Niçin Gıdıklanıyoruz?

Niçin Gıdıklanıyoruz

Herkesin merak ettiği bir konu olan gıdıklanma çoğu zaman gıdıklanan kişiyi rahatsız edici olduğu kadar eğlendirici olduğu da söylenebilir.

Bazı kişiler kendisine dokunulmadığı halde bile karşı tarafın hareketleri sonucu gıdıklandığını duyanınız olmuştur, ama bir kişi kendi kendisini asla gıdıklayamaz. Bazı bireyler gıdıklanmaya karşı çok hassasken, bazı bireyler ise çoğu zaman ondan etkilenmez bile.

Bir kişi gıdıklandığında, derisinin yüzeyinde yer alan küçük sinir lifçikleri harekete geçerler. Özellikle tüylerini okşama, cildin üzerinde böcek yürümesi gibi durumlara hassas olan bu lifçikler, o sinyalleri beyne gönderirler.

Konuyu araştıran uzmanlar o sinyallerin beyinde nereye kaydedildiğinden pek emin değillerdir. Beyinde gıdıklanmaya karşı oluşan tepki, kaşınmaya karşı oluşan tepki gibi, isteksiz yapılan bir tepkidir.

Gıdıklama sonucu meydana gelen kan basıncında artış oluşurken, buna bağlı nabız ve kalp atışı hızlanır ve beynin uyanıklığı fazlalaşır.

Gıdıklanmanın fiziksel bir tepkimesinin olduğu kadar bir psikolojik yanı da vardır. Gıdıklanma başlangıç noktasında zevkli olsa dahi sürdürüldüğü taktirde çoğu zaman korku ve paniğe dönüşebilir.

İnsanların daha en çok gıdıklandıkları yerler arasında, ayak altı, avuç içi ve koltuk altı gibi bazı hassas bölgelerdir. Bunun nedeni olarak da çok hassas ve duyarlı bölgeler olmaları olduğunu söyleyebiliriz.

İnsan beyni dışarıdan vücuda gelen uyarıların hangisinin insanın bizzat kendisi tarafından, hangisinin dış tepkilerden geldiğini ayırt eder ve o duruma göre tepki verir.

Örnek vermek gerekirse, elin yanması gibi acil refleks gerektirmekte olan ve dışarıdan gelen uyarılara her zaman öncelik verir.

Bu nedenle başka biri tarafından gıdıklandığımızda hemen o duruma bir reaksiyon gösteririz ama kendi kendimizi gıdıklamaya çalıştığımız anda beyin hassasiyeti azalttığından gıdıklanamayız.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir