Obur Kaplumbağa Masalı

Obur Kaplumbağa Masalı: Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içerisinde güzel mi güzel bir ormanın kıyısında çok iyi birer arkadaş olan iki kaplumbağa yaşarmış, bunlardan biri tombul ve tembel, bir diğeri ise zayıf, çalışkan ve akıllı biriymiş.

Bu iki arkadaştan tombul olan Kaplumbağanın adı Pıtır, zayıf olanın ise adı Rafuel’miş.

Rafuel, hemen hemen ormandaki herkes ile tanışır, onlarla muhabbet etmeyi severdi. Pıtır ise arkadaşının tam aksine hiçbir şeyi umursamayan içine kapanık kimseyle arkadaş olmayı istemeyen soğukkanlı biriymiş.

Epey bir zamandır arkadaş olan bu ikili hemen hemen her gün bir ağacın altında görüşür, beraber oyunlar oynarlardı. Bir gün beraber oturmuş sohbet ederlerken Pıtır’ın şişmanladığının farkına varan Rafuel ona,

-Arkadaşım sürekli yemek yiyerek kendine zarar verdiğinin farkında mısın, baksana bir kendi haline her geçen gün dahada şişmanlıyorsun, sende her sabah kalkar kalkmaz biraz yürüyüş yaparsan hem gezmiş olursun hemde zayıflamış olursun.

Pıtır.

-Bizim yürüyüşümüzden ne çıkacak sanki zaten yavaş hareket ediyoruz yürüyüş yapsak da yapmazsak da bize pek fayda sağlamaz o nedenle ben yürüyüş yapmak yerine yatmayı tercih ediyorum sen kafanı yorma.

Bu düşünceyle hareket etmeye devam eden Pıtır,sürekli bir şeyler yiyor ve hareketsiz kalıyordu. Günler bu şekilde bir birini kovalarken en sonunda obur bir kaplumbağa olmuş.

Bir şeyler yemeyi o kadar çok seviyordu ki neredeyse karşısına çıkan her otu ayrım gözetmeksizin yiyiyordu.

Yine bir gün Rafuel ona;

-Arkadaşım, benim seni çok sevdiğimi biliyorsun öyle önüne gelen her otu yeme, zehirlenebilirsin, diye uyarırmış ama o söz konusu yemek işi olunca hiç bildiğinden şaşmaz, kimsenin sözüne de kulak asmazmış.

Bir gün Rafuel, ormanda gezmeye ikna ettiği Pıtır ile beraber yola koyulmuşlar.  Yaklaşık 50 metre bir yol gittikten sonra Obur Kaplumbağa,

-Off çok yoruldum! Diye şikâyet etmeye başlayınca.

Biraz dinlenmek için bir yerde durmuşlar, aklı fikri yemekte olan Pıtır, yiyecek bir şeyler bulmak için etrafına bakınınca bu güne kadar hiç görmediği küçük kırmızı meyveleri olan bir sarmaşık gözüne ilişmiş ve hemen o meyvelerin tadına bakmak için o yöne doğru ilerlemiş.

Rafuel;

-Arkadaşım sakın düşündüğümü yapmaya kalkışma o meyveler zehirli olabilir ne olduğunu bilmediğin bir meyveyi yememelisin, diye o kadar ısrar ettiyse de,

Obur Kaplumbağa,

-Sen merak etme ben bu meyvelerin tadına bakmazsam aklım burada kalır. Baksana ne kadar güzel gözüküyorlar, sen de gel beraber tadına bakalım.

Meyvelerin yanına gelerek onları yemeye başlayan Pıtır, Rafuel’e seslenerek

– Ohh ne kadarda leziz bir meyveymiş sende gelip, tadına bakmalısın.

Rafuel akıllı biri olduğundan arkadaşının yeme teklifini kabul etmemiş, biraz geçtikten sonra sarmaşığın altında uzanan Obur Kaplumbağa,

-Uykum geldi biraz burada dinleneyim sonra gezmeye devam ederiz.

Sarmaşığın altında uzanıp, uykuya dalmış olan pıtır, daha yeni uykuya dalmıştı ki birden şiddetli bir karın ağrısıyla bağırmaya başlamış.

-Rafuel yetiş karnım çok ağrıyor ne olur bana yardım et

Hemen arkadaşının yanına koşan Rafuel ne yapacağını bilmiyormuş, birden aklına şifacı arkadaşı tavşan gelivermiş,

-Arkadaşına sakin ol ve buradan kıpırdama ben sana şifacı tavşanı bulup, hemen getireceğim.

Ormanda çoğu kişinin yardımına koşan şifacı Tavşan Rafuel’in yakın arkadaşlarından biriymiş, onu tez zamanda bulup durumu ona anlatınca hemen şifalı otları yanlarına alarak hasta kaplumbağanın yanına gelmişler.

Hazırladıkları ilacı ona içirtmişler, o karın ağrısından kısa bir zaman sonra kurtulduktan sonra, arkadaşına ve şifacı tavşana kendisine yardım ettiği için çok teşekkür eden pıtır,

O günden sonra bilmediği hiçbir bitkiyi yememeye ve diğer orman sakinleri ile tanışıp arkadaş olmaya karar vermiş, ve o günden sonra onunda hayatı değişivermiş sürekli yemeyi düşünen bir obur olmaktanda kurtulmuş.

Çocuk Hikayeleri arasında yer alan bu  Obur Kaplumbağa Masalı okurken  eğlenceli  bir vakit geçirerek eğlendiğinizi umarız, uzun masallar okumak  için  sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz Yaga İle Helga Masalı‘nı okuyabilir veyahut Masal Oku Bölümünü ziyaret edebilirsiniz

Ayrıca kontrol et

Kar-Beyazı-ve-Kırmızı-Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül

Kar Beyazı ve Kırmızı Gül Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük mü bir …

Denizci-Simbat-Balina-Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası

Denizci Sinbad Balina Macerası Tik, Tak’ın yanına giderek ona: – Merhaba! Tak: – Merhaba! Tik: …

3 Yorumlar

  1. MajdanenkoDuh

    Bende çok beğendim harika yorumlamışsınız sitenizin sürekli güncellenmesi gerçekten bizi mutlu ediyor.

  2. Harika bir masal

  3. Tam bana göre bir masal, bende yemeği çok seviyorum, masalı beğendim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir