Neden Esneriz

Neden esneriz?

Bazı zamanlar herkeste olduğu gibi sizlerde neden esneriz diye düşünmeye başladığınız olmuştur.

Çoğu kişi sadece uykusu geldiği için esnediğini zannetmektedir? Aslında esnemeye sebep olan gerçek hala tam olarak tespit edilememiştir.

Merak edilen başka bir konu ise esnemenin bulaşıcı bir özelliğinin olup, olmadığı hususudur.

Daha önceleri esneme, bireyin yorgun olduğu vakitlerde kandaki oksijen oranını artırmak için vücudun otomatik bir şekilde oluşturduğu bir solunum sistemi bir diğer deyimle refleksi olarak düşünülmekteydi.

Uzmanlarca yapılan deneylerden sonra,  aslında esnemenin, solunum olayına kısa bir süre destek verdiği, ancak oldukça önemli bir fonksiyonunun olmadığı belirtilmiştir.

Burnumuzla da ağzımızla da rahatlıkla nefes alabilmemize rağmen,  ağzımız kapalıyken esnememiz mümkün olmamaktadır.

En fazla ve sık esneme durumunun olduğu vakitler, sabah uykudan uyandığınız vaktidir.

Esneme genel olarak ortalama 4 ila 6 saniye arası sürer.

Esneme olayı sadece insanlarda değil, kuşlar, maymunlar, köpekler,  kediler, fareler ve birçok canlı türü de esnemektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda, hayvanların daha çok dikkat gerektiren bir olay ile karşı karşıya kalması durumunda esnedikleri, insanların ise, dış uyarı durumlarında azalma olduğu vakitlerde esnedikleri saptanmıştır.

Örnek vermek gerekirse derslerde canı sıkılmakta olan öğrencilerin değil de, o an canı sıkılmakta olan bireyin uyumamak için direnmesi üzerine o anlarda daha çok esnedikleri gözlemlenmiştir.

Başka diğer görüşe göre de, sınava girecek olan bir öğrencinin veya yarışmaya girecek olan bir atletin çok fazla esnemesinin sebebi, o anda organizmanın kendi kendini sakinleştirmesidir.

Esneme de gülme gibi bulaşıcı olduğu söylenmektedir, esneyen bireyin yüz hatlarında meydana gelen kasılmaların, diğer bireyler üzerinde esnemeyi teşvik eden bir etkiye sebep olduğu tahmin ediliyor. Nasıl ki yemek yiyen birini gördüğünüz vakit acıktığınızı hissedersiniz ya işte buda onun gibi bir şey.

Esnemenin bulaşıcı bir durum olduğunu ileri süren bir görüşe göre ise ilk yaratılmış olan insanlardan kalma bir davranış olarak esnemenin olduğu

Eski insanların yakılan ateşin etrafında topluca otururken o gurubun lideri tüm dişlerini göstererek esnemeye başlar ve o geceki toplantıyı bitirirdi, onlar için artık gecenin başladığını ve herkesin sabaha kadar yatması gerektiğinin sinyalini verirdi

Orada oturan diğer kişilerde de esneyerek onunla aynı görüş birliği içinde olduğunu belirtirlerdi…

Ayrıca kontrol et

Fotoğraflarda Gözler Niçin Kırmızı Çıkıyor

Fotoğraflarda Gözler Niçin Kırmızı Çıkıyor

Geceleri veyahut karanlıkta  flaş ile çekilmekte olan fotoğraflarda genelde gözler kırmızı çıkar, peki fotoğraflardaki bu …

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Saçlarımız Niçin Beyazlaşıyor

Çoğu zaman anlam veremediğimiz bir durum olan saçlarımızın beyazlaşması olayı bazen bireyler tarafından can sıkıcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir