Oduncu ile Kuş Masalı

Bu gün sizlere köylerde anlatılan masallar içerisinde yer alan meşhur yeni masallardan  bir tanesi olan Oduncu ile Kuş Masalı nı derledik zevkle okuyacaksınız.

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde geçimini ormanda odun keserek sağlayan fakir bir adam varmış odunculuk dışında hiçbir geliri olmayan bu adam ormana yakın köyün girişinde bulunan derme çatma kulübesinde yalnız başına yaşarmış.

Günler bu şekilde ilerlerken bir sabah erkenden kalkan oduncu ormandan büyük bir yangın çıktığını görünce hızla eşeğini ahırdan çıkarttıktan sonra eşyalarını da alarak kulübeden dışarı çıkmış.

Yangın rüzgarın etkisiyle öyle hızlı bir şekilde yayılıyordu ki köyün girişinde bulunan lakin ormana daha çok yakın olan oduncunun kulübesine dahi sıçramıştı.

Tüm köylü o yangını söndürmek için canla başla uğraşıyordu ama bir türlü yangını söndürmeyi başaramamışlar bunun üzerine ormanın büyük bir kısmı ile oduncunun kulübesi de kül olmuştu.

Oduncunun eşeği ve odun kırdığı baltası dışında hiçbir şeyi kalmamıştı, o gece öyle ormanı izleyerek düşünceli bir şekilde geçiren oduncu ne yapacağını bilmiyordu.

Sabaha karşı etraf aydınlanınca eşeğine binerek ormana doğru yola koyuldu, ormanda etrafa bakınıp ilerlerken birinin kendisine seslendiğini fark etti. Kafasını kaldırıp yukarı bakınca ona seslenenin bir kuş olduğunu gördü.

Kuş ona:

– Senin bu durumuna epey üzüldüm o yüzden sana yardım etmek istiyorum, şimdi bir sihir yapacağım ve senin eşeğin çok güzel şarkılar söylemeye başlayacak, sen de eşeğinle kasabada gösteriler yaparak çok paralar kazanacaksın.

oduncu:

-Öyle bir şey olabilir mi?

Kuş sihirli sözcükleri söyleyerek o eşeği güzel şarkılar söyleyen bir eşek haline getirmişti, gerçekten de eşek birbirinden güzel çeşitli şarkılar söylemeye başladı.

Oduncu Kuş’a teşekkür ettikten sonra kasaba kasaba dolaşmaya başladı, Eşeğine şarkı söyletiyordu, herkes merakla o eşeği görüp dinlemek için adeta birbirleriyle yarışıyordu, kısa zamanda şarkı söyleyen eşeğin ünü tüm ülkede yayılmıştı.

Oduncu çok paralar kazanmış ve bir o kadarda yoğun bir hale gelmişti, bir gün yine oduncu bir gösteriye yetişmek için koşuşturuyordu tamda o sırada kendisine yardım eden Kuşun yardım çığlıklarını işitti.

Bahçeye çıkan oduncu kendisine yardım eden kuşun bir kedi tarafından yakalandığı görmüştü o anda duraklayıp düşünmeye başladı ya o kuşa yardım edip gösteriyi, yani kazanacağı paralardan vazgeçecekti yada gösteriye giderek kuşa yardım etmeyecekti.

O anda oduncu kazanacağı paraları düşünerek arkasını döndüğü gibi hızlıca arkasına bakmadan gösterinin yapılacağı alana gitmeye başladı.

Gösteriye yetişen oduncu gösteriyi başlattığı anda eşeğinin şarkılar söylemediğini onun aksine ai, ai, ai diye anırdığını görünce büyünün bozulduğunu anlamıştı.

İzlemeye gelen kişilerin öfkeli bağrışmaları ve verdikleri paraları geri istemeleri ile suçlayıcı tavırları yüzünden kendisini izleyicilerin elinden zor kurtararak gösteri salonunu terk ediverdi.

Eve dönen oduncu tüm her şeyi anlamaya başlamıştı, eğer kendisine iyilik yapan kuşun yardımına gitmiş olsaydı bu olanların hiçbiri kendi başına gelmeyecekti.

Bahçeye çıkıp kuşu aradı ama görünürde ne kuş ne de kediden bir iz vardı.

Oduncu ile Kuş Masalı beğenerek okuduğunuzu umuyoruz, dilerseniz Prenses ve Ejderha Masalı içeriğimize göz atabilir dilerseniz Çocuk Masalları Bölümüne veya ana kategorimiz olan Masal Oku bölümünüz ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

uçan-halı-masalı

Uçan Halı Masalı

Uçan Halı Masalı Uçan Halı Masalı, okuyarak eğlenin Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde …

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Bir yorum

  1. Buna Benzerlerinin devamını dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir