Numan Bin Sabit- Elma Hikayesi

Numan-Bin-Sabit-Elma-Hikayesi
Numan-Bin-Sabit-Elma-Hikayesi

Numan Bin Sabit- Elma Hikayesi

Zaman zaman çevremizden duymuş olduğunuz Ebu Hanife Hazretlerinin babası olan Numan Bin Sabit Hazretlerinin meşhur Elma Hikayesini sizinle de paylaşmak istedik.

Ebu Hanife Hazretleri‘nin babası olan Numan Bin Sabit bir gün namaz vakti yaklaştığında abdest almak için dere kenarına giderek abdest aldığı esnada dere sularına kapılmış ve kendisine doğru gelen bir elma gördü, hemen elini uzatarak elmayı aldığı gibi hiç düşünmeden elmadan bir ısırık aldı.

O an birden o elmayı ısırarak yanlış bir şeyler yaptığının farkına varınca, kendi kendine bu elmanın sahibini bularak bedelini ödemeyi veya ondan helallik alması gerektiğini düşünmeye başladı, elmayı yanına indirilerek abdestini aldıktan sonra elmanın geldiği yöne doğru yürümeye başladı.

Elma  elinde etrafına baka baka elmanın dereye düştüğü bahçeyi aradı ve en sonunda da  bahçeyi bulunarak bahçeye girdi.  Bahçe sahibini o esnada kurumuş dalları kopartıyordu.

Selam vererek bahçe sahibinin yanına yaklaşan  Numan Bin Sabit Hazretleri ona olup biteni bir bir anlattı. Ondan sonra elmayı bahçe sahibine göstererek yalnızca bir ısırık aldığını, hakkını helal etmesi için buna karşılık ne istediğini sordu.

Bahçe sahibi

-2 yıl boyunca benim bahçemde bana yardım edersen eğer hakkımı sana helal ederim.

Numan Bin Sabit Hazretleri o anda şok olmuştu çünkü bir elma ısırığına karşın 2 yıl yanında çalışmasını istiyordu. Hakkını helal etmediği taktirde onun bedelini ahirette ödemektense bu dünyada iki yıl boyunca ona hizmet ederim düşüncesiyle bahçe sahibinin teklifini kabul etti.

Günler çabuk geçmeye başlamıştı, öylesine güzel bir şekilde ona hizmet ediyordu ki bahçe sahibi kendisinden çok razıydı, 2 yıllık sürenin dolmasına çok az kalmıştı  bir gün Numan Hazretleri,

-Artık süremiz dolmak üzere inşallah hakkınızı bana helal ediyor musunuz?

Bahçe sahibi,

Hayır diye cevap verdi.

Numan Hz.

-Peki neden diye sorunca.

Bahçe sahibi,

-Benim  bir kızım var onunla evlenmeyi kabul edersen ancak o zaman hakkimi sana helâl ederim.

Çaresiz kalan Numan bin Sabit Hazretleri de biraz düşündükten sonra,

-Tamam,  yeter ki siz bana hakkınızı helal edin.

Bahçe sahibi

-Ama şunu da sana bilmelisin kızımın kusurları var kızımın eli çolak, gözü kör ,kulağı sağır ve  ayağı topal bunlarıda bil ve iyi düşün öyle karar ver, sonra pişman olabileceğin bir karar verme.

Numan Hazretleri tekrardan düşünmeye başladı, eğer bahçe sahibi hakkını helal etmezse ahirette başına neler geleceğini düşünerek,

-Peki efendim dedi kızınızla evlenmeyi kabul ediyorum.

Düğün yapıldı, nikah kıyıldı gelini doğru dürüst görmeyen Numan Hazretleri Zifaf gecesi kendi  odası kendisine gösterilerek odaya gönderildi. Odaya giren Numan Hazretleri Selamün aleyküm ve rahmetullahi berekatühü diyerek  başını kaldırdığında karşısında  gördüğü kız, kör, sağır ve topal’da değil aksine çok güzel bir bayandı. Yanlış odaya girdin düşünerek özür dilerim yanlış odaya geldim diyerek hemen dışarı çıktı.

Dışarıda bulunan bahçede kayınpederini görünce,

-Efendim galiba ben yanlış odaya girdim.

Bahçe sahibi gülerek,

-Hayır  evladım senin girdiğin oda doğru odadır yanıma oturda sana açıklayayım, benim kızım kördür  çünkü daha bugüne kadar harama bakmamıştır, sağırdır kimsenin dedikodusunu dinlememiş,  başkasının sözünü başka birine taşımamıştır, Topaldır çünkü o ayaklarını günah işleyecek yolda kullanmamıştır işte durum bundan ibarettir  evladım hakkımda sana helaldir,  sen de hakkını bana  helal eder misin?  Diyerek Numan Hazretlerini odasına göndermiş.

Gerçek Hikayeler arasında bulunan Numan Bin Sabit- Elma Hikayesi‘ni okurken  güzel vakit geçirdiğinizi umarız, diğer Hikayeler  için  sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kabağın Sahibi Var O Affetmedi Hikayesi
Gerçek Hikayeler
Hikaye Oku

Ayrıca kontrol et

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Süleyman Nazif İle Ahmet Cevdet Arasındaki İlginç Diyaloglar

Ülkemizde bulunan yazar ve edebiyatçılar arasında en fazla nüktesi bulunan kişilerden bir tanesinin den Süleyman …

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Ömer Seyfettin İlim Başka İrfan Başkadır Hikayesi

Birinci Dünya savaşı ve Milli Mücadeleden bu yana doğmuş, az çok görmüş olduğu tahsil ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir