Nazar Değmesi Nasıl Oluyor

Nazar Değmesi Nasıl OluyorÜlkemizde olduğu birçok ülkede  “nazar değmesi”  olarak bilinen inanç, bazı yerlerde “şeytan göz” veya “şeytan bakışı” olarak adlandırıldığını sizlerde işitmişsinizdir.

Bebeklerine yeni ve güzel giysiler giydiren bir anne,  alışveriş için çarşıya veya pazara gittiği esnada bebeği gören başka bir kişinin bebeğe yaklaşarak onu sevmesi toplumumuzda gayet yaygın olan bir durumdur.

Bebekleri sevmeyen kişi yoktur diyebiliriz, çünkü bebekler o kadar tatlıdır ki çoğu zaman onlara karşı,  karşı konulamayacak bir sevgi gösterilir.

Anne ve bebeği eve gittiklerinde,bir bakar ki bebek ishal olmuş, işte annenin düşüncesine göre bebeğine o kadının nazarı değmiştir.

Aslında dikkat edilmesi gereken nokta o tatlı bebeği seven kişinin ona karşı bir art niyetinin olmaması, nazarı değen kişilerin genelde kötülük yapma düşüncesi değil, kıskançlığı ve çekememez oluşu söz konusudur.

Günümüzdeki çocukların çoğunda Noel Baba ve benzeri batıl inançlar çocuk çağında kuvvetli olup,büyüdükçe o inançlar azalıp ve tamamen yok olabilmektedir.

Nazar değme inancı ise bunun tam tersi bir olgudadır. Nazar’a olan inancının arkasındaki güç, o bakışın nefisle bütünleşmesidir.

Bir bakış konuşmaya göre çok daha etkilidir, kişiye tam odaklanır ve daha çok duygu yüklüdür.

Şuan söyleyeceğimiz çoğu kişinin başına gelmiştir, bazen arkamız dönük olduğu halde birilerinin arkadan size baktığını hissetmişizdir.

İşte nazar değmesi ile ilgili olarak toplumda en çok kabul gören inanış nazarın gözdeki yansımadan kaynaklandığıdır. Eğer karşınızda duran birinin gözlerine dikkatli bir şekilde bakarsanız, onun gözlerinde kendi görüntünüzün yansıdığını mutlaka görürsünüz.

Eskiden yaşayan insanlar sudan yansıyan görüntü ile aynaya baktıkları zaman gördüklerinin kendi nefisleri olduğuna inanıyorlardı. Karşısındaki kişinin gözlerinin içinde kendi o küçük görüntülerini gördükleri vakit tehlikede olduklarını düşünürlerdi.

Bahsetmiş olduğumuz o düşüncenin dünyada genelinde bir inanca dönüşmesinin asıl sebepleri arasında eskiden Irak’ın bulunduğu topraklarda yaşamış olan Sümer imparatorluğundan geldiği sanılmaktadır, sümerlerde bulunan inançlara göre bazı insanların suya bakarak kurutabileceği inancıydı, o sebeple kolaylıkla ölüme sebep olabilirlerdi.

Bu inançları sonradan bir bakışla yaşamakta olan şeyleri de kurulabilme yönünde yaygınlaşmaya başladı.

Örnek vermek vermek gerekirse, nazar değen  bir çocuğun ishal olması sonucu vücuttaki sıvısını kaybetmesi, Bebek emziren annelerin ve süt vermekte olan hayvanların da sütlerinin kuruması, meyve veren ağaçların birden kurumaya başlaması ve erkeklerde iktidarsızlığın oluşması vb. durumların hepsinde de sıvı kaybı ve kuruma olayı mevcuttur.

Bu inanç sistemi doğuda Hindistan’a kadar, batıda ise Portekiz ve İngiltere’nin kıyılarına kadar, kuzeyde  ise İskandinavya’ya kadar tez zamanda yayıldı.

Ayrıca kontrol et

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır

Merdivenin Altından Geçmek Neden Uğursuzluk Sayılır?

Çoğu zaman duvara dayanmış olan bir merdiven görürseniz eğer altından geçmeyip, etrafından dolanısınız. Çünkü o …

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Uçakların Arkasında Bulut Nasıl Oluşuyor?

Çoğu zaman gökyüzünde uçan uçaklara merakla bakıldığı görülmüştür. Bu meraklı bakışlar arasında özelliklede çocukları bulunmaktadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir