefi Aşk Sözleri Birbirinden Güzel Anlamlı Sözler

Aşk üzerine söylenmiş olan birbirinden güzel okuyanı derinden etkileyen, felsefi sözleri bu sayfamızda bulabilirsiniz. Philip …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir