Ödem Nasıl Atılır?

Ödem-Nasıl-Atılır
Ödem Nasıl Atılır

Vücudumuzun farklı bölgelerinde oluşan ödemlerin çoğu zaman hastalıklara davetiye çıkardığı bilinmektedir.  Ödemin en çok meydana geldiği vücut bölgesi; ayak ve yüz kısımlarıdır. Onun haricinde hamile bayanların en çok hareketsiz kaldığı dönemler olan hamilelik aylarında vücudun çoğu bölgesinde ödemler oluşmaktadır. Bu ödemlerden nasıl kurtulabiliriz.

Ödem Nedir?

Ödem vücudun belli yerlerinde oluşan şişlik, diğer bir tarifle su birikimi olarak tanımlanmaktadır, özellikle yüz kısmında, el, ayak ve nadirde olsa iç organlarda oluşan su birikintisi, şişkinlik olarak da tarif edilmektedir. Halk dilinde çoğu zaman işittiğimiz “şuram şişmiş”,” buram şişmiş” cümleleri genelde ödemi tarif etmektedir.

Ödem nasıl oluşur?

Vücudumuzda ödem oluşmasına sebep olan en temel nedenlerin başında aşırı tuz kullanımı, az miktarda su tüketimi, hava değişimleri ve aşırı kilolara bağlı hareketsiz yaşam olarak gösterilebilir. Onun haricinde tüketmiş olduğumuz besinlerde bulunan kimyasallar, bazı ağrı kesici ve romantizmal ilaçlarında vücudumuzda ödem oluşmasına neden olan başka sebeplerdir

Vücutta Ödemi atan Besinler Nelerdir?

Bacaklarınızda oluşan rahatsız edici ödem şişlikleri yaz aylarında daha çok kendini hissettirmektedir. Ödem şişlikleri ile karşılaşılması halince öncelikle yapılması gereken bir uzman doktora görünmek olmalıdır.  Ödemin vücudumuzda oluşma nedenini öğrendikten sonra etkili ödem söktürücü besinlerden almak çoğu zaman sizlerde rahatlama sağlayacaktır.

Birikmiş olan aşırı sıvının vücuttan atılmasını sağlayan en iyi ödem atıcı Maydanoz ve Zencefildir.  Onun haricinde çoğu yerde rahatlıkla bulabileceğiniz rezene çayıyla da,  ayak bölgesinde oluşmuş ödemlerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Takviye besinler haricinde yürüyüş de dizlerde oluşan ödemi atmak için en sağlıklı yöntemlerden biridir.

Bazı bölgelerin az harekete sahip olması o bölgelerde ödemin oluşmasında çok etkilidir. O nedenle her gün düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle de o bölgelerde oluşan ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Son zamanlarda çoğu yerde duyduğumuz fazla tuz tüketmek zararlıdır sözüne kulak verip tuz tüketimini minimum seviyeye indirgemenin faydasını çok göreceksiniz.  Peki, aşırı tuz tükettiğimizde ne olur? Vücudumuzda bulunan su, tüketmiş olduğumuz tuzu tutarak şişliğe sebep olur. Çoğu zaman farkına vardığınız ama sebebini tam olarak bilmediğimiz kilo değişikliklerinin asıl sebebi işte bu ödemlerdir.

Hamilelikte Oluşan Ödem Nasıl Atılır?

Hamilelik dönemlerinde vücudun büyük bir bölümünde oluşan ödemler hareket kabiliyetini kısıtladığından çoğu zaman kişide baş ağrısı ve yorgunluk oluşumuna sebep olur. O nedenledir ki, hamilelik döneminde oluşan ödemlerden kurtulabilmek için,  öncelikle yapmanız gereken sıvı tüketimini artırmanız, bol ve dikkatli bir şekilde bebeğe zarar vermeyecek egzersizler yapmanız gerekir.

Hamilelikte kullanılan kıyafetler ve giyilen ayakkabıların bol ve rahat olmasına dikkat etmekte önemli faktörler arasındadır, onun haricinde özellikte uymanız gereken en önemli noktalardan biri aşırı ödem birikmesi hallerinde mutlaka bir doktora görünmek gerektiğidir.

Ödem Söktürücü Bitkiler

Ödem söktürücü olan bitkilerin en bilinenleri maydanoz, zencefil,  rezene çayı ve limonlu çay sayılabilir ama daha önce bahsettiğimiz gibi alerjik durumların oluşmaması adına mutlaka bitkisel takviye ilaç kullanırken doktorunuza danışmayı unutmayın.

Ayrıca kontrol et

kilo-alma

Kilo Almanın Yolları

Kilo vermek isteyen insanlar gibi kilo almak isteyen insanların da sayısı en az kilo vermek …

5-Kullanımı

Domatesin Güzellik Alanında 5 Kullanımı

Domatesler ile hazırlanan bu karışımla cildinizdeki ölü derilerden kurtulabileceğinizi biliyor musunuz?  Bu karışım aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir