Nasrettin Hoca – Kuyuya Düşen Ay

Nasrettin Hoca – Kuyuya Düşen Ay

Ay’ı Kuyudan Ben Çıkarttım Hikayesi

Havanın çok güzel olduğu harika bir gece, Nasreddin Hoca yakınında bulunan bir kuyudan su çekmeye karar vermiş, kovasını eline alarak bahçenin diğer ucunda olan kuyuya doğru yürümüş, koyunun başına gelince, tam da kovayı aşağı sarkıtacağı esnada, kuyunun içerisinde Ay’ı görmüş:

– Eyvah, Eyvah!…Bu kuyunun içerisine Ay düşmüş, diye üzülmüş. Sonra da o Ay’ı kuyunun içerisinden nasıl çıkaracağını düşünmüş, tamda o sırada aklına kovası gelmiş, kuyudaki Ay’ı kova ile çıkartmaya karar vermiş.

Kovayı, aşağı doğru sarkıtmış, kova suya erişince onu yavaş yavaş çekmeye başlamış, suyun kovaya girmesiyle beraber ağırlaşan kova bir süre sonra, kuyuda bulunan duvarın çıkığına takılmış,

Kovayı her ne kadar çekmeye çalışsa da bir türlü o kovayı takıldığı yerden kurtaramayan Nasrettin Hoca kan ter içerisinde kalmış.

Ay’ın ağır olması dolayısıyla kovayı yukarıya çekemediğini düşünsede kovayı yukarı çekmeye devam etmiş fakat kovayı çeken ipe o kadar çok asılmış ki, ip o kuvvete dayanamayarak kopmuş, Nasreddin Hoca da, sırt üstü yere yuvarlanmış.

Epey bir sarsılan Nasrettin hoca, yerde sırt üstü uzanmış bir halde gözlerini açınca, gökte parıldamakta olan Ay’ı görmüş,

– Oh, oh çok şükür!.. Epey beni uğraştırdı, epey bir yordu ama en sonunda kuyuya düşen Ay’ı dışarı çıkarmayı başardım, bu iş o kadar yorgunluğuma değdi, demiş.

Önerilen İçerik : Sakanın Eşeği Hikayesi

Ayrıca kontrol et

Güzel-Çocuk-Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri

Güzel Çocuk Hikayeleri Bir balığın macerasının anlatıldığı güzel bir çocuk Hikayesi Güzel Çocuk Hikayeleri Akşam …

Sindirella

Sindirella

Sindirella Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde hali vakti yerinde olan bir aile, bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir