Nemrut Dağı-Adıyaman

1987 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine eklenen Nemrut Dağı ve  Ören Yeri, Adıyaman il merkezine 87 km, Kahta ilçesine ise 57 km uzaklıkta yer alır

Nemrut Dağı Milli Parkı

Kommagene döneminden  kalma  eser ve  kalıntılara, Kral Antiokus’un tümülüsü’nün bulunduğu  Nemrut Dağı, Türkiye’de ve dünyada bulunan  önemli milli parklar arasında yer edinmiştir.  Nemrut Dağında bulunan devasa heykeller ve tümülüsün yanı sıra Arsameia,diğer ismi (Eski Kale), Karakuş Tepesi, Şeytan Köprüsü ve  hala kullanılmakta olan tarihi  köprülerden olan Cendere Köprüsü gibi yerleriyle de ziyarete gelenlere eşsiz bir gezinti sunmaktadır. Dünyada en güzel gündoğumu ve günbatımı izlenen yerlerinden biri olan nemrut dağının   doğu, batı ve kuzey terasları bulunmaktadır. da var.

Dünyanın 8. harikası olan  Nemrut Dağı, Coğrafi konumu dolayısıyla ve karasal iklimi dolayısıyla her yıl binlerce turisti ağırlayan bölge, gezilecek yerler bakımından oldukça ilginizi çekecek  güzellikleri ve kalıntıları barındırmaktadır

1. Nemrut Dağı Tümülüsü

Kommagene Kralı I. Antiochos’un tümülüsü üzerine kırılmış taşların yığılmasıyla oluşturulan bu dağın geçmişi   Milattan Önce 1)birinci) yüzyıla dayanmaktadır, Teraslarda   yontma taşların üst üste  konulmasıyla  oluşturulan  10 metre yüksekliği sahip heykeller, yazıt ve kabartmalar yer almaktadır.

Nemrut Dağı -Doğu Terası

Kommagene Krallığının gökyüzündeki  hakimiyetini yansıtmak amacıyla kartal, krallığın yeryüzü hakimiyetini temsil eden aslan, Kommagene Kralı I. Antiochos, Kommagene (Tyche), Zeus, Apollon ve Heraklesin heykelleri bulunmaktadır.

Nemrut Dağı – Batı Terası

Dünyada en güzel  günbatımı manzarasının izlenebildiği yer olan  batı terasında; Kral I. Antiochos’un tanrılarla tokalaştığını gösterir kabartmalar ve krala ait heykeller bulunmaktadır.

Nemrut Dağı -Kuzey Terası

tümülüs  çevresinde pek  çok heykel ve kabartma bulunmayan kuzey terasında tamamlanmamış stel ve kaideler bulunmaktadır.

Arsameia Ören Yeri(Nymphaios Arsameia)

Adıyamana  60 km, Kahta İlçesine de 25 Km mesafedeki Arsameia- Ören Yeri(NymphaiosArsameia),  tarihi Milattan Önce 2. Yüzyıla dayanmaktadır. Arsameia’da;  Grekçe yazıtı, Mitras’ın kabartma steli, Antiochos ve Herakles’in tokalaşma steli ile Mithradathes  Callinichos’un mezarının  tapınağı ve sarayı bulunmaktadır.

Eski Kale

İçerisinde  çarşı, su yolu,  cami, zindan ve kitabelerin  bulunduğu eski kalenin  uzunluğunun  80 m civarında olduğu tahmin edilen bir su yolu tüneline de ev sahipliği yapmaktadır.

Karakuş Tümülüs’ü (Kadınlar Anıt Mezarı)

Kralı II. Mithradates’in annesi İsas için  yaptırmış olduğu  Karakuş Tümülüsünde (Kadınlar Anıt Mezarı), aslan ve kartal heykellerine  ait kalıntılara rastlanmakta olup, Cendere Köprüsü yolu üzerinde bulunmaktadır.

Cendere Köprüsü

Tarihi olup  hala kullanılmaya devam eden en eski köprü olan Cendere Köprüsü, Roma Hükümdarı Septimius Severus tarafından yapıldığı, Uzunluğunun yaklaşık  121 metre, genişliği ise 7 metre olduğu, cendere köprünün çimento kullanılmadan 92 adet taşın üst üste eklenmesiyle inşa edilmiştir.

Nemrut’a nasıl gidilir 

Nemrut dağına çıkmak için en uygun aylar Nisan ayı ile Ekim ayları  olup, tedbir amaçlı her zaman Nemrut dağına çıkarken sıcak tutacak battaniye veya ceket türü şeyler yanınızda bulundurmanızı öneririz.

Adıyaman- Diyarbakır istikametinde ilerlerken öncelikle kahta ilçesine uğruyoruz. Oradan  Kahta ilçesine Bağlı Narince Köyüne oradan da Gerger İlçesi  Yolu istikametine ilerlerken Üzeyir Peygamber Türbesini geçtikten sonra  Nemrut dağı yolu sola doğru ayrılmaktadır.

Kahta ilçesi ile  Nemrut dağına çıkmak için içerinden geçmek zorunda olduğumuz  Karadut Köyü arasındaki yol asfalt olup, Karadut köyünden Nemrut Dağı Tümülüsüne kadar olan yol ise parke kaplıdır. Adıyaman ve Kahta İlçesinden Nemrut Dağına Turlar düzenlenmekte olup dileyen kişiler özel araçları ile Nemrut dağına yolculuk yapabileceklerdir.

Nemrut turları

Günbatımı ve gündoğumunu kapsayacak şekilde iki bölüm olarak düzenlenen turlar ile Nemrut dağına çıkılmaktadır. Güneşin doğuşunu izlemek isterseniz Adıyaman Merkezden  gece saat 02:00’da Kahta Merkezden ise 02.30 hareket edilmektedir.  genelde Gündoğumunun ardından  Arsameia, Eski Kale, Şeytan Köprüsü, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüsü gezintisi yapılmaktadır. Günbatımını  izlemek için Adıyaman’dan saat 14.00’da, Kahta ilçesinden ise saat 14.30’da  turlar hareket etmektedir.

Nemrut’ta ne yenir

Nemrut Dağı ve Adıyaman ziyaretinde yeme-içme ihtiyaçları için konaklama yapılan tesislerde veya Kahta Barajında bulunan ve Meşhur olan  Neşetin Yeri, Mavi Konak gibi lokantalar ile şehir merkezindeki restoranlar değerlendirilebilir. Bölgenin yöresel yemek çeşitleri en önce gelen yemeği etsiz çiğ köfte, Abuzer Kebabı, Besni tava ve meyir çorbası, gibi yemekleri tadabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir